סקופוס – לא מה שחשבתם

0

אחרי שכתב על הבעיות הרבות בהן נתקלים הסטודנטים בעברית, ובינן - מחירי המזון הבלתי סבירים, הפעילות המפלגתית-פוליטית הענפה באגודה, חוסר שיתוף הפעולה מצד האוניברסיטה בענייני ספורט וכיו"ב, מפנה הוג'יווטש אצבע מאשימה כלפי סקופוס, החברה ה (לא) כלכלית שלכם

//אלי מוגילבסקי

בטורים האחרונים התחלתי לכתוב על הבעיות המבניות באגודת הסטודנטים. לדעת רבים, זוהי אחת הסיבות המרכזיות לכך שעשרים אלף הסטודנטים הלומדים במוסד האקדמי הנחשב לטוב בישראל, זוכים ללמוד בתנאים הרחוקים מלהיות טובים.

גם על חלק מתנאי הלימודים באוניברסיטה העברית כתבתי בעבר: תקנון אקדמאי דרקוני, דרישה לדמי הרשמה שלא כחוק, חוסר נכונות להקים קבוצות ספורט, מחירי המעונות היקרים בארץ, מחירי מזון מופקעים בקמפוסים (למרות שהחודש חלה התפתחות בנושא עם פרסום מספר מבצעים, בהר הצופים בלבד!), אובדן הביטחון האישי בסביבת קמפוס הר הצופים, תחבורה ציבורית לקויה ותחושה כללית של חוסר נכונות מצד גופי האוניברסיטה ללכת לקראת הסטודנט הממוצע ולהתחשב בצרכיו. יש לי בסיס סביר לחשוב שהקוראים יודעים על מה אני מדבר.

אז איך האגודה קשורה לכל הסיפור? לצער כולנו האגודה היא גוף פאסיבי, פוליטי ולא יעיל אשר עסוק בלשרת בעיקר את עצמו בזמן שציבור הסטודנטים נשאר לבד. על פי חוק זכויות הסטודנט, התשס"ז-2007, אגודת הסטודנטים אמורה להיות גוף הנבחר על ידי כל הסטודנטים, ומייצג אותם. מסתבר שהמרחק בין הרצוי למצוי הינו ניכר למדי במקרה זה. ראשית, לא כל סטודנט יכול להצביע לאגודה, אלא רק סטודנט המשלם דמי רווחה. שנית, בעקבות מעורבות בלתי פוסקת של מפלגות פוליטיות באגודה נוצר חוסר אמון ניכר של רוב הסטודנטים באגודה, הבא לידי ביטוי בכך שעשרה אחוזים בלבד מבין חברי האגודה בחרו להצביע בבחירות האחרונות לועידת הסטודנטים.

לבעיות שנגרמות עקב אותה מעורבות פוליטית יש אין ספור דוגמאות: למשל, רק השבוע פורסמה בערוץ 10 כתבה בה נטען כי קרן כצנלסון השייכת למפלגת העבודה העבירה לתא אופק, השולט באגודת הסטודנטים שלנו, אלפי שקלים בניגוד לחוקדוגמא נוספת היא מצב בו יו"ר האגודה, חבר תא אופק, מימן אוטובוס לעצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל, לחברי התא בלבד ומכספי האגודה, ובמקביל מארגן הפגנות בקמפוס להגנה על עובדי הקבלן באוניברסיטהלדעתי, מדובר בהתנהגות מקוממת.

אז אם אנחנו משלמים 321 ₪ על חברות באגודה היא לא אמורה לספק לנו שירותים כלשהם? מסתבר שלא כל כך.

בפועל, פרט לעו"ד שחותם על מסמכי הארנונה פעם בשבוע, האגודה ממעטת לספק שירותים לסטודנטים, בשביל זה יש את "סקופוס". חברת סקופוס שיווק סטודנטיאלי בע"מ הינה החברה הכלכלית של אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית. החברה, שפועלת למטרות רווח כמובן, הוקמה בשנת 2004 במטרה לרכז את תחום השיווק והפרסום באוניברסיטה העברית ובמכללות השונות בעיר ירושלים.

החברה מפיקה את כלל אירועי האגודה כולל יום הסטודנט והמסיבות של הועדים והחוגים, מוציאה לאור את עיתון "פי האתון", אחראית על פרסום ושיווק האגודה ועל שלל הסדנאות והמרתונים שלה. משמע, האגודה, המספקת שירותים לסטודנטים באמצעות "סקופוס", נהנית מכל הכיוונים: היא איננה מחויבת לכללי השקיפות של עמותות לתועלת הציבור, היא מרוויחה תקציב של שבעה מיליון ש"ח מדמי הרווחה של הסטודנטים והיא גם נהנית מרווחיה של סקופוס.

לכאורה, מדובר בהסדר שאמור לשרת את הסטודנטים ולחסוך להם כסף, אך גורמים רבים המעורבים בתחום טוענים שלא כך הדבר: "המצב הזה הוא פשוט לא הגיוני" אמר לי אדם המעורב בהפקת אירועים לסטודנטים בירושלים. "תמיד עבדנו ישירות מול הועדים והחוגים בהפקת אירועים לסטודנטים והשתדלנו לעשות זאת במינימום עלות, לאחרונה "סקופוס", מחייבים את הועדים החוגיים לעבוד מולנו רק דרכם, לוקחים לעצמם עמלה, והסטודנטים, שלא ביודעין, משלמים יותר מבעבר. המערכת הזאת אמורה לעבוד לטובת הסטודנטים, לא?" נציגת אחד הועדים בחוגים מוסיפה ואומרת: "נאסר עלינו במפורש לארגן אירועים שלא דרך "סקופוס" למרות שזה יוצא יקר יותר". גם לגבי יום הסטודנט המצב לא שונה, ויום הסטודנט באוניברסיטה העברית הוא היקר בארץ.

בתגובה לטענות אלו אמר רו"ח אמיר חכמיאן, מנכ"ל "סקופוס" כי הן "אינן רלוונטיות לחברה אלא לאגודת הסטודנטים ולעומד בראשה היושב בראש דירקטוריון חברת סקופוס". יו"ר האגודה והעומד בראש דירקטוריון "סקופוס", גיורא ואלה, התייחס לטענות גם הוא: "ישנם אי דיוקים רבים בדברים. הוועדים החוגיים הם חלק לכל דבר ועניין מהאגודה, ואנו רואים חשיבות גדולה בקידום הפעילות עבור הסטודנטים באמצעותם. כחלק מכך שהוועדים הם חלק מהאגודה, מסייעת חברת סקופוס לוועדים החוגיים בהפקת אירועים שונים ומתחייבת לתנאים המתחייבים ע"פ אמות מידה מקצועיות ולמחירים המשתלמים ביותר. מנתונים וממקרים שקרו המצב הינו בדיוק הפוך מהמתואר. האגודה נהנית משירותי חברת סקופוס בלא מעט הופעות ואירועים חינמיים לסטודנטים כמו אירוע סוף שנה בו הופיעו גבע אלון ושאנן סטריט, אירוע יום האוריינטציה עם מופע של הג'ירפות, אירועי פתיחת שנה בהם הופיעו מאור כהן, פיטר רוט, הקולקטיב ועוד. לגבי יום הסטודנט - בשנה שעברה הקימה אגודת הסטודנטים ועדה מיוחדת של נציגים שהיו מעורבים בשיקולים השונים, וקיבלה את המלצותיהם הרבות ביחס לשינויים הנדרשים באירוע.

בעניינים אלו כמו באחרים אשמח לקבל תגובות הארות והערות למייל: elimogi@gmail.com

 

שתף
תגובות