האב, הבן והרוח הירושלמית

0

שוטטות ירושלמית לוגו

צילום: פרופסור עמרי ונדל

צילום: פרופסור עמרי ונדל

לרגל חג המולד אני מזמינה אתכם לשיטוט ירושלמי, והפעם דרך סיפור חייו של ישוע, האיש הגלילי שחיי לפני 2000 שנים ושביקורו בירושלים שינה את פני ההיסטוריה כולה

 // לירון סופר

.

.

.

.

.

.

 1.       כשהאדון בכה // כנסיית דומינוס פלוויט

את סיפורינו נתחיל דווקא מהסוף, בתצפית מהגינה של כנסיית דומינוס פלוויט שבהר הזיתים, המשקיפה על הר הבית. בעומדנו בגן הפסטורלי המשקיף על הר הבית ועל ירושלים ממזרח, נוכל להתבשם מהנוף עוצר הנשימה. הצליין הנוצרי שיעמוד כאן יראה במו עיניו את היום המרגש בו המשיח הגיע לירושלים דרך הר הזיתים. רגע! המשיח? הגיע? ובכן, לפי הנוצרים, הוא הגיע ביום א' לפני 2000 שנה, ועשה זאת לפי הספר: רכוב על חמור לבן, מלווה בהמונים שקידמו פניו עם כפות תמרים. את דרכו עשה מהגליל, דרך הר הזיתים, ומכאן נכנס אל הר הבית, דרך שער הרחמים שבכותל המזרחי שמולנו, לכיוון בית המקדש (כיום כפת הסלע). כידוע, ישוע נולד להורים יהודיים, חי ומת כיהודי ואף הטיף לשמירת מצוות. כיהודי, קיים מצוות עלייה לרגל לבית המקדש בפסח.

צילום: פרופסור עמרי ונדל

צילום: פרופסור עמרי ונדל

שם הכנסיה "דומינוס פלוויט", שמשמעותו "האדון בכה", מסגיר כי ביקורו בירושלים לא היה שלֵו: מסופר שבעלותו להר הבית יצא כנגד הכהנים והעם והאשימם בחטא ובפריצות, ושמכאן צפה על הר הבית וחזה כי ירושלים תיחרב עד היסוד. עצובה הסצינה המתוארת לפיה התפלל כאן ובכה לאל בתחנון שיפטור אותו מגורלו המר כקורבן האנושות, גורל שקיבל על עצמו בלב שלם. להנצחת האירוע נבנתה כנסיה זו במורד הר הזיתים בצורת דמעה, בתכנונו של האדריכל האגדי אנטוניו ברלוצ'י. לאחר שנציץ אל פנים הכנסיה, נמשיך החוצה במורד ההר, ונפנה ימינה בהתפצלות עד שנגיע אל הכביש.

.

.

.

.

צילום: פרופסור עמרי ונדל

צילום: פרופסור עמרי ונדל

2.       לא הג'ינג'י שחשבתם // כנסיית היגון

צמוד לכביש נמצאת כנסיית היגון שבה על פי המסורת מצוי הסלע עליו המתינו לישוע תלמידיו בעת שהתפלל. הכנסיה אף היא פרי תכנונו של ברלוצ'י, שביקש לתת לצליין תחושה עגומה של אפלוליות, כמצוקה שחש ישוע בעת ששהה בהר הזיתים. לכנסיה 12 כיפות המוקדשות ל-12 השליחים, תלמידו הקרובים, ול-12 מהאומות הנוצריות הרבות שתרמו לבנייתה. הכנסיה משופעת באמנות, שמהווה חלק מהותי מכנסיות קתוליות, בהן ישוע מתואר לרוב כבעל חזות אירופית בהירה, ולרוב בולט שערו האדום. עם זאת, ישוע היה יהודי ממוצא שמי, ועל אף שאין לפסול שנראה "אשכנתוז", סביר להניח שהיה בעל מראה שמי מובהק, כיאה ליהודי שלא עבר גלות. אולי גם היה ג'ינג'י, אך אפילו שלא היה דוגמן הבית של תפוזינה, מאחורי צבע שערו עומד מסר: את הג'ינג' לא ירש מאבא, אלא מסבו (14 דורות אחורה), דוד המלך, שלפי התנ"ך מזרעו עתיד לצאת המשיח. הנוצרים צמחו מהיהדות, ומשיחם היה חייב להיות בן דוד, ולא בכדי הברית החדשה נפתחת בפסוק "ישוע המשיח בן דוד בן אברהם".

 .

 [googlemaps https://maps.google.com/maps/ms?hl=iw&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=218118297445597228923.0004d072d3ee9cac31e45&t=m&ll=31.778927,35.234914&spn=0.017511,0.027466&z=15&output=embed&w=640&h=480]

.

צילום: פרופסור עמרי ונדל

צילום: פרופסור עמרי ונדל

3.       שושלת בתולות // כנסיית סנטה אנה

עם יציאתכם מכנסיית היגון חצו את הכביש ופנו ימינה ומיד שמאלה לכיוון שער האריות, וכנסו דרכו לעיר העתיקה. המשיכו ישר עד שתגיעו לכנסיית סנטה אנה מימין. הכנסיה מוקדשת לאנה (חנה) אמה של מריה (מרים) הקדושה, אם ישוע. לפי האפוקריפה מרים נולדה מאם בתולה, ולפי המסורת הלידה התרחשה בקריפטה (מערה חצובה בסלע) של כנסיה זו. שנים יעברו, מרים תגדל והמלאך גבריאל יתגלה אליה בהיותה בתולה ויבשר לה: "אל תפחדי, מרים, כי מצאת חן לפני אלוהים. הנה תהרי ותלדי בן ותקראי שמו ישוע". לא מפליאה אם כן תפילתן של בנות ארגנטינאיות כיום: "מרים, את שהתעברת ללא חטא, עזרי לנו לחטוא מבלי להתעבר".  מאחורי סיפור לידתו של ישוע עומד ההגיון, לפיו לא יתכן שבן האל ומושיע האנושות יוולד מחטא. מבנה הכנסיה מרשים – היא אחת מתוך שלוש הכנסיות הצלבניות בארץ שנמצאו עומדות על תילן, והיא בנויה בצורה א-סימטרית, במטרה להמחיש את אפסות האדם וחוסר שלמותו לעומת האל.

 .

.

.

.

צילום: פרופסור עמרי ונדל

צילום: פרופסור עמרי ונדל

4.       הפסיון של ישו // כנסיית הקבר

מכאן נרד ונתחבר אל רחוב הוִיַה דולורוזה, המציין תחנות בדרך יסוריו של ישוע בדרכו להיצלב, שסופה בכנסיית הקבר, בה על פי מאמינים קתולים ואורתודוכסים ישוע נצלב, נקבר וקם לתחייה (הפרוטסטנטים מציינים את האירוע בגן הקבר, ליד שער שכם).

 .

.

.

.

..

.

צילום: פרופסור עמרי ונדל

צילום: פרופסור עמרי ונדל

5.       חומוס, מזכרות ומעשה של חסד // הפטריארכיה היוונית

בצאתכם מכנסיית הקבר תוכלו להתפנק ולהתיישב באחת המסעדות ברובע הנוצרי, לנגב חומוס ולספוג אווירה. אחר כך תוכלו לשוטט בין סמטאות השווקים שבין הרובע הנוצרי למוסלמי, וביניהן רחוב הנוצרים, רחוב דוד ורחוב השלשלת,שם תגלו את דו הקיום במיטבו: בכל דוכן תוכלו לרכוש צלב, מסבחה או מגן דוד- מה שיעשה לכם טוב. לפני שניפרד אבקש טובה קטנה: אם תעברו ברחוב הפטריארכיה היוונית, מסרו ד"ש לאירינאוס, הפטריארך היווני- אורתודוכסי שהודח מתפקידו, וכראוי לבעל המשרה הרמה בכנסיה היוונית, סירב לקבל את הדין והתבצר בחדרו בפטריארכיה. אם יצא לא יורשה לשוב לעולם, על כן את האוכל מביאים לו דרך החלון. תהיו בני אדם ותגניבו לו מנה בפיתה.

 .

.

..

.

.

 liron.tourguide@gmail.com // 

שתף
תגובות