צדקת דרכנו

0

ציונות וזכויות אדם? ועוד איך!

תום ניסני, ראש תנועת "אם תרצו" בירושלים, יוצא להגנת ארגונו שהותקף מעל בימה זו בגיליון הקודם

בחודש שעבר, לרגל יום זכויות האדם הבין-לאומי, ערכה תנועת "אם תרצו" כנס גדול שבמסגרתו נאמו על במה אחת אם מוסלמית, כומר נוצרי, נציג קהילת הלהט"ב, ראש "יד לבנים" הבדואי, אחד מראשי העדה הדרוזית, וכן רב יהודי. יואל מרשק, ראש אגף המשימות לשעבר בתנועה הקיבוצית, אמר בנושא: "אם תרצו" זה הגוף היחיד שמצליח לאסוף את כל חלקי העם היהודי ולא רק אותו, אלא את כל אוכלוסיות המיעוט, במקום אחד".

הצלחת התנועה להעמיד על במה אחת נציגים מכל קצוות החברה התומכים בציונות, הפריעה למספר אנשים, ביניהם עידן דוייב, רכז המערכת בעיתון זה ומראשי תא "אופק", שכתב טור בנושא בגיליון הקודם. אנשים אלו אינם מקבלים את הקשר בין ציונות וזכויות אדם.

"אם תרצו" פועלת למען זכויות האדם ברוח הציונות עוד משחר קיומה. החל מפעילות למען הדרוזים והבדואים ומשפחות צדל"ניקים, דרך איסוף מזון לנזקקים, וכלה בהירתמות למען המאבק המוצדק לשילוב המוסלמים בחברה הישראלית. בשנתיים האחרונות "אם תרצו" מובילה את המאבק של העדה הנוצרית להשתלבות בחברה, וכל זאת בשעה שארגוני "זכויות האדם" עומדים מנגד, בעוד האלימות נגדם גואה. אנשי התנועה מתנדבים בבי"ח הדסה עם ילדים ערבים, ועורכים סדנאות הגנה עצמית וסיורים בגבעה הצרפתית לערבים ויהודים.

חופש הביטוי מאפשר לכתוב דברים מסולפים, ולנסות לנתק את הקשר העמוק בין ציונות וזכויות אדם. אך לעומת חופש הביטוי, לשקרים אין רגלים. כאשר עידן דוייב כתב בגיליון הקודם של "זקני ציון" ש: "תנועת אם תרצו שוללת זכויות של לא-יהודים", במקרה הטוב זה נכתב מתוך בורות, ובמקרה הרע מתוך ידיעת האמת והכחשתה למען אינטרסים זרים. אני מאמין שעמדתו לא מייצגת את עמדת תא "אופק", אך מתפקידם לענות לשאלה זו.

 

שתף
תגובות