האם בכלל צריך תאים באגודה?

0


הבחירות לאגודה מתקרבות, ורובנו, שהגענו לקמפוסים בשנה-שנתיים-ארבע שנים האחרונות, עוד לא ממש מתמצאים ברזי הפוליטיקה הסטודנטיאלית. בקרוב העניינים יתחממו, חברים מהפקולטה יתחילו להתחנף, לחזר ולשכנע אתכם להצביע עבורם. כחברים נאמנים, אתם תעשו "כן" עם הראש ותבואו להצביע, רק כדי שלא יגלו שנתפסתם לא מוכנים: אין לכם מושג מי נגד מי, מה זה בכלל תא, ומי לעזאזל באמת יכול לקדם את האינטרסים האישיים שלכם יותר טוב?

//עדי כהן

קודם כל ננסה לעשות קצת סדר בבלאגן של שיטת הבחירות, והוא גדול כי כמספר הקמפוסים כך מספר השיטות. בהר הצופים רווחת הריצה לבחירות במסגרת תאים, שהם בעצם סוג של מפלגות, וחלקם אפילו נתמכים על ידי מפלגות כמו העבודה (אופק) והליכוד (לביא). לעומתו, בקמפוס גבעת רם נפוצה בעיקר ריצה עצמאית של מועמדים, ללא תמיכה של מפלגה או גוף גדול. אז איזו שיטה עדיפה?

"תא זה בית ערכי ואידיאולוגי, שיוצר שותפות בדרך", אומר איתן ממרוד, נציג יחב"ל בתא התעוררות. "אתה חלק מקבוצה רעיונית, וכך אתה מגדיל את נפח היצירתיות והפעילות שאתה יכול לעשות". מור עיני, יו"ר תא לביא, מסכימה אתו ומוסיפה: "לריצה במסגרת תא יש יותר כח. למשל, אם מישהו בתא אופק, הוא כנראה יצביע למועמדים של התא גם אם הוא לא חושב שהם הכי טובים. זה חלק מהמשמעת הקואליציונית, וזה גב שעוזר להשיג הרבה מטרות חשובות. אי אפשר לזלזל בו".

תאים ועצמאייםלאנשי המדעים המדויקים שבינינו, כדאי לרחרח מה בדיוק קורה בקמפוס שלהם: "האגודה פה בגבעת רם פועלת למניעת שיוך תאי לנציגים", מספר אילאי קרשטדט, סטודנט למתמטיקה שפעיל במרצ, אבל מתמודד כמועמד עצמאי ללא שיוך תאי. "בגבעת רם יש עקרון מאד חשוב – אנחנו נבחרנו בשביל הסטודנטים, ואין לנו את הזכות לגרור אותם לנושאים לא סטודנטיאליים שמגיעים בלחצים ממפלגות האם שמחוץ לקמפוס".

אז עם כל האלטרואיזם והרצון להשפיע ציבורית, אנחנו רוצים לבחור במי שידאג הכי טוב לאינטרסים הקטנים שלנו. במשך שנים האגודה נשלטה על-ידי תא זה או אחר. בתוך הכאוס הזה, האם מועמדים עצמאיים וחדשים, חדורי מוטיבציה ככל שיהיו, יכולים בכלל להשפיע לטובתנו? "בטח!" עונה ניצן סניור, סטודנטית שממשיכה לתואר שני שרצה עצמאית בחוג למדע המדינה. "זה המקום המושלם לעצמאיים– הם יכולים להעמיד אינטרס אחד מול העיניים- הסטודנטים. זה מאפשר להתחשב פחות בשיקולים פוליטיים ומפלגתיים. כל אחד שרוצה לשנות משהו חייב לנסות".

 גם הנציגים של התאים הגדולים לא אמורים לשכוח מי הביא אותם למעמד: "מבחינה פוליטית לנציג יש מנדט מהחוג שלו ולא מהתא שלו". מדגיש אילאי הגבעת-רמי.  לכן, כשנציג נבחר הוא צריך לזכור שהוא לא רק ברשימה תאית, אלא שהמחויבות הראשונה שלו היא  קודם כל כלפי הסטודנטים שבחרו בו, והוא צריך לפנות  אליהם ולשאול לדעתם".

אז בפעם הבאה כשנציג מתקרב אליכם עם חולצה בוהקת ומבט רעב בעיניים, אל תשכחו לבדוק טוב טוב מטעם מי הוא רץ ולאיזה גוף הוא מחוייב אם בכלל. שיהיה בהצלחה!

שתף
תגובות