תרגיל בהתעוררות- קסם שלא נגמר

0

כבר שבועיים שהדיסק החדש של שלומי שבן מתנגן אצלי בלופ. גם כי הוא מאוד מוצלח, אבל בעיקר כי הוא לא פשוט לעיכול, כפי שמצופה מיצירה שהתבשלה טוב-טוב שבע שנים.

\\אפרת אביבי

 אחד השירים הפותחים את האלבום החדש נקרא "הקסם נגמר", וברור לכל אוזן שהקסם רק בתחילתו. בנינוחות אינסופית ובנגינת קלרינט מרגיעה, נוצרת הרמוניה קסומה. שבירת המקצבים המסוגננת והחלקה-כמו-חמאה, מכינה את הקרקע להמשך.

נוכחות הפסנתר שמאוד מאפיינת את שלומי קצת נחבאת אל הכלים, אך חברי 'הקולקטיב' מפליאים בנגינתם וממלאים היטב את חסרונו. בשמיעה חדה יותר, אפשר להבחין כי מתחת למעטה העיבוד ניכרת השפעת הפסנתר, ובשמיעה נוספת ניתן לחבר את קצוות הפאזל ולהרגיש שלמרות הכול הפסנתר של שלומי הוא בהחלט המנצח על כל הכלים.

שלומי שבן בהופעה. צילום:חי.

שלומי שבן בהופעה. צילום:חי.

כמויות הטקסט בשיריו עמוסות, כמו תמיד, אך עוד לפני שהספקתי למצמץ נגמר עוד שיר, והשאיר בי חותם. המילים מתוחכמות והוא מגיש כנות לכל מי שמוכן לשמוע. אפשר לחוש כי הוא במקום יציב בחיים, מלא באהבה, מוחה נגד זוגיות אינסטנט ולא מפחד לשיר את הפחד שלו.

בשיר "איקאה" נגלה אלינו שלומי מפוכח, שבע מהקצב המהיר של החיים, רוצה להאט, להסתכל טוב טוב על האופק ולחוות אותו עם זאת שלצידו

"אני לא רוצה זכרונות

בסלסלות מקש במחירים נוחים

אני רוצה לצאת

אני רוצה אותך

אני לא רוצה ללכת לאיקאה"

חלק ניכר מהשירים באלבום  מוקדשים לאהובתו והוא מציג תמונות מחיי הנישואין שטבולים ביופי. אבל למרות כל הטוב הזה שנשקף אלינו שלומי לא שוכח להזכיר כי החיים זה דבר הפכפך ואין לנו הרבה שליטה עליהם אז המעט שנוכל לעשות הוא לחיות אותם עד תום.

הוא פונה לאשתו בשיר הכי קצר באלבום "ילד, עכשיו" ונגינה חלושה מלווה את קולו המלא ביטחון. הוא ספק מדבר ספק שר ומכריז קבל עם ועדה שהגיע הזמן לעשות ילד

"כי הזמן עובר

כי הכל נגמר

כי היום לאתמול מחר,בואי נעשה ילד, עכשיו

שלומי שבן. צילום: רדיו הר הצופים: 106fm

שלומי שבן. צילום: 106fmרדיו הר הצופים.

לאורך כל האלבום נשמרת הרמוניית פופ-רוק אחידה, אך ישנן הבלחות רגאיי ייחודיות (למשל בשיר ׳אילת׳), שמרמזות לנו על התענוג שיכול להיות אם נראה אותו בהופעה חיה, מרקיד את הפסנתר במקצבים האלו.

ורק על נינט עוד לא דיברתי. מסתבר שחברות אמיצה נרקמה בין השניים, ואם היא זו שהביאה לעולם את "מלכה לב שבור" זה הזמן להודות על כך. נינט מצטיירת בשיר הזה כנסיכת ג׳אז ענוגה שחולשת על השיר המורכב מלודית. פשוטה, נקייה ובלי דיסטורשנים, היא מבטיחה למלכת הלבבות שבקרוב יגיע המלך שלה, ולזה אני מאמין.

היה שווה לחכות שבע שנים להפקה כזו מדויקת ומהודקת. לקולקטיב שמענגים את האוזן בנגינתם ולמילים של שלומי שנדמה שיישארו רלוונטיות לעוד הרבה שנים.

שתף
תגובות