סטודנטים ממליצים…

0

בשורות טובות: ניל גיימן וטרי פראצ'ט

גבריאלה רוזנשטיין, היסטוריה של עם ישראל ומדע המדינה

ספרי פנטזיה בדרך כלל מלווים במיתולוגיה משל עצמם – מפות, אלים, היררכיה, עולמות, ועוד שלל פרטים. ב"בשורוט" (הכינוי

250px-בשורות_טובות_2006

בפי המעריצים המושבעים), בונים על תמה די מוכרת של מלאכים ושדים, גן-עדן וגיהינום, מים קדושים וכל הג'אז הזה – אבל לא כפי שהייתם מצפים. הדמויות המרכזיות הן המלאך אזירפייל, יצור עדין-נפש, חובב ספרים ותיקון טקסטים תנ"כיים, והשד קראולי, הנוהג בבנטלי שחורה ומאמין שהרשע האמיתי הוא פקקי תנועה וניתוק קווי טלפון. התפקיד שלהם? להגן על האנטי-קרייסט, ולקוות שהוא לא באמת יגלה את כוחותיו.

מנושא שנשמע כמו התחלה של ספר עמוס תיאולוגיה ופילוסופיה, גיימן ופראצ'ט טווים את אחד הסיפורים המוזרים והמשעשעים ביותר שנקראו במחוזות הפנטזיה. קראולי ואזירפייל, הם חברים טובים כמובן (למרות שהם לא מוכנים להודות בכך), וכשהם מגלים שמשהו יסודי השתבש בהגדרת תפקידם, הם מנסים לתקן את המצב. כמה בני-אנוש נקלעו לברוך הזה? ומה הסוף? את זה אשאיר לכם.

הזקן בן המאה / יונאס יונאסון

אליאב סולומון, משפטים ופילוסופיה

הזקןהנה רעיון מעולה לספר הרפתקאות: קשיש בן מאה מחליט לעזוב את בית האבות שלו, מחלץ את עצמותיו ויוצא למסע ברחבי שוודיה. בדרכו הוא מסתבך בקנוניית פשע, אוסף חבורת דמויות עממיות יוצאות דופן ומוצא את עצמו נרדף על ידי מדינה שלמה (או לכל הפחות על ידי חוקר משטרה נחוש). עלילה מקבילה עוקבת אחר חיי הזקן דרך המאורעות הפוליטיים המרכזיים שהתרחשו במאה העשרים, בהם לקח הזקן חלק משמעותי, א-לה פורסט גאמפ, ושינה את גורל ההיסטוריה לא פעם.

שני קווי עלילה אלו כתובים כספר הרפתקה-מתח קליל והומוריסטי, שפורס מבט מרענן הן על ההיסטוריה של המאה הקודמת והן על חיי הפרברים המסתוריים והמוזרים של שוודיה. החסרון הוא שאחרי שמבינים את הקונספט המתואר, הגימיקים של הסופר יונאס יונאסון (שזהו ספרו הראשון) מתחילים לחזור על עצמם. כמו כן, העובדה שהספר חולש על אירועים רבים כל כך היא בעוכריו.

ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד /  ר. ל סטיבנסון

אהרן חבר, פכ"מ ואמירים רוחגקיל

אחת הבעיות העיקריות ב"ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד" היא שאין חשש שאני אספיילר אותו לכם – הסוף ידוע מראש. הספר עוסק ברובו בתעלומה שאנחנו כבר יודעים איך היא תיפתר – נגלה שלמעשה ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד הם שני צדדים של אותו אדם. למרות זאת, מדובר בספר נהדר לאוהבי התקופה הוויקטוריאנית – עם הג'נטלמנים החביבים שלה, מקטורני הערב, הטרקלינים והמקטרות. יותר מכך, מדובר בספר מרתק עבור מי שמתעניין בפסיכולוגיה ובהבנת האדם. סטיבנסון מציע לראות את הנפש כדבר שבור ושסוע, שהחלקים השונים שלו נאבקים אחד בשני.

אמירה כזאת לא ממש מפילה אותנו מהכיסא כיום; אבל בשביל ספר שנכתב ב-1886, עוד לפני שפרויד החל בפירסום רעיונותיו, מדובר בפריצת דרך לא קטנה. ד"ר ג'קיל יוצר את מיסטר הייד בתקווה שההליך ישחרר אותו מהצדדים האפלים והבהמיים שלו עצמו. למעשה, הניסיון להדחיק את הדחפים רק גורם להתעצמות שלהם ולהתפוררות נפשו של ג'קיל, שמובילה לסופו המר. הנובלה קולעת לבעייתיות הרבה בחברתו של הסופר באותה תקופה, שניסתה להציג פנים של מהוגנות מושלמת, אך למעשה רק טאטאה את התשוקות אל מתחת השטיח.

החיים כמשל/פנחס שדה

אביתר פייזר תקשורת ומדע המדינה

החיים כמשלמעטים הספרים שאני יכול לומר שהשפיעו עליי יותר מהספר "החיים כמשל". אינני יודע האם זהו התזמון בו קראתי אותו, או עוצמתו הרבה, אך חד משמעית ניתן לומר כי משהו ממנו מתהלך בי עד היום, והשאלות שהספר מעלה, על עצמיות, אהבה, דת, אמת וכנות, עודן מנקרות בי, גם שנים לאחר שניגשתי אליו לראשונה. הספר מגולל את סיפור חייו של המחבר ומטלטל את הקורא בעין הסערה אשר מתגוללת בנפשו המיוסרת, תוך הצפת גלים גבוהים של אקזיסטנציאליזם וחיפוש רוחני סיזיפי ולא ותרני אחר כנות פנימית. לצד אלו נשזרים סיפורי אהבה, תשוקה ומיניות, ועולה מתוכם בדידותו של האדם ושבריריותם של שיאי האושר הנובעים מעומק נפשו.

יכולתו של המחבר לשזור את סיפורו בכתבי הפילוסופיה הניטשיאינית תוך שמירה על חיותו של הסטודנט הירושלמי בדירתו שבעליית הגג (אשר סיפורו כרוך בעלילה הכללית), לא מאפשרת בריחה ואדישות מצד הקורא. הספר מחייב אותך, בתור קורא, לבצע אינטרוספקציה לא מתפשרת, ובהכרח לגעת בבשר החי של שאלות חיפוש עמוקות, אשר מובילות להשלכות משמעותיות בחייו של האדם.

שתף
תגובות