אודות זקני ציון

המטרה: להעניק מידע חשוב לסטודנטים!

מטרה/ ייעוד:

המטרה היא הסיבה לשמה אנו קיימים. אנו קיימים על מנת להעניק מידע חשוב לסטודנטים. אם נפרוט את סיבת קיומנו אל תתי סיבות:

 1. לחשוף את המתרחש באוניברסיטאות ובאגודות הסטודנטים, מידע חשוב אותו רק אנחנו יכולים לחשוף  עקב היותנו בלתי תלויים באגודות הסטודנטים.
 2. להעניק מידע רלוונטי וחשוב לסטודנטים שבכל אוניברסיטה ואוניברסיטה.
 3. להעניק חופש ביטוי ולחשוף את הסטודנטים אל מגוון רחב של דעות פוליטיות.
 4. חיבור הסטודנטים אל מקומות מגוריהם ולימודיהם.
 5. להנעים את תקופת הלימודים באוניברסיטה.

הדרכים להשגת המטרות:

הדרך להשגת המטרה היא שקיפות! כששקוף אז רואים את כל האמת לעומק. כששקוף אז יש כנות, אמינות ושיתוף מידע חשוב בפני הסטודנטים. תתי הדרכים להשגת המטרות:

 1. חקר האמת ותחקירים מעמיקים.
 2. כנות ואמינות.
 3. קשב אל קהל הסטודנטים ומעקב אחר רצונותיהם ומעייניהם.
 4. מתן במה מאוזנת לכתבים בהתאם לתפיסות הסטודנטים באוניברסיטה.
 5. סיקור המתרחש בסביבת מגורי ולימודי הסטודנטים.
 6. מתן מידע מבדר ומידע אודות אירועים המתאימים לסטודנטים.

 

מה עשינו עד עכשיו?

האוניברסיטה העברית כיום איננה כפי שנראתה לפני הקמת זקני ציון. הוקם מגזין מתחרה למגזין היוצא מטעם אגודת הסטודנטים וישנו חופש ביטוי לסטודנטים וביקורת אפקטיבית כלפי הגוף הגובה מכלל הסטודנטים כ-3.5 מיליון ש"ח בשנה. ישנו מגזין ברמה גבוהה שסטודנטים אוהבים לקרוא בלי להרגיש זלזול באינטלגנציה שלהם. ישנה במה לדעות הפוליטיות השונות על גבי דפי זקני ציון, כפי שלא היה בעבר.

ירושלים:
עודדנו אהבה לירושלים וגאווה לעיר. העלינו כתבות החל מחשיפת מנהרות סודיות בהר הצופים ששימשו להעברת נשק עד מלחמת ששת הימים, עבור בסקירת מצב התכנון והבנייה בירושלים, בראיונות עם חברי כנסת שהתחילו את דרכם באוניברסיטה העברית וכלה במיתוג הגובר של ירושלים כעיר הוליוודית להפקת סרטים. בדרך גם הקדשנו פעם את טור האופנה לבירור מהו "סטייל ירושלמי".

סטודנטים עם מוגבלויות:
עקבנו אחר יחס האוניברסיטה לשילוב סטודנטים עם מוגבלויות באוניברסיטה והעלנו למודעות את הנושא. בהמשך אף התקיים יום מוצלח להעלאת המודעות לנגישות בקמפוס בשיתוף תא סטודנטים עם מוגבלויות ואגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית. אין ביכולתנו ליזום אירועים כאלה, אך האם תזמון היוזמה מקרי או שיש קשר להעלאת הנושא על ידינו? :)

תרבות:
גיליון אחר גיליון הביא מדור 'ציונה' את הפינות החמות של ירושלים, את הכשרונות המוזיקאליים המופיעים בעיר, תבשילים לתאבון וכמובן מדור האופנה של זוהר.

אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית:
גוף ענק בעל תקציב שנתי של כ-7 מיליון ש"ח שכחציו ממומן ע"י דמי רווחה הנלקחים מהסטודנטים. מה אנחנו יודעים עליו? לא הרבה. המגזין היוצא מטעם האגודה לא מעלה ביקורת אפקטיבית ומעדיף במוצהר לכתוב על סקס, סמים וכדו' ובאופן רדוד.
אנו מאמינים שלסטודנטים ישנו מכנה משותף גבוה יותר, עניין משותף אותו הסטודנטים רוצים לדעת. אנו מאמינים שאכפת לסטודנטים לדעת מה קורה בחדרי חדרים באגודת הסטודנטים, מי סוגר דיל פוליטי מלוכלך ואת מי מחרימים כי העז לקרוא תיגר על הנהלת האגודה.
במהלך השנה חשפנו שתוכנית הטבות חדשה לסטודנטים שעושים מילואים רק גורעת מתנאיהם, סקרנו את מצב המיקרוגלים לרווחת הסטודנטים (מאז תיקנו מספר מיקורגלים מקולקלים…), ביקרנו את הדילים הפוליטיים באגודה והראינו מי באגודה מחפש את טובת הסטודנטים ומי שם רק בשביל לצבור קרדיט במפלגה ששלחה אותו להשתלט על האגודה.
ביקורת עיתונאית, כמו בכל העולם, היא מרכיב יסוד לשיפור הממשל. זוהי התחלה שהובילה להפגנות המתרחשות בתקופה זו. עם זאת, הרבה מהלכלוך עדיין מוסתר, וישנם אף דברים שלא העלינו למודעות עקב מספר העמודים המצומצם. ככל שנקבל יותר תמיכה, כך נוכל יותר לתת עדכונים בזמן אמת, לחשוף עוד נתונים ולשפר את הביקורת על האגודה.

 

זקני ציון נפגשים עם הסטודנטים במספר פלטפורמות ובקשר מתמיד איתם:

1. מגזין סטודנטים מודפס היוצא לאור בירושלים ב-10,000 עותקים ומופץ ברחבי האוניברסיטה על גבי סטנדים ובחלוקה ידנית במספר מקומות בירושלים ובתאי דואר באזורים סטודנטיאליים בירושלים.

2. אתר אינטרנט איכותי עם אלפי צפיות.

3. המלצות על אירועים בירושלים באמצעות דף הפייסבוק "המלצה ירושלמית יומית" ובו יותר מ-4,000 לייקים.

4. הרמת אירועים לסטודנטים וצעירים בירושלים, כולל תמיכה במסיבות חברתיות- מסיבות שההכנסות שלהן הולכות לצדקה.

5. קורסים לסטודנטים וצעירים בירושלים.

ליצירת קשר, פנו אלינו: zikney.zion@gmail.com