יש עתיד לנגישות

0

ביום ראשון שעבר (5.5.2013) התקיים באוניברסיטה פאנל מיוחד בנושא נגישות למוגבלויות, בהשתתפות שלושה חברי כנסת מסיעת "יש עתיד". נעמי ביטמן, חברה בתא הסטודנטים עם ובלי מוגבלויות, הייתה שם כדי לשמוע ולהשמיע, להחכים ולדווח.

//נעמי ביטמן

בזה אחר זה הגיחו אחר כבוד לפנינו שלושת הח"כים הטריים והנרגשים: בועז טופורובסקי, הזכור ממנהיגותו הסטודנטיאלית הארצית, ד"ר רונן הופמן, שהגיע מהזירה המדינית והביטחונית, וקארין אלהרר, עורכת דין הפועלת לזכויות אנשים עם מוגבלות, והחלו לפרוש את משנתם. הפאנל אורגן על ידי תא "יש עתיד" באוניברסיטה העברית בראשות שחר נוי, יו"ר התא וסטודנט שנה ב' לחשבונאות, ורותם פינקלמן, סטודנטית שנה ב' לסוציולוגיה ויחסים בין לאומיים. הבמה ניתנה לשלושת חברי הכנסת, אך יחד עם זאת היה לא מעט פוקוס, מטבע הדברים, על קארין אלהרר, חולה בניוון שרירים, המתניידת בעצמה על כסא גלגלים.

כנס 5.5במהלך הפאנל נשאלו מספר שאלות בולטות ועלו סוגיות חשובות. עם זאת, שני דוברים בולטים ויוצאי דופן היו מורית צור, סטודנטית שנה שניה למשפטים ויו"ר משותף של תא סטודנטים עם ובלי מוגבלות, ושגיא יודוביץ, סטודנט עיוור לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל וחבר התא. צור הציגה את המצב הקיים באוניברסיטה העברית, שלמרות התקדמותה בתחום ביחס למוסדות אחרים בארץ, נעדרת נגישות מספקת לסטודנטים עם מוגבלויות שונות. אלהרר הסכימה עמה, והדגימה בסיטואציה מעברה האישי: קיומם של שירותי נכים במספר מקומות, אך ללא מעלית המגיעה אליהם. בהמשך העלתה צור את הצורך בנוכחותו של אדם עם מוגבלות בדיונים אודות התקנות לנגישות ההשכלה הגבוהה בישראל, כמו גם בקידומן.

אחריה העלה יודוביץ יוזמה אישית, בדבר הגדלת הסיוע של המדינה לחוקרים עם מוגבלות בתארים מתקדמים, הנחוץ על מנת להתגבר על קשייהם המתרבים והסיכון הגובר לנשירתם מהאקדמיה: "החברה מאבדת אנשים בעלי פוטנציאל מחקרי ניכר, בתחומים הרלוונטיים לנושא המוגבלויות ומזווית ראייה ייחודית", אמר, והוסיף: "הגברת נוכחותם של חוקרים וחוקרות עם מוגבלויות תעשיר את החברה הן ברמה האקדמית, והן ברמת המדיניות. אחרי הכל, נוכחות אקדמית מגבירה את הסיכוי של אדם עם מוגבלות להשתלב בתעסוקה, בפעילות הציבורית, הכלכלית והתרבותית".

אלהרר הכריזה כי "לא אבדה תקוותינו באשר לחוק השוויון", אך הדרך אליו ארוכה, דלת תקציב וביורוקרטית לעייפה. "גם אם התקנות במצבן הנוכחי אינן מושלמות", אמרה, "שווה להריץ עכשיו את הדברים כדי לקבל את התקציב". כמו כן, הזכירה, היא אינה חברה בוועדה הרלוונטית העוסקת בהתקנת תקנות הנגישות; למרות זאת, היא הבטיחה לנכוח בישיבות הוועדה בכנסת. בנוסף, אמרה כי תשב עם ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר הוועדה, על ההערות לתקנות שנוסחו, ותראה כיצד ניתן לשפרן ולקדמן.

לסיכום, אין ספק שמדובר בפאנל יוצא דופן בנוף האוניברסיטאי. כשמאחורי חברי הכנסת הוקרנו כתוביות תמלול עבור סטודנטים כבדי שמיעה, ולידם הונחה רמפת עץ שנפתחה מהבמה אל רצפת האולם עבור אנשים בכיסאות גלגלים, אכן נשבו רוחות של שינוי. באותו ערב הרגשנו, כל חברי התא, שאולי יש לנו שותפים לדרך גם בכנסת. שיש עתיד. נקווה שהוא נגיש.

שתף
תגובות