עברית דלה

4

אמנם האוניברסיטה העברית ידעה תקופות כלכליות לא פשוטות בעברה הקרוב והרחוק, אך הקיצוצים הנרחבים שהחלו בה לאחרונה מבשרים כנראה על מצב קשה במיוחד. מרצים רבים שמפוטרים, מחלקות שמצטמצמות באופן דרסטי, ותארים שסיומם מוטל בספק, הם רק דוגמאות לתמונה העגומה הגדולה. שירה זהבי יצאה לבדוק את מצבן של הפקולטה למדעי הרוח ורפואת שיניים העומדות על סף קריסה, והן כנראה רק סנוניות ראשונות המבשרות גל קיצוצים שלא ברור איך הוא ייגמר.

//שירה זהבי

בשנים האחרונות האוניברסיטאות השונות קוראות לצעירים ללמוד דווקא בפקולטה למדעי הרוח. לפני פתיחת שנת הלימודים הנוכחית אף הועלה סרטון ליוטיוב, מטעם האוניברסיטה העברית, ובו ד"ר יובל נח הררי מסביר עד כמה חשובה הבחירה במדעי הרוח. בה בעת, התפרסמה הידיעה אודות סגירת כ-100 קורסים במדעי הרוח ופיטורי רפואת שינייםמרצים מהפקולטה. החלטה זו של האוניברסיטה נבעה לטענתה מהצורך להתייעל עקב הגירעון בו היא נתונה.

 רוחו של ארגון מו"ח (מורים וחוקרים) לא הייתה נוחה מההחלטה על התייעלות זו, ובתגובה הם יצאו למאבק מול האוניברסיטה בדרישה לצמצם את הכמות הרבה של מרצים שיפוטרו. יו"ר ארגון מו"ח, ד"ר אסתר סרוק, מסבירה כי רובם ככולם של המפוטרים הם לאו דווקא מרצים בקורסים מעוטי משתתפים, אלא פשוט חברי הסגל הזוטר ומורים מן החוץ. לדבריה, לפי תנאי ההעסקה שלהם, יותר קל לפטר דווקא אותם מאשר את חברי הסגל הבכיר, וזה לא הוגן: "הם זכאים לביטחון תעסוקתי, וחלקם אף היו אמורים לקבל חוזים ארוכי טווח של עשר שנים ויותר.

 אסתר, מהי דרך הפעולה שבה נקטתם במסגרת המאבק?

 "התחלנו במשא ומתן עם האוניברסיטה, שבשלב הראשון כלל לא שיתפה אותנו בהחלטת הפיטורין. השמועות הגיעו אלינו ממקורות שונים. לאחר שהאוניברסיטה לא נתנה לנו מענה, נאלצנו לפנות לבית הדין לענייני עבודה. בית הדין הציע לקיים דיונים משותפים על מנת להגיע להסכמה. לבסוף האוניברסיטה הפחיתה את מספר המפוטרים הראשוני, כאשר לחלק מהסגל קיצצו בהיקף שעות העבודה".

קיצוצים- אסתר סרוקהאם לדעתך ניתן היה לנקוט בצעדי התייעלות אחרים שאינם פיטורין?

"בהחלט. יש תחומים רבים בהם ניתן לחסוך. למשל- התקנת חסכני מים בברזיות בקמפוס, או צמצום השקיית הדשא. או אולי לדחות את השיפוץ בפורום לטובת כיסוי הגרעון. השיפוץ אמנם נתרם על ידי גורם חיצוני, אך אפשר היה להציע לו להפנות את התרומה למטרה אחרת".

 השנה גם ראינו עלייה בכמות הנרשמים למדעי הרוח. כיצד ניתן לשמר את המספר הזה ואף להעלותו?

 "כדאי לפתוח תכניות נוספות כמו אמירים ורביבים שיעודדו סטודנטים לבוא וללמוד מדעי הרוח. כמו כן, שילובים מתחומי לימוד נוספים ביחד עם תחומים במדעי הרוח, כדוגמת משפטים ופילוסופיה, הם מעולים. הפקולטה למדעי הרוח חשובה מאין כמותה, היא מנחילה את יסודות התרבות של העם. ועל כן אי אפשר לפגוע ולקצץ רק בה".

 יש לציין שגם סטודנטים רבים בפקולטה למדעי הרוח מודאגים מהמצב הנוכחי. עמרי שרת, סטודנט ללשון עברית והיסטוריה של עם ישראל, טוען שזה ממש פשע להזניח את מדעי הרוח: "לדעתי זה חלק ממגמה בתרבות שלנו לפיה רק מה שמניב רווח כלכלי נחשב למועיל וחשוב, ובו בלבד יש להשקיע, וזו טעות כמובן. יחד עם זאת, אם מסתכלים על הצד הפרקטי, למדעי הרוח יש תועלת מדעית, תרבותית וערכית לא פחותה משל כל מדע אחר ולעיתים אף יותר. ויתור על מדעי הרוח משמעו ויתור על הדמות הערכית של החברה".

גזירות הקיצוץ יצאו מגבולות הפקולטה למדעי הרוח והקמפוס שבהר הצופים, ואימתם לא פסחה גם על הפקולטה לרפואת שיניים שבבית החולים הדסה עין כרם. בקיץ האחרון, בעקבות הקיצוצים, הוחלט בהנהלת בית החולים הדסה לפטר 104 רופאי שיניים המשמשים כמדריכים של הסטודנטים. קרוב לפתיחת שנת הלימודים אף היה נראה כי הפקולטה על סף סגירה. את תמר זיסקינד, סטודנטית לרפואת שיניים בשנה החמישית, ודוברת הסטודנטים במאבק, אני תופסת לאחר יום ארוך בתורנות כירורגיה. היא מספרת כי על אף שהשנה נפתחה כרגיל, המאבק עדיין לא נגמר: "אנו קבוצה של עשרים סטודנטים שמובילים את המאבק. במשך הקיץ כל הסטודנטים לרפואת שיניים היו פעילים. עשינו כמעט כל יום הפגנה בבית החולים הדסה, שש הפגנות מול בית הדין לענייני עבודה שדן בבקשת הפיטורין של הרופאים והפגנה נוספת באוניברסיטה".

 ראשי הסטודנטים לרפואת שיניים חשבו ימים כלילות מה ניתן לעשות על מנת להציל את לימודיהם, ותמר מספרת שבמסגרת המאבק, הסטודנטים פנו לגורמים רבים ככל הניתן קיצוצים סטודנטים על הדשאבבקשת עזרה, ובראש ובראשונה לאוניברסיטה העברית: "האוניברסיטה היא זו שמחויבת לסטודנטים שנרשמו אליה ומשלמים שכר לימוד. היא זו שהעניקה להם תואר ראשון וממנה גם יקבלו בסופו של דבר תואר דוקטור לרפואת שיניים". וכיצד הגיבה האוניברסיטה למחאה שלכם על הפיטורין? "האוניברסיטה בפועל לא עשתה דבר, לא נקפה אצבע, לא ניסתה לוותר על שום דבר על מנת להגיע לפשרה או להעביר את הכספים החסרים לבית החולים, שמצוי בגירעון. בסוף מה שקרה זה שהרופאים המדריכים, שגם ככה לא מרוויחים יותר מדי, היו צריכים לוותר על חלק מהמשכורת. בנוסף פיטרו כ-14 רופאים, והגיעו לסוג של פשרה בין הפקולטה לרפואת שיניים לבין בית החולים הדסה".

 מהי משמעות הפיטורין של רופאי השיניים לגביכם, הסטודנטים?

"בגלל שרפואת שיניים הינו מסלול קליני, הסטודנטים חייבים את ההדרכה הצמודה של אותם רופאי שיניים כיוון שעדיין איננו רופאים בעצמנו. משמעות הפיטורין אם כן היא, שהיו עלולים לסגור את הפקולטה מאחר והפיטורין כוונו ליותר מ-80 אחוז מן המדריכים.

לדבריה של תמר, מלבד פיטורי הרופאים שמקבלים משכורת מבית החולים, ישנם תחומים נוספים שנפגעו כתוצאה מהקיצוצים: "אמנם בסופו של דבר המדריכים לא נפגעו, אך הקרנות קוצצו, וכך לא שולמו תשלומים שוטפים עבור חומרים. כוח העזר של הסייעות גם הוא הצטמצם. ללא כוח העזר הזה לא ניתן לבצע שום פרוצדורה. זו פגיעה אנושה בפקולטה מכיוון שבעקבות הקיצוצים מחלקות נסגרות, וכתוצאה מכך הלימודים שלנו נפגעים".

 תמר מתארת שבפקולטה שוררת בימים אלה אווירת נכאים. יש לחץ, ולא יודעים מה יהיה. מקצצים עוד ועוד, ומרחפת התהייה אם הסטודנטים בכלל יסיימו את מסלול הלימודים שהם נמצאים בעיצומו, וגם אם יסיימו, האם בשוק העבודה יראו אותם כבוגרי התקופה שבה הלימודים באוניברסיטה העברית היו ברמה פחותה. חשוב לתמר לציין שקיומה של הפקולטה משמעותית גם לאוכלוסיות נוספות: "אנחנו מעניקים טיפולים למעוטי יכולת בחינם או בעלות אפסית ממש. הם עיקר הפציינטים שלנו, ואנחנו גם מגיעים לבתי אבות ולניצולי שואה ותומכים בהם. אלו אנשים שאם לא נגיע אליהם לא תהיה להם היכולת או האפשרות לטפל בעצמם."

 תגובת האוניברסיטה העברית:

 באשר לפקולטה למדעי הרוח- האוניברסיטה העברית קיימה הידברות אינטנסיבית עם ארגון מו"ח באשר לתהליך ההתייעלות בפקולטה למדעי הרוח. בדיון הגיעו הצדדים להסכמות שמכבדות את הארגון, דרישותיו וצרכי הסגל, והתאפשר המשך תהליך התייעלות וחיזוק לימודי מדעי הרוח באוניברסיטה. האוניברסיטה מייחסת חשיבות רבה  ללימודי הרוח ופעלה במרץ לגייס סטודנטים איכותיים רבים לפקולטה, ואכן בשנת הלימודים שנפתחה עלינו לטובה גדל מספר הסטודנטים החדשים בפקולטה ביותר מעשרה אחוזים.

 באשר לפקולטה לרפואת שיניים – בעקבות החלטת בית החולים הדסה לסיים את עבודתם של עשרות רופאי שיניים המועסקים חלקית בפקולטה לרפואת שיניים, קיימה האוניברסיטה הידברות אינטנסיבית עם נציגי ועד רופאי השיניים ובית החולים. הצדדים הגיעו להסכמות שאפשרו את פתיחת שנת הלימודים בפקולטה כסדרה ובמועדה תוך צמצום הפגיעה בסטודנטים.

שתף
תגובות