התבוללות או גזענות?

0


אירוע סטודנטיאלי קטן של שירה ערבית-יהודית משותפת הפך לשדה קרב בעקבות הפגנה של ארגון להב"ה- ארגון קיצוני המתנגד להתבוללות. נדב לזר, שרק רצה ליהנות מערב של דו קיום, מצא את עצמו בלב הפגנה עם שלטים, צעקות ושוטרים. מי הנערים האלה, מה הם מחפשים והאם גם סטודנטים מן השורה צריכים להיזהר מהתבוללות?

//נדב לזר

האמת היא שלא מתחשק לי להכביר במילים. הייתי שמח לכתוב כאן ידיעה קצרה על ערב נחמד שהתרחש לפני שבועיים במרכז ז'ראר בכר, שנקרא "פשוט שרים", ושאורגן ע"י ארגון "בית הלל".  הייתי מספר על הקהל שהתאסף, וישב בתחילת הערב באיפוק על המחצלות, על התינוקת החמודה שזחלה מקדימה וגנבה את תשומת הלב, על הרגע שבו כולם נעמדו והתחילו לרקוד עם המוזיקה המעולה של שי צברי וסעיד טראביה, ועל איך בפעם הראשונה הצלחתי ממש ליהנות ממוזיקה ים תיכונית. אולי הייתי גם קצת מרחיב על הפעילויות האלה של "פשוט שרים", שנועדו לאפשר מפגש בין ערבים ליהודים סביב מוזיקה. הייתי מראיין את אחד מהמארגנים שהיה מספר לי איך המוזיקה מאפשרת גשר נהדר בין עמים ותרבויות, ושבערבים האלה זונחים לרגע את המחלוקות והקונפליקטים, וכשמו – פשוט שרים. זאת הייתה יכולה להיות ידיעה קצרה ואופטימית, עם סוף טוב, על אפשרות לדו- קיום באמצעות מוזיקה.

לצערי זה לא כל מה שקרה באותו אירוע, כי מחוץ לאולם (ולרגע קצר גם בתוכו) הפגינו בשצף קצף פעילים של ארגון להב"ה, והסיתו את עיקר תשומת הלב מהפעילות היפה והמקרבת של "בית הלל".

"ללכת עם ערבים"

בנצי גופשטיין, מנכ"ל ארגון להב"ה

בנצי גופשטיין, מנכ"ל ארגון להב"ה

"להב"ה" זה ראשי התיבות של "למניעת התבוללות בארץ הקודש", ולפי האתר שלהם הם פועלים להציל את בנות ישראל שהתפתו לקשר עם גוי. בין השאר, הם פעילים מאד בתקשורת ובמחאות קולניות. בנצי גופשטיין, מנכ"ל הארגון, מתלמידי הרב כהנא, מתראיין בתקשורת כמעט בכל פעם שהוא שומע על מקרה של קשר בין יהודי או יהודיה לגוי או גויה. כך, לדוגמא, גופשטיין הוציא הודעות גינוי לתקשורת כשהתפרסמו הידיעות אודות בת הזוג הנורווגית של יאיר נתניהו ובת הזוג האסייתית של מרק צוקרברג. גם לגבי הקשר המתפתח בין יאנה יוסף וציון ברוך לא חסך הארגון מילים.

בהפגנה מול "פשוט שרים" תפקד בנצי גופשטיין, מתלמידי הרב כהנא, כמדריך או קומונר של התלכיד המוזר של נערי ונערות הגבעות והשבאבניקים שסבבו אותו. הם נשאו אליו עיניים, שרו לו "הו-הא מי זה בא ראש הממשלה הבא", וחיכו למוצא פיו. מולם התייצבו צעירים חילונים ודתיים, שהגיעו לאירוע "פשוט שרים" וענו להם בשירים משלהם. מימין שרו "עם ישראל חי", ו"אתם ההוכחה שכהנא צדק", ומשמאל ענו "אתם ההוכחה שדארווין צדק". אל מול השלטים שקראו "בנות ישראל לעם ישראל", הניפו שלט שהוכן על המקום, שאמר שבנות ישראל לא שואלות את להב"ה מה לעשות. נראה שמעבר לפעילות הפוליטית גופשטיין מספק לנערים גם יחס חם ואבהי, שהם אינם מצליחים למצוא בביתם.

ניסיתי לשאול את נערי להב"ה מה הם רוצים מבית הלל. רובם פחדו לדבר איתי, והפנו אותי לגופשטיין או לברוך מרזל, שגם הוא הסתובב שם. מי שכן הסכים לדבר איתי, הרחק מעיניו הבולשות של מרזל, הסביר שבנות שנמצאות בתוך האירוע עשויות להתפתות "ללכת עם ערבים", ובכלל שבאותו ערב טמונה ברחבת ז'ראר בכר סכנת התבוללות רצינית.

התבוללות זה מפחיד?

"בהחלט יכול להיות שכשיהיו לי ילדים, נושא ההתבוללות יפריע לי", גיא זיו

"בהחלט יכול להיות שכשיהיו לי ילדים, נושא ההתבוללות יפריע לי", גיא זיו

המחאה בחוץ גרמה לי לחשוב קצת – אולי אם אקלף את הצעקות וההתלהמות יש גרעין של אמת במה שהם נלחמים עבורו. ניסיתי להבין קצת יותר מה זו התבוללות ולמה אני צריך להיזהר ממנה.

נתחיל מההגדרה הבסיסית: לפי ההלכה  היהודית,כשיהודי מתחתן עם לא-יהודייה, או להיפך, הם יחשבו למתבוללים בגלל החשש שיאבדו את המנהגים והזהות היהודית שלהם. מעבר לזה, במקרה שהאישה לא יהודייה הילדים שלהם ייחשבו ל'לא-יהודים'. דבר שנחשב כאובדן לעם היהודי, וכעניין חמור שצריך להוקיע, כפי שעבר במסורת במשך מאות שנים.

 

"נראה לי שבמדינת ישראל אין סכנה באמת גדולה להתבוללות, כי היהודים הם רוב" אומר גיא זיו, סטודנט באוניברסיטה העברית. "אם כבר, אז יתבוללו בנו. זה אחד הדברים היפים במדינת ישראל שיש לה רוב יהודי, ולכן אפשר להיות יהודי ליברלי ופתוח בלי החשש המתמיד הזה, בניגוד לקהילות ליברליות בחו"ל. זה ממש לא ענייני להתערב לאנשים אחרים בזוגיות, ולכן אין סיכוי שאמחה על נושא כזה. אבל בהחלט יכול להיות שכשיהיו לי ילדים משלי זה יותר יפריע לי, כי באופן אישי אני אהיה מעוניין להעביר הלאה את המסורת".

 

"נושא ההתבוללות לא קשור דוקא לארגון להב"ה" אומר אורי גבאי, סטודנט למשפטים. "להרבה אנשים, ואני בתוכם, עדיין אכפת מנושא ההתבוללות של יהודים בארץ ובחו"ל, למרות שהם ממש לא מזוהים עם הארגון הזה. המונח גזענות מכוון לשנאת אדם על בסיס גזעו ותו לא. לעומת זאת, יש המון סיבות להתנגד להתבוללות מבלי להיות גזען.אם אתה אדם דתי או מסורתי, ההתנגדות שלך נובעת ממניעים דתיים של איסור והיתר. אם אתה חילוני, אך רואה ערך בזהות היהודית שלך, אז תתנגד להתבוללות מטעמים תרבותיים, ואולי מתוך רצון להעביר את הזהות היהודית שלך גם לצאצאיך.

למרות זאת, ברור לי שזו לא הדרך להילחם בהתבוללות. אני מאמין מאד במשפט "דברי חכמים בנחת נשמעים". אם תצעק ותתלהם אף אחד לא יקשיב לך. כל דיבור ציבורי על הנושא הזה עשוי להיות לגיטימי כל עוד הוא לא מתבצע תוך הבעת שנאה ובוז כלפי ציבור לא יהודי. בסופו של דבר לאדם יש את החופש לבחור בן/בת זוג כאוות נפשו, ולהפגנות מהסוג הזה לטעמי יש השפעה מאד קטנה על החלטתו".

 

קירוב לבבות יהודי-ערבי

ניסיתי לשאול את נערי להב"ה מה הם רוצים. הם הסבירו שבנות שנמצאות באירוע עשויות להתפתות "ללכת עם ערבים". הפגנת ארגון להב"ה

ניסיתי לשאול את נערי להב"ה מה הם רוצים. הם הסבירו שבנות שנמצאות באירוע עשויות להתפתות "ללכת עם ערבים". הפגנת ארגון להב"ה

הדבר המעניין שקרה באותו ערב, הוא שדווקא ההפגנה של להב"ה, שנועדה למנוע קשרים בין יהודים וערבים, דווקא קירבה ביניהם, וחידדה את ההבדלים בתוך החברה היהודית. להב"ה מנסים ליצור אחדות יהודית אל מול הגויים, אך בפועל מה שהתרחש ברחבת מרכז ז'ראר בכר זה אחדות יהודית-ערבית, אל מול הימין הקיצוני. האירוע שבפנים נערך ללא שום סימני שאלה, והחיבור בין יהודים לערבים היה כמעט מובן מאליו. לעומת זאת, בחוץ התחדדו ההבדלים בין מתלהמי להב"ה, לשאר האוכלוסייה. אם הייתה זאת פעילות של תנועת נוער, אז "פשוט שרים" היה המתודה, והסערה בחוץ הייתה הדיון בעקבותיה. אמנם רוב הזמן הדיון הסתכם בצריחת סיסמאות הדדית, אך פה ושם ניתן היה לראות "מעגלי שיח" בין הניצים, שלפעמים אף הצליחו לשמור על סוג מסוים של תרבות דיון. גם מספר שעות אחרי שהמבוגרים האחראים – בנצי גופשטיין וברוך מרזל – עזבו את המקום, המשיכו צעירי להב"ה לשוחח עם באי הערב. קרוב לחצות עוד הבחנתי בחלי ברקת, מנהלת "בית הלל" בירושלים, משוחחת עם מספר צעירים שנשארו במקום.

אני לא בטוח אם האירוע הוא הצלחה של להב"ה, שהצליחו לחשוף ירושלמים מן השורה לפעילות שלהם, וזכו לעוד קצת סיקור תקשורתי, או אולי זה בכלל כישלון מבחינתם, וההפגנה רק חידדה את ההבדלים והשסעים בתוך החברה היהודית, והצביעה על אפשרות לדו קיום בין העמים, מה שבטוח זה שהשנאה הצליחה להאפיל הפעם על הפעילות היפה של "פשוט שרים", ובמקום ידיעה קצרה ואופטימית, מילאתי כאן שלושה עמודים בכתיבה על עשבים שוטים.

 עד פרסום הכתבה לא התקבלה תגובת ארגון להב"ה לכתבה.

.

שתף
תגובות