עצמאות אנרגטית

0

// נעמה כרמל, פעילה בתא "מגמה ירוקה"

מה הייתם מאחלים למדינת ישראל לכבוד יום הולדתה ה120? ביטחון, רווחה או שלום?

אנחנו, פעילי התא "מגמה ירוקה", ארגון של סטודנטים למען שינוי סביבתי, מאחלים למדינה עצמאות אנרגטית. כן, שמעתם נכון. עצמאות אנרגטית. לפני כשלוש שנים, נמצא על חופיו של הים התיכון מצבורי גז טבעי, אשר הגדולים מהם הם "תמר" ו"לווייתן".

מאגרי הגז שייכים, כמובן, למדינה. אך החברות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, מקבוצת דלק בבעלותו של מר יצחק תשובה, מחזיקות בחלק גדול של זכויות ההפקה של שני מאגרי הגז הגדולים, תמר ולוייתן. כיוצא בזאת, הוא יכול להחליט האם לייצא את הגז לחברות בחו"ל, או שמא להשאיר אותו כאן בארץ.

במידה ויחליט איש העסקים לייצא את רוב רובו של הגז- הוא עלול גרום להפסד כללי במשק של כ-600 מיליארד שקלים, כ-280,000 אלף שקל לבית אב, אשר אמורים להגיע בצורתם של תמלוגים מהגז. כיצד הגענו לסכום כזה, אתם שואלים? ההבדל העצום נובע מההפרש שביו מחירי הגז בשוק העולמי לבין מחיר הגז המקומי שמשלמת המדינה על הגז מהמאגרים שלה. אם ייגמר הגז בעוד כ-20-25 שנה, מצטרך המדינה לייבא גז במחיר הגבוה פי 3 לפחות ממחיר הגז המקומי.

אז למה בעצם אנחנו תומכים בהשארת הגז בארץ? בראש ובראשונה, זה ייתן לישראל עצמאות אנרגטית. באופן זה לא נצטרך להסתמך על מדינות אחרות שיספקו לנו את הגז (כולנו מכירים את ההפיכות השלטוניות במצרים, אשר היא הספקית הראשית שלנו לגז טבעי). כמו כן, השארת הגז תוריד לנו את יוקר המחייה – יוזיל את מחירי החשמל והדלקים בתחבורה, מה שיביא לירידת מחירים רוחבית במשק.

היש דבר טוב מזה?!
1013682_10151523131601559_1144310135_nאך בדיה לחוד ומציאות לחוד. חוק הנפט מ1952 מציין כי חברת הקידוח יכולה למכור את המשאב (אבל כן קיים סעיף שמאפשר למדינה לשריין כמות מסוימת של הגז לטובת אזרחיה). ועדת צמח, שהתאספה בשביל להחליט על גורלו של הגז והציגה את מסקנותיה באוגוסט 2012 לאחר דיונים של כעשרה חודשים, הציעה את מסקנותיה באופן הבא: המדינה תייצא כ-500 מיליארד מטר מעוקב של גז, ותשאיר כ-450. על חברי הועדה מוטלים לחצים מכיוונן של חברות הקידוח, שהם תאבי כסף ורוצים למקסם את רווחיהם. יש לציין כי לא בועדה לא הייתה נוכחות של נציגי משרד התמ"ת ו/או משרד התחבורה. כואב.

לעומתם, שר האוצר הנוכחי יאיר לפיד טוען כי יש להשאיר את הגז הטבעי בארץ. "מסקנות ועדת צמח הן שגויות," הוא טוען, "עתודות הגז צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל, לא לייצוא יקר שמשרת רק כמה טייקונים ". כמו כן טען בפאנל הבחירות שלו בתחילת השנה כי "אנו [חברי מפלגת "יש עתיד"] מתנגדים לייצוא הגז ורואים קשר ישיר בין השארת הגז הטבעי בישראל להורדת מחירים ויוקר המחייה". בימים אלו ניתן לראות כי לא נעשים צעדים בנושא והוא אף חוזר בו מדבריו. חבל.

אז מה עושים פעילי התא במאבקם נגד ייצוא הגז? ראשית, הם מבקרים באופן תדיר בכנסת. לאחרונה, למשל, הם החתימו מספר חברי כנסת על חוק העצמאות האנרגטית של מדינת ישראל. בין החותמים ניתן למצוא את השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אשר תומך בלהשאיר 600 מיליארד מטר מעוקב של גז (לעומת ה-500 מיליארד שהסיקה הועדה). בחודש מרץ התרחשה פעילות בכיכר ציון, בה עוברי אורח חתמו על מכתבים לשרים החדשים-ישנים נגד ייצוא הגז. מכתבים אלה הוגשו באופן אישי לשרים. ביום העצמאות התרחשה הכרזת עצמאות אנרגטית למדינת ישראל, ובמשך חודש אחרון מתקיימות הפגנות שבועיות מול בתיהם של שר האוצר ושר האנרגיה סילבן שלום כנגד ייצוא הגז.

לא השתכנעתם?! חפשו אותנו בפייסבוק: "זה אני או תשובה", ותקבלו עוד תשובות.

שתף
תגובות