ברקת או ליאון

0

ניחוח גזענות באוויר או חשיבה צעירה וחדשנית בעיר. אמרי ודוד, מי ראש העיר הבא שלכם?

הפורום>> דונו!

דוד שפיראמשה ליאון // דוד שפירא – סטודנט למשפטים והסטוריון

ניר ברקת לא שינה את המצב העגום של העיר. למרות הסיסמאות הנזרקות בחלל האוויר, מגמת ההגירה השלילית לכיוון מרכז הארץ נמשכת בשיא עוזה בקרב הצעירים העובדים. אינני יכול כבר לספור את החברים הרבים בגילי (בני 40 עד 50) שעזבו את העיר או שמפנטזים לעשות זאת ונמנעים בינתיים מחוסר יכולת. התעסוקה בעיר לא השתפרה כלל וכך גם בעיות התעבורה, החניה והתברואה. העיקר שיש לנו מרתון ומכוניות פורמולה אחת.

משה ליאון איננו מבטיח הבטחות שווא ערב הבחירות. לעומתו, לפני חמש שנים, ברקת הצהיר שהוא יפסיק את התוכנית של הרכבת הקלה שהפכה את ירושלים במשך עשר שנים לאתר בנייה מכוער ומוזנח.

העיקר שיש מרתון ומכוניות פורמולה אחת. ניר ברקת

העיקר שיש מרתון ומכוניות פורמולה אחת. ניר ברקת

משה ליאון איננו מבטיח לעזור בכל כוחו לעולים החדשים.לעומתו, ניר ברקת נתמך על ידיהם, אך לא הואיל בטובו חודש לאחר מכן להשיב על פניותיהם הרבות של חבריי שהזמינו אותו להשתתף באירועים רבים שאורגנו בעיר לטובת אותם עולים.

אכן, משה ליאון הוא ספרדי שנתמך, רחמנא ליצלן, בידי ספרדים, חרדים וגם רוסים. צריך רק לזכור שניר ברקת הקים קואליציה עירונית עם החרדים בזמן שהוא היה יכול לנהל את העיר בלעדיהם. נכון הדבר, ברקת העשיר, האשכנזי הבהיר וההצלחה של ההייטק מצטלם הרבה יותר טוב מאשר ליאון הספרדי השחום עם כיפתוהסרוגה, שניהל שנים משרד ראש ממשלה ורכבות ישראל. לא, אינני שומע ניחוח של גזענות באוויר. כנראה זו סתם תחושת שווא של נחיתות ורדיפה אישית.

אמריניר ברקת // אמרי סדן – סטודנט לספרות עברית

"פעם ישבתי על מדרגות ליד שער במצודת דוד, את שני הסלים הכבדים שמתי לידי. עמדה שם קבוצת תיירים סביב המדריך ושימשתי להם נקודת ציון. 'אתם רואים את האיש הזה עם הסלים? קצת ימינה מראשו נמצאת קשת מן התקופה הרומית. קצת ימינה מראשו'… אמרתי בלבי: הגאולה תבוא רק אם יגידו להם: אתם רואים שם את הקשת מן התקופה הרומית? לא חשוב: אבל לידה, קצת שמאלה ולמטה ממנה, יושב אדם שקנה פֵּרות וירקות לביתו".

 (יהודה עמיחי).

למה ברקת? כי ברקת לא דובר את השפה והז'רגון הירושלמים. במקום להתבונן בקשישה העייפה הזו, הטובעת לה יחדיו, ערבים ויהודים, חרדים וחילונים, ספרדים ואשכנזים, עשה ברקת ניסיון חדשני ומעורר השראה. הניסיון הוא לחשוב אחרת, לא כמו היסטוריון, דמוגרף או הוגה דעות.  ואם רק חושבים בתמימות, אפשר לעשות הרבה בעיר הזאת. העיר כאילו רק חיכתה שיחליפו את בגדי ההיסטוריה שלה בבגדים צעירים וחדשים.

אז יש מרכז עיר שקם לתחיה וההכנסה בו לעסק הכי גבוהה בישראל, יש  עשרות אירועי תרבות שקשה למצוא כמותם בישראל, יש שיפוץ מתחמים מוזנחים (גן העצמאות, מתחם הרכבת), ויש מאבק תרבותי, בין חרדים לחילונים בעיקר, שמסרב לדעוך, וטוב שכך. ברקת מסיר את המיקוד ומאפשר לנו לחיות סוף סוף בירושלים העכשווית ולא רק בפרגמנט היסטורי.

comics28-09-2013-page-0

שתף
תגובות