אל תיפלו בפח

0

יעל לרנר

// יעל לרנר, סטודנטית למדע המדינה ומזרח תיכון רכזת תא "מגמה ירוקה" בקמפוס הר הצופים

 

.

.

- יעל, איפה את?
בדיוק סיימתי שיעור ב'חברה'.
– רוצה לבוא לאכול בפורום?
סבבה, רבע שעה אני שם.
– רבע שעה הליכה מחברה לפורום?!
כן, בדיוק סיימתי את ה"נסטי" שלי ואני מחפשת פח מחזור לזרוק אותו.

.
לא אמצא פח ברבע שעה, כנראה גם לא בשעה; פחי מחזור לבקבוקים בקמפוס נשמעים כמו אגדה אורבנית. תמיד כשמדברים עליהם יש את האחד שיספר שחבר שלו פעם ראה פח מחזור איפשהו. השאלה היא האם זה שאף אחד לא רואה פחי מחזור זה כי לא אכפת לו או כי הם פשוט לא נמצאים? אז תנו לי להרגיע אתכם, הבעיה היא לא בערנות או בנתק שלכם מהסביבה – חוץ מפח אחד ליד קפיטריית "רחל" אין פחי מחזור לבקבוקים בקמפוס. לא תמיד המצב היה ככה. למרבה האירוניה, בתחילת שנה שעברה היו יותר פחים מאשר בסוף שנה שעברה. לאן הם נעלמו? רמז: לא חייזרים חטפו אותם והם גם לא נעצרו בחשד לריגול או התפטרו בגלל השכר הנמוך שהאוניברסיטה שילמה להם בשל היותם סגל זוטר.

הפגנה נגד קיצוץ שעות החימום במעונות. על מי ומתי האוניברסיטה חוסכת? (צילום: מתן מיליטאנו, אגודת הסטודנטים)

הפגנה נגד קיצוץ שעות החימום במעונות. על מי ומתי האוניברסיטה חוסכת? (צילום: מתן מיליטאנו, אגודת הסטודנטים)

זה לא הכל. אם בהליכתכם באוניברסיטה תיתקלו בבחורה שמחלקת פליירים, למסאז' תאילנדי נגיד, וברגע של חוסר ערנות תמצאו את עצמכם עם פלייר אחד כזה ביד, כמה זמן אז ייקח לכם למצוא פח מחזור לניירות? כאן יש לי בשורות טובות בשבילכם, כנראה שפחות זמן מהזמן שייקח לי למצוא פח מחזור לבקבוקים, אך עדיין זה לא יהיה פשוט. הפלייר של המסאז' התאילנדי הוא רק דוגמא לכמות הניירות, הפליירים, הפרסומות והעיתונים שמחולקים כל יום בשטח האוניברסיטה. איך זה הגיוני שבאזור כמו אולמות טבע, בהם יש שיעורים רבים והם מוקד מרכזי לחלוקת פליירים ועיתונים אין ולו פח מחזור אחד? למה אין בכל גוש כיתות ברוח וחברה פחי מחזור לניירות? בהתחלה גם אני חשבתי שזה יותר מדיי לבקש, ואז ראיתי אוניברסיטאות ומכללות אחרות בהן, לכל כיוון אליו תפנה תתקל בפח לניירות, בקבוקים, פחיות ואפילו בטריות!
ואצלנו? כשנוח לה, האוניברסיטה עושה שימוש בטיעונים אקולוגיים. זו הסיבה, לטענתה, שלסטודנטים שגרים במעונות אין מים חמים להתקלח בהם אחרי 23:30 או הסקה בשעות מסוימות באמצע החורף. בפועל, הצד המשותף להיעדרם של פחי מחזור בקמפוס ושעות חימום במעונות הוא האמונה ששניהם חוסכים לנו כסף. אבל למעשה גם זה לא ממש מדויק, כי מחזור דווקא כן חוסך כסף, והמון. הוא חוסך כסף בשינוע והטמנת הפסולת במזבלות וגם בחומרי גלם לניירות או בקבוקים נוספים. הכסף הזה, שלא נחסך, יורד מכספי המיסים שלנו.

 

// אם הדברים גרמו לכם לחשוב או אפילו לרצות לפעול אשמח אם תיצרו איתי קשר במייל: tzofim.green@gmail.com

 

שתף
תגובות