סקר המעונות הגדול

7

 

מקלחות מתנפצות או כפר גדול עם פאב ומכבסה, חדרים משופצים או מים קרים בחורף. לקראת עונת חיפושי הדירות, כדאי לזכור שיש בעיר גם את האופציה של המעונות. אריה כפירי בדק וחזר עם כל המחדלים, המחירים והתנאים במעונות הסטודנטים

 מיוחד לבלוג

//אריה כפירי

אדריאן קרמר נכנס לתפקידו כמנהל הכללי של המעונות לפני כארבעה חודשים. מאז כניסתו לתפקיד חלק מהתלונות ששמעתי מסטודנטים שגרים במעונות איבדו מתוקפן, וכמה מקרים פרטניים טופלו ישירות על ידו לשביעות רצון הפונים. הוא עצמו מלא אמירות אופטימיות וחיוביות. "יש לנו צוות גדול שכולל רכזים, עוזרים, פקידים תורנים, הנהלת חשבונות צוות אחזקה ועוד. הסיסמה המרכזית שלנו היא מדיניות דלת פתוחה לדיירים-הסטודנטים". עם זאת – בחלק מהנושאים החמים, יש פער רב בין השטח לבין מה ששמעתי במשרדו של אדריאן, ו'המדיניות האחידה' שדובר איתי עליה, המוכתבת מההנהלה המרכזית ועל ידי התקנון, מיושמת לעיתים בצורה שונה מאוד בקמפוסים השונים. במקרה מסויים וחריג בחומרתו במעונות שטרן, אינני יודע אם אדריאן שיקר לי ביודעין לגבי עניין חשוב, או שהוא באמת לא היה מודע לחומרת העניינים, ואינני יודע לאיזה מהתרחישים אני מעדיף להאמין.

בכל מקרה, בכתבה זו בדקתי את האופציות השונות לדיור במעונות, העומדות בפני סטודנטים של האוניברסיטה העברית בירושלים, על יתרונותיהן וחסרונותיהן, ועל היבטיהן השונים. שמעתי תלונות לצד הבעת שביעות רצון מהדיירים, ורצון טוב לצד ריחוק מסוים של ההנהלה מהשטח. באופן טבעי אין שורה תחתונה, ולכל סטודנט מתאים פתרון אחר בהתאם לצרכיו.

מקלחונים מתנפצים וחוזים חמקמקים- קרית יובל:

שער9

שנה לזקני ציון!
נהניתם? לחצו על התמונה, כנסו ותמכו בזקני ציון
(עד ה-18/7)

שטרן : מעונות שטרן בקרית יובל הם המעונות החדשים ביותר מבין כלל מעונות ירושלים, ובימים אלה דייריהם הראשונים משלימים בהם שנת מגורים ראשונה. סטנדרט המגורים בהן גבוה ולא נראה 'כמו מעונות' אלא כמו דירות חדשות, משופצות ויפות. מרבית הדירות הן של שלושה שותפים, כאשר לכל שותף חדר משלו, ובנוסף מקלחת, שרותים וסלון של הדירה. בנוסף לכך – כיוון שמדובר ב'תקופת הרצה', המחירים נמוכים יחסית.

מנגד, פתיחתו המהירה של המעון לוותה במספר תלונות חמורות של הדיירים בו. ראשית, הדיירים חתמו על חוזיהם מבלי שניתנה להם אפשרות לראות את הדירה אליה הם נכנסים, בניגוד לחוזה עליו הם חתמו, ותוך יצירת בלבול לגבי מי צפוי לגור באיזה חדר וכמה כסף בפועל הוא ישלם. בנוסף, לאחר שחתמו תוך זירוז על חוזיהם מבלי יכולת להעמיק בהם, לא ניתן לדיירים עותק של החוזה, מה שהותיר אותם חסרי אונים אל מול מדיניות האכיפה המחמירה במעון זה. סטודנטים מספרים שהוחרמו מדירותיהם חפצים שהיו במקום לכאורה בניגוד לחוזה, ללא אזהרה. נוסף על כך, קנסות גבוהים ניתנו על אי שמירה על ניקיון הדירות, ובמקרה מסוים סטודנט 'זכה' לקנס בן 4,000 שקל, שבוטל בעקבות ערעור למנהל המעונות אדריאן.

אותו אדריאן, שאכן טיפל בסוגיית הקנס המוגזם באופן מהיר ויעיל, מכחיש כל אפשרות לפיה לסטודנטים אין עותק של חוזם, והפנה אותי לאתר האינטרנט של המעונות. החוזה שמצאתי, ואושר על ידי אחראי השיווק של המעונות, רז רבינוביץ, בתור החוזה הרלבנטי, הוא לא בטוח אכן החוזה עליו חתמו הדיירים. עותק מאחד מעמודי החוזה הנמצא אצל רכזת מעונות קרית יובל, אשר הודבק על ידה במהלך ביקורת (בלתי מתואמת), פשוט לא מופיע בחוזה אשר מופיע באינטרנט ואליו הופניתי. 'אין שום בעיה שהם פשוט יפנו לרכזת ולקבל עותק' אמר לי רבינוביץ' בתגובה, אך הדיירים מעדיפים להימנע מכך, גם כי אמרה להם במעמד החתימה של החוזה כי לא יוכלו לקבל עותק, וגם כי הם מעדיפים לשמור ממנה מרחק.

אבל המקרה הכי בעייתי, גם בהקשר של מידת המודעות של ההנהלה המרכזית, הוא המקרה של המקלחונים במעונות שטרן. בדירות הותקנו מקלחונים מזכוכית, וכנראה שרבים מהם הותקנו שלא כראוי. מאז תחילת השנה, ארעו לפחות חמישה מקרים בהם מקלחון פשוט התנפץ בספונטניות, ללא סיבה נראית לעין. סטודנטים שנכחו בדירותיהם בזמן התנפצויות כאלה, סיפרו שהרעש היה חזק, שזכוכיות התפזרו בכל רחבי הדירה, ושלהערכתם נוכחות של דייר במקלחת בזמן האירוע הייתה מובילה לפציעה קשה במקרה הטוב. בשיחתי עם מנהל המעונות, אדריאן קרמר, הוא ציין כי האירועים נגרמו מחיפזון להפעיל את המעונות החדשים של שטרן במהרה, אך שהתקלה אותרה וטופלה. לתדהמתי, כשבוע לאחר השיחה אתו התרחש אירוע נוסף של התנפצות מקלחון זכוכית, ארוע שהסתיים בנס.

מחירים (כולל חשבונות):

חדר יחיד – 887-1109 ש"ח לחודש

זוג בדירת 2 חדרים – 1774-2049 ש"ח לחודש

זוג בדירת 3 חדרים – 2883-3158 ש"ח לחודש

מעונות גואטמלהגווטאמלה – מעונות גווטאמלה הותיקים, נמצאים תחת פיקוחה של אותה רכזת כמו מעונות שטרן. גם בהם יש תלונות על אכיפה מוגזמת וחסרת פרופורציות, אך פחות מאשר בשטרן, ייתכן שבגלל היות שטרן מעון חדש.

בגווטאמלה במרבית הדירות המגורים הם של שני דיירים בחדר והדירות ישנות יחסית, אך מנגד נהנים הדיירים משרותים 'מעונותיים' כגון חדר כביסה.

מחירים (כולל חשבונות):

חדר לבד – 1526 ש"ח לחודש

עם שותף לחדר – 887 ש"ח לחודש

זוג בדירת חדר – 2277-2511 ש"ח לחודש

זוג בדירת שני חדרים – 2825-3114 ש"ח לחודש

זוג בדירת שלושה חדרים – 3114-3432 ש"ח לחודש

מים קרים במקלחות, דירות ממוזגות וחדשות- הר הצופים:

כפר הסטודנטים : מסטודנטים שגרו וגרים בכפר הסטודנטים, שמעתי שביעות רצון רבה בכל התחומים הקשורים למה מקבל הסטודנט, ובהתאם לכך לחוסר שביעות רצון באלמנט המקביל – מה שהסטודנט  נותן, כלומר התשלום. בכפר מבחר של סוגי דירות -  דירות 5 חדרים, דירות 2-3 חדרים, ודירות לזוג, כאשר כל הדירות ממוזגות, מרוהטות, חדשות יחסית, וכוללות לצד חדרי השינה מקלחת, שרותים, סלון ומטבח. נוסף על כך, בכפר מכבסה, פאב, מכולת ושירותים משותפים נוספים. כפר הסטודנטים הוא ככל הנראה המעון היחיד בו מקפידים על תאום שעות ביקור עם הדיירים – 'השאירו לנו מדבקה שבוע מראש ונערכנו בהתאם' אמרה לי דיירת מרוצה וחיננית אחת. מנגד, כאמור – המחירים יקרים, ואינם (להבדיל ממעונות אחרים) כוללים הוצאות חשמל ומים, שעלולות להיות יקרות, בעיקר בחורף.

מחירים (לא כולל חשבונות):

חדר בדירת 5 חדרים – 1452 ש"ח לחודש

חדר בדירות 2-3 חדרים – 1502 ש"ח לחודש

דירת זוג – בין 3003 ל3304 ש"ח לחודש

מעונות אידלסוןמעונות ברונפמן (אידלסון) :  במעונות אידלסון ישנם בתים חדשים יותר וחדשים פחות, אך סה"כ סטנדרט המגורים דומה לזה של הכפר – דירות בנות 2-3 חדרים, מטבחון, שירותים ומקלחת, כאשר ברוב המקרים חדר הוא ליחיד. חשבונות חשמל ומים משולמים על ידי ההנהלה וכלולים במחירי השכירות, מה שאומר שההנהלה מגבילה את השעות האפשריות להפעלת חימום וקובעת שעות ספציפיות בהן יש מים חמים למקלחת. הדבר הוביל בחורף האחרון למחאה תחת הובלתה של אגודת הסטודנטים, בטענה שלדיירים אין מים חמים להתקלח ובאופן כללי שקר להם. משיחות עם סטודנטים מכל המעונות שעובדים בשיטה הזו, שמעתי שלעיתים שעות ההפעלה של החימום היו תמוהות עד אקראיות, אבל שבסך הכל לא היה קר בדירות ושהיו מים חמים כשהיה צריך, כך שיש עדיפות לשיטה בה ההנהלה קובעת את הדברים הללו וגם משלמת את החשבונות.

התלונה המרכזית ששמעתי באידלסון קשורה לפרטיות של הדיירים: נציגי המעונות ואנשי מקצוע מגיעים לעיתים לביקורות ולתיקונים ללא הודעה מראש, ואף לא מחכים שהדייר שבדירה יהיה מוכן לפתוח להם את הדלת. מקרה ספציפי של דיירת שארכיטקטים נקשו בדלת בעת שהתלבשה, לא המתינו כשביקשה מהם, ונכנסו פנימה במקרה שניה לאחר שסיימה להתלבש, הוביל באופן טבעי לתלונה, שהסתיימה בהתנצלות אך ללא התחייבות שמקרים כאלה לא ישנו. בשיחתי עם מנהל המעונות אדריאן קרמר העליתי את הנושא, והוא אמר שהמדיניות היא להודיע מראש על הגעה ולצוות לאנשי מקצוע חיצוניים נציג רשמי של המעונות. לגבי המקרה הספציפי – הוא לא שמע עליו, וטען שהוא חייב להיות מוגזם. לצערי המקרה אינו מוגזם, ואף עלול להישנות, מה שדורש ממנהל המעונות גישה שונה בהקשר הזה.

מחירים (כולל חשבונות):

בחדר עם שותף – 887 ש"ח לחודש

בחדר לבד – 1526 ש"ח לחודש

דירת זוג חדר וחצי – 2536-2798 ש"ח לחודש

דירת זוג שני חדרים – 2825-3114 ש"ח לחודש

דירת זוג 3 חדרים – 3114-3432 ש"ח לחודש

מעונות רזניקמעונות מאירסדורף (רזניק) : מבחינת תלמידי הר הצופים, מעונות רזניק מהווים את ברירת המחדל עבור מי שמעוניין לשלם כמה שפחות ומוכן לקבל סטנדרט נמוך יותר של דיור עבור כך. לא מדובר בדירות אלא בחדרים, חלקם לזוג ורובם ליחיד, כאשר המטבח, המקלחות והשירותים הינם משותפים ונמצאים במסדרון המשותף ל-10 חדרים. הבניינים עצמם, כך על פי דיירים במעון, ישנים, לא משופצים, ונראים כאילו לא נגעו בהם מאז הקמת המקום. ועם זאת, יש סטודנטים שדרים ברזניק לאורך כל שנות את התואר, והם יודעים את הסיבה שלהם לכך.

מחירים (כולל חשבונות):

בחדר עם שותף – 887 ש"ח לחודש

בחדר יחיד 1332 ש"ח לחודש

דירת זוג – 2329-2615 ש"ח לחודש

נוף מהמם ורטיבות מתמשכת- עין כרם

 

מעונות עין כרםבוסטון : עבור הסטודנטים של עין כרם, מעונות בוסטון היא האופציה היחידה למעונות שלא דורשת תחבורה ציבורית כדי להגיע לקמפוס. הבעיה היא שרוב החדרים במעונות בוסטון מוקצים מראש עבור עתודאים, ולסטודנטים אחרים קשה מאוד להשיג בהם מקום, והם פונים למעונות שנמצאים בשכונת קרית יובל. הדיירים של בוסטון מדווחים על נוף מהמם, אך מלבד זאת על העדר שירותים רלוונטיים עבורם כמו חדר מחשבים, ועל בעיית רטיבות שנמשכת מאז השנה שעברה. סטנדרט המגורים הרווח הוא דירות של שני חדרים עם שני שותפים בכל חדר, עם מטבח, שירותים ומקלחת בתוך הדירה אך ללא סלון.

מחירים (כולל חשבונות):

חדר יחיד- 1332-1526 ש"ח לחודש.

חדר עם שותף – 887 ש"ח לחודש.

דירת זוג – 2825-3114 ש"ח לחודש.

 

 

 

 

השיפוץ שאינו נגמר- גבעת רם

מעונות צוויג- הקריהמעונות צווייג (הקריה) – לתלמידי גבעת רם, מבחר המעונות הדל ביותר. מעונות צווייג הם למעשה האופציה היחידה עבורם, כיוון שמעונות ליברמן מיועדים אך ורק לתלמידי תארים מתקדמים. גם באופציה היחידה, סטנדרט המגורים נמוך יחסית : כמעט בכל הדירות החדרים הם חדרים לשני דיירים, החדרים קטנים מאוד וישנים מאוד, בעוד השירותים, המקלחות והמטבחים – משותפים לכל הבניין. מנגד, בחצי שנה האחרונה חלו שיפוצים רבים ושירותים חדשים במעון, חלקם בשבועות האחרונים. בין היתר נהנים דיירי צווייג מWIFI משותף, חדר מחשבים חדש, מזגנים חדשים, ושיפוץ בבניין 7.

השיפוץ בבניין 7 מהווה אליה וקוץ בה – כאשר סטודנטים רבים נאלצו לעבור מדירותיהם תוך כדי השנה, ותוך כדי יחס לא מקצועי מנציגי המעונות. ההודעה על המעבר עצמה הייתה מהיום למחר (כפשוטו), החזרה למעון הקודם מתעכבת כאשר מידי פעם נמסרות הודעות על תאריכים שמתגלים בדיעבד כלא נכונים, נאמר לדיירים כי יעברו לחדרים עם שותף – כשלמעשה לא היתה סיבה לכך, והדבר נמנע. המצב משאיר את הדיירים בחוסר ודאות, במצב בו הם משלמים על WIFI בדירתם שתחת שיפוץ, וגרים בחדרים קטנים יותר ממה שמראש שילמו עליהם, ועם תשובות לא מחייבות מהנהלת המעונות.

ועם זאת – גם גדולי המבקרים על המעונות בגבעת רם – מדגישים את השיפור שחל דווקא בתקופה האחרונה, וחלקם מייחסים אותו למנהל החדש.

מחירים (כולל חשבונות):

חדר יחיד (נדיר מאוד) – 1332 ש"ח לחודש

חדר עם שותף – 887 ש"ח לחודש

סוף השנה כבר כאן וקבוצות הפייסבוק לחיפוש דירות בירושלים מפוצצות בפוסטים לחוצים. אז אם גם אתם מחפשים את דרככם לשנה הבאה ורצים מדירה לדירה עד לחוזה המיוחל, שווה לבדוק גם את האופציה של המעונות. בין כל הסוגים, בטח תוכלו למצוא את המקום שמתאים לכם.

שתף
תגובות

תום, הכתבה שלי מבוססת על שיחות עם אנשים מכל המעונות ומהכרות שלי עם שוק הדירות. ייתכן ומצאת מציאה בנחלאות, גם על כאלה אני שומע לפעמים, אבל בשורה התחתונה קשה למצוא דירות במחירים סבירים. המעונות אינם זולים במיוחד כפי שבהחלט ניתן היה לקוות, אבל הם בהחלט גם לא יקרים במיוחד. המחירים בכפר אכן גבוהים יותר מבמעונות האחרים, והתייחסתי לכך. נושא השמאות הוא דוגמה סבירה שאכן לא נכנסה, ואני לא חושב שהיא הכרחית על מנת להבין את האמירה שאכן יקר מידיי בכפר.
באופן כללי להתייחס לכתבה בתור 'כתבה מטעם' זה אבסורד, כפי שבא לידי ביטוי בהתייחסות שלי ל(העדר ה)פרטיות באידלסון, ל(העדר ה)בטיחות בשטרן, ל(העדר ה)אמינות מצד אנשי הנהלת המעונות איתם דיברתי, ועוד. אם פספסתי פרטים רלבנטיים, צר לי, למרות שלא השתכנעתי מדבריך שהנושאים שלא הוזכרו קריטיים יותר מהאחרים שכן.

ניכר שלא בדקת או שאלת אף אחד מהאגודה, אני מבטיח לך שאם תשאל אותם תגלה למה הוא לא היה "מטעם" ואני נמנע בכוונה לכתוב כאן למה. כשתברר תבין.

איך הצלחת לפספס את העובדה שלא הותקנו דודי שמש במעונות כפר הסטודנטים, שהמחיר שהשמאי קבע שהגיוני לקחת הוא 1100 שקל, שהכביסה עולה פי 3 ממעונות באוניברסיטאות אחרות, שהמכולת יקרה בטירוף, שמשקרים לאנשים כדי שירשמו לכפר הסטודנטים בגלל ההסכם עם אפריקה ישראל. לא ראיתי את הסלון בשאר המעונות אבל בכנות לקרוא לפינת ישיבה הזאת סלון זה מוטל בספק. ולבסוף לא זרקת מילה על העובדה שהמעונות לא מהווים באמת אלטרנטיבה כלכלית לדירות הזולות שקיימות בחוץ, כי יש, אומנם לא כולן אבל יש. ועוד בסוף עוד אתה מעודד להירשם למעונות! מי שילם לך על הכתבה הזאת??

תום, איפה הדירות הזולות ההן שאתה מדבר עליהן?! כאלה שהן לא חורבות במקומות נידחים, כן? הייתי שמח לדעת.
חוץ מזה, לא נראה לי שבכתבה בתשלום יכתבו על זכויות שמתנפצות. כמו כן, כן כתוב על המחירים היקרים בכפר (שמאי מטעם מי?!) ועוד. נראה לי שחיפשת בנרות פרטים שלא כתובים והפכת מנמלה פיל. תרגיע.

אם תציץ קצת בפייסבוק וביד2 תראה דירות בפחות מ1600 אפילו, במרכז העיר. (אני עובר מהמעונות לדירה ב1650, בנחלאות, עם סלון והיא ממש לא חורבה). במקרה שלא היית בקמפוס וביררת ושאלת ועשית לייק לדף של האגודה (גם אני לא מחבב אותם) אז הם הזמינו שמאי שקבע את זה, אם תחפש אצלהם בדף או תשאל אותם הם ישמחו לספר לך על זה ועל ההסכם הדרקוני עם אפריקה ישראל.

תום באמת שהסלון שיש בכפר הוא מספק ביותר, אם יצא לך לראות באידלסון יש שולחן ו4 שרפרפים ככה שהכפר מספק ביותר אפילו ביחס לדירות בעיר שהסלון בהן מאוד מוטל בספק.

תום, 1,100 ש"ח?! כמו שאמרתי: "שמאי מטעם..". האגודה שכרה שמאי כדי שיאמר לה את המחיר שהיא רוצה לשמוע. המחיר של המעונות בכפר הסטודנטים שווים הרבה יותר מכך ולא תמצא מחיר כמו שהשמאי הזה קבע בדירות בעיר. זה מחיר מופרך.