יום ראשון שבתון

0

//סופ"ש ארוך למנוחה או פשוט שבוע עמוס לעיפה? גלעד ואילה, מה דעתכם על ראשון שבתון?

הפורום >> דונו! גיליון 7

בעד

גלעד2//גלעד ישראלי, סטודנט למשפטים

זה לא הכמות, זה האיכות. זה תמיד היה המוטו של היהודים, וזה גם המוטו כיום במדינת היהודים. המוח של הישראלים תמיד המציא דברים מכאן ועד ההודעה החדשה. לכן כשנשאלתי אם צריך יום ראשון מנוחה, ישר עניתי כן. אתם שואלים מה הקשר?

הישראלי הממוצע עובד הרבה יותר שעות מעמיתיו בעולם המערבי. יום העבודה הישראלי הוא בין הארוכים ביותר. לעומת זאת, מחקרים מראים שיום העבודה הישראלי הוא גם מבין המבוזבזים ביותר בעולם המערבי. במילים אחרות: הרבה גז על ניוטרל. למה זה קורה?

ובכן, בואו נחשוב מה שונה אצלנו בישראל. אחד ההבדלים הוא הלחץ. אולי מפני שאנחנו הישראלים הפקדנו את הביישנות והנימוסים שלנו בגולה ונשארנו עם המון חוצפה מעצבנת האחד כלפי האחר, אולי בגלל הבעיות הביטחוניות המתמשכות.

לכן אנו זקוקים לזמן מנוחה, לנוח ולהרפות מהלחץ. לא להזיז שעות עבודה מיום ראשון לשאר הימים, אלא פשוט לנוח. לפי המחקר לעיל, כנראה ששבת אינה מספיקה לנו ואנו זקוקים ליום מנוחה נוסף. מעבר ליתרון הורדת הלחץ, סיבה טובה כשלעצמה מדוע לקיים יום ראשון מנוחה, גם יעילות העבודה שלנו תשתפר. זה כמו שלפעמים במקום להמשיך ללמוד כשהראש טרוד במקומות אחרים, אנו זקוקים לפסק זמן ואז נוכל ללמוד הרבה יותר בפחות זמן. תנו למוח קצת ספייס, הוא כבר יעשה את שלו.

אז כשאתם נחים- נוחו, תיהנו. אל תדאגו ואל תחשבו על העבודה, יהיה בסדר. כשאתם עובדים- תעבדו.

נגד

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

//אילה פרם, סטודנטית לפסיכולוגיה ולספרות עברית

לא אכחיש. יש משהו קסום במחשבה על עולם ללא שביזות יום א'. עולם שבו יום ראשון האפל מוחלף ב"סאנדיי" אמריקאי נוצץ. כשומרת שבת מקצועית, אני אמורה לאהוב את הרעיון של חופש ביום ראשון אפילו יותר, כי הרי ברור שארצה גם שבת "חילונית": לצאת לטייל, לנסוע לים, לסיים את התרגיל המציק בסטטיסטיקה או סתם לשבת ולרבוץ מול כל הפרקים של "אחת שיודעת" ברצף. מה, לא? אז זהו שלא.

קודם כל, אני לא מרגישה מקופחת. אני בוחרת באופי השבת שלי מתוך מודעות מלאה ואחריות, ושלא כמו חבריי החילונים בעיר קדשנו אני אפילו אוהבת אותו. העובדה שאין לי הזדמנות לקנות נעליים בסופ"ש או לצאת לקולנוע בשישי בערב (מישהו אמר סינמה סיטי?), לא צריכה להיות הטריגר להחלטות הרות גורל שידרדרו את מצב המשק.

לפי היוזמה ה"חברתית" של בנט האח, יום שישי אמנם יהפוך ליום עבודה אך יהיה מקוצר, מה שאומר שאותה כמות עבודה שנעשתה עד כה בחמישה ימים של 8-10 שעות תצטרך להיעשות בארבעה ימים וחצי. כך שבעצם, במהלך השבוע יהיה לנו פחות זמן לעצמנו וליקרים לנו ויותר זמן בעבודה. איזונים זה הכל בחיים, אמר פעם מישהו חכם, ואני אישית  מעדיפה לאזן יום עבודה שפוי וסוף שבוע רגוע מאשר סופי שבוע ארוכים שאגיע אליהם בכוחותיי האחרונים. אז מסתבר שגם לאחים צריך לפעמים לסרב. תודה נפתלי, אבל לא תודה.

שתף
תגובות