שלטון הנשים

2

בעקבות ביקורת שהובעה בראיונות עם לילי פרגמניקוב (תא ירושלמיות) ועו"ד יפעת ביטון עבור זקני ציון, הרב הלברטל מפשיל שרוולים, ומשיב לדברים. לטענתו, אין לנשים זכות לשלוט כיוון שהן אינן שותפות בעול העבודות הפיזיות הקשות.

//דב הלברטל

הרב הלברטל

הרב הלברטל

הסופרת וירג'יניה וולף, שעל פי האנציקלופדיה בריטניקה נחשבת לסופרת המשפיעה ביותר שקמה אי פעם, כותבת בספרה המכונן "בית משלך": "תוך מאה שנים, כך חשבתי על סף ביתי, הנשים כבר לא יהיו המין המוגן. ההיגיון מחייב שהן יקחו חלק בכל הפעילויות, גם אלה התובעות מאמץ פיזי, שנחסמו בפניהן בעבר. המטפלת תניף שקי פחם, המוכרת בחנות תנהג בקטר רכבת… סלקו את ההגנה, חשפו את הנשים לאותן פעולות תובעניות, תנו להן להיות חיילות, מלחיות, נהגות קטרים ועובדות מספנה".

דברים אלה של וולף נכתבו באנגליה לפני כשמונים שנה. וולף, שיותר מכל סופרת אחרת בכל הזמנים, כתבה בכישרון רב על יכולתן של הנשים להגיע להישגים בכל תחומי החיים, אם רק תשתחרר החברה השוביניסטית מיסודה מתפיסות מיושנות, ותתאפשר לנשים תחרות הוגנת – הציבה את יסודות הפמיניזם המודרני ואת מערכת הטיעונים התומכת בשוויון מגדרי.

ואכן, המהפכה הגדולה של המילניום, היא זו של מעמד האישה. מזה כמה עשורים שכל המרחב החברתי, הפוליטי והאקדמי פתוח בפני האישה, ומבחינה זו, האנושות הכפילה את עצמה. אלא שגם בחלוף כמאה שנה, תחזיתה של וולף אינה מתקיימת. המטפלת אינה מניפה שקי פחם, המוכרת בחנות אינה נוהגת בקטר רכבת, והנשים אינן חיילות. כולם שם גברים.

מנקודת המבט של שוויון מגדרי, עליו מבוססת התורה הפמיניסטית, קיים כאן כשל מוסרי בסיסי, המטיל צל מאיים על המשך המהפכה. אם תתקדם האנושות במגמתה הנוכחית, התוצאה תהיה שינוי סדרי בראשית, ותיקון עוול ביצירת עוול מוסרי גדול ממנו.

כי הנשים הולכות ותופסות מקום מרכזי במרחב השלטוני. הן נשיאות, ראשות ערים וממשלות, חברות פרלמנט ושופטות. במידה רבה של סבירות ניתן להניח שהן יתפסו בעתיד את רוב המשרות השלטוניות.

אך לא כן בשאר המרחב החברתי, שהוא הרובד הקיומי היומיומי והנטל הקשה של החברה האזרחית – שם הנשים אינן נמצאות. הן אינן בשדות הקרב של אפגניסטן. הן אינן בונות ערים, כורות מנהרות וסוללות כבישים. הן אינן במשאיות הזבל ולא במכרות הפחם.

חזונה של וולף אינו מתגשם עדיין. כי לו היה מתגשם, היה זה שוויון מגדרי הוגן וראוי. הנשים היו אז בכל המרחב החברתי, כולל בשלטון. אך בינתיים, האנושות מתקדמת לסוג של שינוי מגדרי אחר, בו הנשים בשלטון והגברים בשאר המרחב החברתי. אין שוויון בנטל. הכשל המוסרי של הפמיניזם הוא עמוק ויסודי – המין השולט הוא עדיין גם המין המוגן.

שתף
תגובות