עד כמה באמת משתלם להיות סטודנט באוניברסיטה העברית?

0

מחירי מזון, מעונות ודמי רישום מהגבוהים בארץ. ומה עושה אגודת הסטודנטים בתגובה? לא הרבה. כרגיל, זכויות הסטודנטים באוניברסיטה העברית נדחקות הצידה.

הוג'י ווטש- לוגולא אחת האוניברסיטה העברית נוהגת להתגאות בהיותה"המוסד האקדמי מספר אחד בארץ". ובכן, אם נבחן אמירה זו על סמך מספר פרסומים אקדמיים, או הישגים מחקריים, הרי לא מן הנמנע שאמירה הזו- יש בה מן האמת. עם זאת, לא כך פני הדברים אם נבחן את איכות ההוראה באוניברסיטה, או את יחסה לסטודנטים הלומדים בה. מסתבר שתחושת הבטן של חלקנו זוכה לביסוס אמפירי. על פי מחקר שערכה התאחדות הסטודנטים הארצית, בתחום ההוראה והיחס של האוניברסיטה לסטודנטים שלה, מצבנו בכי רע; להלן מספר דוגמאות:
א. חוק זכויות הסטודנט (התשס"ז/2007, סעיף 10) קובע כי :"הרישום ללימודים יהיה תמורת דמי רישום אחידים שלא יעלו על 350 שקלים חדשים" בפועל אנו משלמים 400 ₪ על ההרשמה ועוד בין 80 ל 100 ₪ על טפסי ההרשמה בדואר או באינטרנט. מה אגודת הסטודנטים עשתה בנידון? לא יותר מידי.
ב. ברוב המוסדות האקדמיים (15 מתוך 27 שנבדקו) לא משלמים הסטודנטים על מנת לצפות במחברות בחינה
סרוקות, ובעברית משלמים שישה שקלים לכל צפייה (סכום היקר מהממוצע גם בין המוסדות בהם משלמים).
ג. מחירי המזון בקמפוסים של האוניברסיטה העברית הם ללא ספק מן הגבוהים מבין מוסדות האקדמיה בארץ. לא מאמיניםלי? תקפצו לטכניון ותגלו שפחית פפסי במכונה עולה 2.5 ₪. אם תלכו לבקר במכון ויצמן, למשל, תראו שקפה בקפיטריה עולה1.5 ₪

אז איך אגודת הסטודנטים נכנסת לסיפור הזה? במרבית האוניברסיטאות האגודה לוקחת חלק בפיקוח על מחירי
הקפיטריות, משתתפת בוועדת המכרזים של האוניברסיטה (האחראית על הזכיינים המוכרים מזון בשטח האוניברסיטה), או מפעילה קפיטריה משל עצמה. האם האגודה שלנו עושה משהו משלושת הדברים הללו? התשובה היא שלילית. והנה הפתעה- על פי אותו מחקר, מחירי המעונות של האוניברסיטה העברית (הכוונה לכפר הסטודנטים) הם היקרים ביותר מבין מוסדות האקדמיה בארץ. אבל את זה בטח כבר ידעתם- הרי סקר שוק קצר של סטודנטים בשנה א' מוביל למסקנה שלגור בגבעה הצרפתית פשוט זול יותר.

אגב, זוכרים את סקר ההוראה עליו ניג'סו לכם בסוף השנה? משום מה האוניברסיטה מפרסמת רק את המרצים המצטיינים בסקר, ואנחנו לא יודעים האם מרצים שנכשלו בעיני הסטודנטים ממשיכים ללמד קורסי חובה שכל סטודנט חייב לעבור.

ועוד משהו- מצטיינים בספורט? יופי, כי כנראה שהאוניברסיטה שלכם הייתה מעדיפה שתלמדו במקום אחר. ברוב מוסדות האקדמיה בישראל (וביניהם: אוניברסיטת ב"ש, בר-אילן, חיפה
ות"א) סטודנטים זכאים לנקודת זכות עבור פעילות קבועה בנבחרות הספורט. ואצלנו? האוניברסיטה כנראה מעדיפה שנשלם 1400 ₪ בשביל חדר כושר.

לצערי הרב, גם בנושאים הללו האגודה טרם עשתה דבר, והיא מעדיפה להמשיך לתעדף את זכויות עובדי האוניברסיטה על פני זכויות הסטודנטים אותם היא אמורה לייצג.

בעניינים אלו, כמו באחרים, אשמח מאוד לקבל תגובות,
הערות והארות למייל:elimogi@gmail.com

שתף
תגובות