סוד הגן הנעלם

0

שוטטות ירושלמית לוגו

גן בלומפילד

לרגל יום הבחירות, שלחנו את לירון סופר לחפש ולמצוא פינות חמד שמתאימות לימי חופש מפנקים, דייטים יומיים וטיולים קלילים, כל שנותר הוא לבחור את הגן שמדבר לכם

 // לירון סופר

בחייו של כל בן עיר מגיע הרגע בו הוא כמה להתרחק מפיח האוטובוסים ורעש הצפירות למקום בו יש אוויר נקי, קול פכפוך מים, נוף עוצר נשימה ובעיקר קצת שקט ושלווה. כל עיר מתגאה בריאות הירוקות שלה, וגם ירושלים יכולה להתגאות בפינות חמד ירוקות ופרחוניות, שלרוב פונות לנוף פנוראמי שאין לו מתחרה בכל העולם. זה הזמן לקחת הפסקה מהלימודים, לצאת לשתות קפה ולשוטט בכמה משְׂכִיּוֹת החמדה השקטות בעיר.

 

טיילת ארמון הנציב

ארמון הנציב. "המקום הכי פנטסטי בעולם"

ארמון הנציב. "המקום הכי פנטסטי בעולם"

"קינאתי בו, בנציב הבריטי העליון", כתב יהודה עמיחי. "הוא תפס לי את המקום הכי פנטסטי בעולם…הוא יכול לראות את הנוף הכי נשגב בעולם, כאילו שזה שלו". אותו נציב היה הרברט סמואל, אשר העביר את מעונו לכאן עקב רעידת אדמה שפקדה את העיר בתחילת המאה הקודמת. כיום מעונו נמצא ברשות האו"ם, אולם גם אנחנו יכולים להתבשם מהנוף המרהיב של התצפית והטיילת של ארמון הנציב. ניתן להגיע עם קו 8 או 8א ולרדת בקרית מוריה. התצפית משקיפה על העיר העתיקה והחדשה, על הר הזיתים, מדבר יהודה ואף על הרי מואב. אפשר לרדת ברגל אל הטיילת היפה הנמתחת מזרחה עד ל"הר העצה הרעה" (ג'בל מוכבר) ומערבה עד ליער השלום. נוף עצי הזית, צמחי הרוזמרין ומיני הצמחים ימלאו את עיניכם בצבעים ואת נחיריכם בריחות משכרים. הסתחררתם? זה לא אתם, זו ירושלים. הטיילת נהדרת גם לטיולי אופניים, ומשמשת תפאורה רומנטית לזוגות המגיעים לדייטים ואפילו להצעות נישואין. עם זאת, עדיף להימנע מביקור בטיילת לבד בשעות הלילה.

העיר העתיקה נשקפת מיער השלום

העיר העתיקה נשקפת מיער השלום

אם תפנו מערבה לכיוון יער השלום תסיימו בשכונת אבו תור, ממנה תוכלו לפנות לכיוון רחוב דרך חברון ולהתחבר למתחם תחנת הרכבת הישנה של ירושלים (רחוב דוד רמז 1). אותה תחנה שנבנתה בסוף המאה ה-19 כחלק מהמסילה בין יפו לירושלים משמשת כיום כמתחם תרבותי ובו מסעדות לרוב.

 

גן בלומפילד

רבים מאיתנו מכירים היטב את
גן בלומפילד4רחוב דוד המלך ואת שכונת ימין משה, אך מפספסים את גן גוזלן וגן בלומפילד הרומנטיים, הנחבאים ביניהם הרחק מהמולת הכביש. מהחניון של משכנות שאננים תמצאו שביל המוביל אל שני חלקי הגן ושביל נוסף שמתחיל מצידו השני, מרחוב אלימלך אדמוני. בגן הנמצא בבעלות הכנסייה היוונית-אורתודוכסית תוכלו לתפוס קצת שקט ושלווה, יחד עם ציירים ואמנים הבאים לתעד את יפי התצפית המשקיפה הישר אל חומות העיר העתיקה והר ציון. בגן תמצאו ספסלים לרוב ואף מזרקה גדולה. מומלץ לבקר במערת הקבורה מימי בית-שני המיוחסת לבית הורדוס שנמצאה בגן, ובה נשתמרה אבן גולל מקורית שסתמה על הקבר. משם נוכל לרדת דרך השכונות הפסטורליות ימין משה ומשכנות שאננים לכיוון הר ציון. אם ממש יתחשק לכם תוכלו לסטות במורד גיא בן-הינום, אותו ואדי עוצר נשימה המופיע בתנ"ך, בו היו מקריבים האנשים את ילדיהם לאל "מוׂלֶך". עצרו והאזינו לדממה, אולי תשמעו את קולות התופים מהדהדים עד היום. אלו אותם תיפופים שהשמיעו כדי להחריש את זעקות הילדים המוקרבים באש, מכאן מקור הביטוי – "כאבי תופת". המתלול של הואדי מושך רבים להתנסות בקירות הטיפוס, ואף יש מתושבי מזרח העיר שיורדים לשם על גבי סוסים. אם תבחרו לרדת לגיא עשו זאת בשעות היום, מומלץ בקבוצה. ניתן גם לעלות להר ציון ולטייל בגן בוני-חומה. הגן שממוקם בין שער ציון לשער יפו סימל בעבר את שטח ההפקר בין ישראל לירדן בין 1948-1967, וכיום מהווה גן רומנטי למרגלות חומת העיר העתיקה, ומשקיף מערבה למשכנות שאננים, גיא בן הנום ובריכת הסולטן. תוכלו לקנח בישיבה נעימה באחד מבתי הקפה של ממילא, או לעלות למרכז העיר דרך רחוב יפו ולסעד לבבכם במסעדה.

 

פינה סודית מול ממילא 

את הפינה הבאה הכרתי תחת הכותרת "ששש… זה סוד, אסור שישמעו עליה!", ועל כן אני מסתכנת כאן בהפרת ברית אמונים, אולם למענכם אעשה זאת. כשתזדמנו לרחוב יצחק קריב הנמצא למרגלות ממילא, עברו את מלון מצודת דוד, ושם כרו אוזניכם היטב לקול פכפוך מים.

הפינה הסודיתפנו ימינה ותיתקלו בשער ברזל סגור, הנועד ליצור מאחז עיניים של רכוש פרטי. אל תיפלו בפח! היכנסו, ותיפגשו בשומר שיזעיף אליכם פנים וישאל אתכם לפשר מעשיכם במקום. אל תיבהלו וענו לו, כי מדובר במקום ציבורי על פי פסק דין של בג"ץ. אז תראו איך, כבמטה קסם, מפנים לכם את הדרך אל פינת החמד הנסתרת בגבו של מלון מצודת דוד. לעיניכם יתגלה מפל מלאכותי, בריכת מים אורכית ומקומות ישיבה נעימים. הפינה מהווה פנינה אמיתית, ונבנתה בידי המלון למען התיירים השוהים בו. המקום מושלם לדייטים במקום רחוק מההמולה לקול מים, בהם ניתן אף לשכשך רגליים. מכיוון שמדובר בשטח ציבורי כולנו מוזמנים לבקר בו עד השעה 23:00, למורת רוחו של בית המלון. אל תהססו לבקר, אך הקפידו לשמור על השקט.

 

*

 

רבות ומגוונות פינות החמד בירושלים, והן אינן מסתיימות כאן. העיר הסוערת שלא נחה לרגע יודעת לספק גם כמה רגעי שלווה ואתרים מושלמים לדייטים ובכלל. כל מה שיוותר לכם, הוא להביא את עצמכם.

 

שתף
תגובות