ההתאחדות ואגודת הסטודנטים: אידיאולוגיה שנויה במחלוקת או דאגה לרווחת הסטודנטים?

0

//אלי מוגילבסקי

הועד המנהל של התאחדות הסטודנטים הארצית אישר את הצעתם של יו"ר ההתאחדות אורי רשטיק, מזכ"ל מפלגת העבודה ח"כ חיליק בר, וארגון "קול אחד", להוציא משלחת סטודנטים לפגישת הידברות עם יו"ר הרשות הפלשתינאית, אבו מאזן, ברמאללה. ההחלטה התקבלה בישיבת הועד המנהל של ההתאחדות בה יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, גיורא ואלה, אינו חבר.

לדעתי שאלת מעורבות האגודה בנושאים מדיניים היא סוגיה מרכזית, שחשוב שסטודנטים יתנו עליה את הדעת, משום שחיוני בעיני שאנו, הסטודנטים, נבין את פוטנציאל ההשפעה שלנו ונחליט במה יעסקו הנציגים שלנו. לכן, פניתי לתאים הגדולים באוניברסיטה על מנת לבדוק את עמדותיהם בנושא. קים לביא מתא "אופק" סבורה שאין בעיה בכך שההתאחדות מבקשת להטמיע ערכים בקרב הסטודנטים: "אחד הגורמים המרכזיים שמשפיעים על חיינו פה הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. זו מציאות המשפיעה על עיצוב הזהות שלנו, על היום יום שלנו, כשאנחנו הולכים למילואים, ועל העתיד חסר היציבות שלנו. חובה עלינו לעסוק בה".

אייל טלר מתא יו"ר תא "לביא", חושב שתפקידה המהותי של אגודת הסטודנטים הוא לדאוג לרווחת הסטודנטים: "ישנו מקום לפעילויות פוליטית כל עוד השיח מגיע בצורה מאוזנת ונקייה.  אך תמיכה בארגון "קול אחד", לדוגמא, מהווה את ההפך בהקשר זה. ריח רע של אופורטוניזם פוליטי שמגיע מראשי ההתאחדות עולה מכל הסיפור הזה. בואו נדאג קודם לדברים הבסיסיים, כמו ביטחון בהר הצופים ומחירים שפויים במעונות".

"אני מאמין שפעילות  האגודה וההתאחדות חייבת להתקיים לאור שני עקרונות", אומר איתן ממרוד יו"ר תא "התעוררות". "הראשון, להוביל תהליכים ויוזמות אשר יתרמו לסטודנטים ולחברה בה הם חיים. השני, לדאוג לייצוג נאמן כמה שיותר לקהל הסטודנטים, על כל גווניו. המהלך האחרון של המשלחת לפגישה עם אבו מאזן הוא בעייתי, בגלל שהוא לא ממלא את שני העקרונות".

מה חושב על כך הסטודנט הממוצע? קשה לדעת.  נראה שכמעט כולם מסכימים על כך שסטודנטים חייבים להוביל שינויים חברתיים בישראל, והשאלה היא, איפוא, באיזה מסגרת נכון לעשות זאת. סטודנטים בישראל עוסקים ועסוקים בפעילות חברתית במסגרת עשרות תאים באוניברסיטה, ובמאות אם לא אלפי ארגונים אזרחיים, איש איש לפי דעתו ורצונו. גוף המאגד את כלל הסטודנטים, האמור לדאוג לאינטרסים שלהם, יש רק אחד. מסופקני אם העיסוק בנושאים פוליטיים מעוררי מחלוקת במסגרת האגודה וההתאחדות, מסייע לאחד את הסטודנטים סביב מטרות משותפות ולדאוג לצרכיהם.

בעניינים אלו כמו באחרים אשמח לקבל תגובות הארות והערות למייל:elimogi@gmail.com

שתף
תגובות