ליבה של הבעיה

0

אור רפפורט// אור רפופורט, סטודנט למזרח-תיכון והיסטוריה, פעיל חינוך וממייסדי העמותה החברתית 'תמימי דרך'

 

בימים אלה נכנסת מערכת הבחירות לישורת האחרונה. כמו בכל קמפיין בחירות, גם הפעם השיח נותר ברובו שטחי וסיסמאתי. ש"ס טובה לעניים, שלי טובה בשבילך, וביבי – אתה תותח. על פניו, הכל טוב ויפה. יש רק בעיה אחת קטנה – על הפרק עומדות סוגיות כבדות משקל שיעצבו את עתידה של החברה בה אנו חיים. דוגמה בולטת לכך היא שאלת לימודי הליב"ה.

לימודי הליב"ה (לימודי יסוד בחינוך הממלכתי) הינם אחת מהמלצותיה העיקריות של ועדת דוברת מ- 2003. הוועדה ביקשה להניח יסודות למכנה משותף חינוכי וערכי שיהיה נחלתם של כל ילדי וילדות ישראל, כמפתח להתמודדות עם הקיטוב והשסעים החברתיים המעמיקים. מסקנות הוועדה, אשר הוגשו לראש הממשלה אריאל שרון, הציגו את לימודי הליב"ה גם ככלי הכרחי ליצירת שוויון הזדמנות בין צעירים מכלל המגזרים, וכן לתקצוב שוויוני בין בתי ספר שונים. התכנית זכתה להתנגדות נחרצת מצד המנהיגות החרדית, אשר הובילה ב- 2008 לחקיקת חוק 'מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים', שהבטיח כי מוסדות הלימוד החרדיים ימשיכו להיות מתוקצבים על-ידי המדינה, למרות דחיית תכנית הליב"ה.

bscsscd1במציאות שבה כרבע מתלמידי כיתה א' בישראל, כבר היום, מגיעים מהמגזר החרדי, החברה הישראלית משלמת מחיר יקר על עוולה זו. ישראל משלמת קנס משולש: היא מאפשרת למוסדות חינוך חרדיים לא ללמד את תכנית הליב"ה שהיא הבסיס החינוכי של ילדי ישראל, היא ממשיכה לממן את אותם מוסדות על אף שאינם תחת פיקוחה, והיא תשלם מחיר נוסף כאשר אותם צעירים יבגרו, יבקשו לרכוש תואר אקדמי בכדי להשתלב במעגל התעסוקה, ויגלו כי היעדר לימודי הליב"ה הינו חסם מרכזי בדרכם.

חשוב להדגיש כי מאבק הליב"ה אינו מאבק כנגד הציבור החרדי אלא בעדו, על אפה וחמתה של מנהיגותו המבקשת להנציח בורות ועוני. יתרה מכך, המחויבות לנושא נובעת במישרין מחתימתה של ישראל על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד (1989), לפיה מחויבת המדינה לספק לילדיה חינוך וכלים יסודיים להשתתפות בכלכלה ובחברה. 

כל עוד הכשל הממסדי בשאלת הליב"ה ימשך, תמשיך החברה האזרחית לנסות ולייצר פתרונות, גם אם הם מקומיים וחלקיים. המצוקה הכלכלית בחברה החרדית הולידה גל של יציאת צעירים לאקדמיה ולתעסוקה, ומכשול הליב"ה מאיים על המגמה החשובה. ציבור נוסף שאינו זוכה לתשומת לב מספקת הוא ציבור היוצאים בשאלה המבקשים להשתלב בחברה הכללית, ונתקלים בקשיים דומים עקב מחסום הליב"ה. בימים אלה נערכת עמותת 'תמימי דרך' להקמת שני מיזמים חברתיים שיבקשו להתמודד בצורה פרו-אקטיבית עם מציאות זו של צעירים חרדים ויוצאים בשאלה. כל אימת שתגלה המנהיגות הישראלית אוזלת יד בסוגיית הליב"ה, ימשיכו פעילים חברתיים לנסות ולמלא את החלל, מתוך מחויבות לערך הערבות ההדדית ולעתידה של ישראל. 

 

שתף
תגובות