לומדים יותר

0

סיכומים, עבודות, מבחנים וחוזר חלילה. מעייף אתכם? מסתבר שיש סטודנטים שזה לא מספיק להם. 3 סטודנטים מספרים על קורסי העשרה ותוכניות מרתקות שהשתתפו בהם. *מומלץ לסטודנטים שיכולים לישון פחות משש שעות שינה בלבד

קורס עוזרים פרלמנטריים של המרכז הישראלי להכשרה פוליטית

//דורית בר- מדע המדינה ומזרח אסיה

דורית בר מילה שלנו

תוך כדי למידה לקורסים של "מדע המדינה", הרגשתי שמשהו חסר לי. אם אני מעוניינת באמת לעבוד במשרד ממשלתי, אני צריכה ניסיון, וכדי לקבל ניסיון – אני צריכה לעבוד במשרד ממשלתי.
הלופ המעצבן שכל סטודנט נכנס אליו.
לשמחתי התפרסמה באותה תקופה דרך "צעירים במרכז" קורס "עוזרים פרלמנטריים" מטעם "המרכז הישראלי להכשרה פוליטית", במסגרתו המשתתפים מכירים את הכנסת ועבודתה דרך מספר מרצים אשר עובדים בכנסת, בצורה ישירה או עקיפה. במסגרת הקורס הועבר אלינו חומר רב – מה מצופה מעוזר פרלמנטרי, כיצד מעבירים הצעות חוק, יחסי האהבה-שנאה של התקשורת והממשלה, ולקינוח ביקרנו בכנסת ודיברנו עם שני חברי כנסת. בסופו של דבר הקורס באמת עזר לי למצוא עבודה, ועל כן אני מציעה לכולכם – אל תסתפקו בלימודי התואר. בסופו של דבר אתם צריכים להתבלט מול מתמודדים אחרים על התפקיד, ועל כן קחו בשתי ידיים כל דבר שיהפוך אתכם לטובים יותר.
בהצלחה!

קרן תקווה

//אבישי בן-ששון- פכ"ם

1475940_10152058289681122_61479979_n

בשלוש השנים האחרונות הייתה לי הזכות להשתתף בשתי תוכניות שונות של "קרן תקווה", הראשונה באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק והשנייה בקיץ האחרון באוניברסיטת פרינסטון. בשני המקרים מצאתי את עצמי, יחד עם קבוצה יוצאת דופן של סטודנטיות וסטודנטים מישראל ומהעולם, מאזין למרצות ולמרצים מהשורה הראשונה של התחומים שלהם בעולם – פילוסופים, משפטנים ואנשי ציבור. התוכניות של "תקווה" נותנות לבני המזל שזוכים להגיע אליהן שילוב נדיר של חוויה אינטלקטואלית וחברתית, ומפגש עם אנשים מעוררי השראה. בעיני, המילה שמאפיינת יותר מכל את התוכניות הללו היא נדיבות: נדיבות בתכנים, נדיבות בזמן של המארגנים והמרצים ונדיבות בתנאים שניתנים למי שבוחר לבלות נתח משמעותי מהחופשה שלה בלמידה. החיסרון היחידי שאני יכול להעלות על דעתי בתוכניות של תקווה הוא שמתישהו הן נגמרות וצריך לחזור למציאות. ובעצם, גם בהקשר הזה "תקווה" יודעים לעשות את העבודה. ברגע שחוזרים הביתה הקרן ממשיכה לשמור על קשר עם הבוגרים ולא מפסיקה להציע למי שרוצה עוד הזדמנויות לשמוע, ללמוד, לדון ולהתעניין.

קרן תקוה שמה לה למטרה לחנך ולפתח שיח אודות השאלות המהותיות והאתגרים העומדים בפני העם , היהודי מדינת ישראל ומדינות המערב. בין הפרויקטים השונים אותם מובילה הקרן עומדים: תכנית העמיתים היוקרתית (Tikvah Fellowship); תכנית למתקדמים (Tikvah Advanced Institutes); תכניות אקדמאיות שנתיות באוניברסיטת NYU, אוניברסיטת פרינסטון ובמרכז האקדמי שלם; סמינרי קיץ באוניברסיטת ייל, אוניברסיטת פרינסטון ומדרשת עין-פרת.
ניתן ללמוד עוד באתר הקרן:

www.tikvahfund.org

 

המכללה למדינאות

//דניאלה ג'וליה טראוב- יחב"ל ותיאטרון

מילה שלנו- דניאלה טראוב2כשניגשתי למיונים למכללה למדינאות לא הכרתי כלל את המוסד. הדבר היחיד שהכרתי היו האנשים שכבר לקחו חלק בו. אותם האנשים הינם מדהימים ויוצאי דופן כל אחד בתחומו. ההון האנושי היה עבורי המניע להגיע.

רציתי להתקבל בגלל הנושאים שנלמדו שם: סוגיית הליבה של מדינת ישראל- ממדינה יהודית ודמוקרטית, דרך צבא ובטחון, המשך בזהות, כלכלה ישראלית, מיעוטים בישראל, איסלאם, פוליטיקה ועוד ועוד. כשהתקבלתי גילית רבדים עמוקים מאוד. המרצים הינם הטובים ביותר בתחומם, מיריב לוין ליריב אופנהיימר. מתומכי האקטיביזם המשפטי למתנגדיה. בין תשע תוכניות שונות לשלום של הימין ושל השמאל (כי מי אמר שלבעיה יש רק פתרון אחד). הלימודים אינם רק במסגרת המכללה. ישנם סיורים של כמה ימים ביוש, בערים הבדואיות, שבת גיבוש ודרום תל אביב.

נשארתי שם בעיקר בגלל האנשים שסובבים אותי אשר הינם מבריקים בתחום האקדמיה והעשייה. כל פעם אני נפעמת מחדש על הרמה שלהם ותרומתם למדינה במגוון תחומים. מבוני התיישבויות בנגב, דרך כתבים בעיתונים המובילים, המשך בדוקטורנטים, מומחים לדיפלומטיה ציבורית והרשימה עוד ארוכה. זוהי מסגרת החינוך הטובה ביותר שנכחתי בה. הן מבחינת עומק, תכנים, אינטלקט, יחס אישי, משתתפים ומרצים. לכל הרצאה יש דיון והדיונים האלו נמשכים בתוך הקבוצה עוד זמן רב לאחר סיומן. בלב שלם אני מאמינה שהצעירים הללו יגיעו מאוד רחוק ובוגריה של המכללה כבר עושים עבודת חיל. כשהמכללה עוזרת לבוגריה להשתלב במשרות הציבוריות וביזמות חברתית אישית.

המכללה הינה בעלת קו לאומי, אמנם מרציה ומשתתפיה הינם מכלל הקשת הפוליטית בישראל. בין חרדים לחילונים, תל אביבים וירושלמים, נשים וגברים, אלו שגרים מחוץ לקו הירוק ואלו שגרים בתוכו, אנשי אקדמיה ואנשי עשייה, אתיופים אשכנזים וספרדים. ההון האנושי מדהים אותי כל פעם מחדש. זהו מוסד נדיר וכמו שפרופסור אומן אמר: ״אחד המוסדות החשובים בארץ״. וזוהי גם דעתי. זהו בית, זוהי אקדמיה המציגה שלל דעות ואינה מדירה דעה שאינה מתאימה לה, זוהי משפחה, זהו בסיס לעשייה למען עתיד טוב יותר למדינת ישראל. כי הדור שלנו מיוחד בעיני, הוא רוצה להגשים את עצמו אך גם בעל אידאלים ורצון לשנות. השילוב הזה עבורי יוצר דור שישנה את פניה של המדינה הזו.

 

שתף
תגובות