קרוב אל העין

0

שוטטות ירושלמית לוגו

//יום העצמאות ממש מעבר לפינה, ולירון סופר עם שתי המלצות רטובות לימי האביב הנעימים

החורף סוף-סוף מאחורינו וכבר הגיעה העת לחגוג את יום עצמאותה ה-65 של מדינתנו הקטנה! זוהי חובתנו המוסרית ביום זה לנטוש את כל המאמרים בבית ולצאת לנשום אוויר, או לפחות עשן מנגלים. הפעם אני מזמינה אתכם לשוטטות אביבית ומרעננת. הכינו את בגד הים, הכפכפים ואולי גם פטיש, הרי איך אפשר שלא נשבור איזה מיתוס קטן על הדרך? והפעם, כזה המשמיץ מגזר שלם- את תושבי בירתה של מדינת ישראל- ואני ביניהם! שנתחיל?

אז מי לא שמע בעברו קול פוסק בביטחון רב את המשפט האגדי "הירושלמים לא יודעים לשחות, הרי אין להם ים". ובכן, בירושלים אכן אין ים, זה נכון. אך גם במודיעין או בבאר שבע אין ים, ועם זאת תושביהן לא שומעים תכופות את התמיהה המופלאה "מה, אז אתה כן יודע לשחות?!". לו רק היה לי שקל על כל פעם ששמעתי תמיהה שכזו, הייתי עשירה יותר מהאגף למנהל תלמידים. אך אני לא, אני סך הכול סטודנטית ירושלמית ענייה. מזל שלפחות אני יודעת לשחות. שהרי, ראו זה פלא, על אף אופייה העתיק והפרימיטיבי של ירושלים, השבח לאל, משחר ההיסטוריה יש בה בריכות. וטוב מכך- יש בה מעיינות! בריכות טבעיות המתמלאות מנביעה של מים. השאלה היחידה שנשארה היא למה אתם מחכים?

עין לבן ארזו פירות טריים, בירה קרה ומגבת, וצאו לטבול

עין חניה
ארזו פירות טריים, בירה קרה ומגבת, וצאו לטבול

אִרזו פירות טריים, בירה קרה ומגבת וצאו לטבול באוצרות הטבע החבויים בין הריה המוריקים של ירושלים. תוכלו להתחיל עם מעיינות הנובעים בנחל רפאים. ביניהם, עין חניה- מעיין שכבה המשקיף על נוף עוצר נשימה בגובה של 600 מ' מעל לפני הים. לאחר שתטבלו בבריכה הגדולה והעמוקה, תוכלו להתייבש בשמש- רק אתם, ההרים וציוצי הציפורים. תוכלו גם להמשיך לעין לבן הקרוב, שבריכתו שוקמה על ידי רשות הטבע והגנים ומהווה חלק מגן לאומי נחל רפאים. המעיין מוקף בעצים רבים בהם התברכה ארצנו הקטנטונת, וביניהם התאנה, האגוז, הזית, החרוב והאלה הארצישראלית. בהיותכם מוקפים בתפאורה רומנטית זו, הרשו לקסם הארצישראלי לאפוף אתכם ולכשף אתכם.

הגישה לשני המעיינות היא מכביש היוצא מקניון מלחה לכיוון הוולאג'ה (מחוץ לקו הירוק אך בשטח שיפוטה של ירושלים). עין חניה נמצא משמאל לכביש ועין לבן נמצא בהמשכו, ואליו מוביל שביל כורכר (הנקרא "דרך נדב") היוצא מגן החיות התנ"כי.

בעירנו הסואנת הגובלת במדבר, המעיינות מהווים נווה של קסם ושלווה, פיסת טבע נקייה ושקטה. כל שנדרש מאיתנו הוא לעזור לשמור עליהם ככאלה, ולהתענג על יפי הארץ. תבלו.

עין לבן

עין לבן

שתף
תגובות