אגדות ישראליות

0

שניהם ליוו אותנו מאז קום המדינה, שניהם שירתו ביחידה 101, שניהם הפכו לאגדות צבאיות עוד בחייהם ושניהם נפטרו בשנה האחרונה. מאיר הר-ציון ואריאל שרון, שני אנשים ללא מעצורים.

//גלעד ישראלי

בתמונה למעלה, משמאל לימין: מאיר הר ציון, אריאל שרון, משה דיין

מאיר הר-ציון ואריאל שרון נפגשו לראשונה ביחידה 101 אותה הקים אריאל שרון ובה שירת מאיר הר-ציון. שמה של היחידה התפרסם בעקבות השערוריות הבינלאומיות שהוא עורר, ובעקבות הצלחותיה הרבות שהובילו להטמעת הערכים והסטנדרטים של היחידה בשאר הצבא. מאוחר יותר סופחה יחידה 101 אל גדוד הצנחנים (בימינו חטיבת הצנחנים); מאיר הר-ציון מונה למפקד הסיירת ואריאל שרון למפקד הגדוד. משם נפרדו דרכיהם הצבאיות, כאשר כל אחד מהם ממשיך לבנות לעצמו מוניטין ומהווה השראה לרבים אחרים. מאיר הר-ציון חזר להילחם על אף היותו נכה צה"ל והשתתף בפעולות נועזות ובמלחמות רבות. על הר-ציון אמר שרון "תוך זמן קצר הפך מאיר ללוחם הנועז ביותר של יחידה 101 והצנחנים, לסייר מעולה ואולי המעולה ביותר שידע צה"ל מעודו" ומשה דיין הוסיף בספרו "אבני דרך": "בעיני, הר-ציון הוא החייל הטוב ביותר שקם לצה"ל. ייתכן שגם לולא נפצע לא היה מגיע לדרגת פיקוד גבוהה. כוחו לא היה במתן הוראות לאחרים, אלא בהבנת המתרחש בשדה הקרב, בידיעת המעשה הנכון ובכושרו המופלא בתור לוחם". בכל הנוגע לאריאל שרון, רבים מקרבותיו מפורסמים, והצלחתו במלחמת יום כיפור, בשינוי המגמה מול מצרים, הקנתה לו שם כגיבור ישראל.

חסרונות של מיתוסים

אריאל שרון ומאיר הר ציון

אריאל שרון ומאיר הר ציון

עם זאת, כל אחד מהם צבר חסרונות בולטים במקביל לעלייתו כמיתוס. לצד תמיכתו של דוד בן גוריון באריאל שרון, הוא כתב עליו ביומנו: "בחור הוגה, מקורי, אילו נגמל מחסרונו לא לומר אמת בדיווחיו, היה מנהיג צבאי למופת". ואכן, מתחילת דרכו ועד לימיו כשר הביטחון במלחמת לבנון הראשונה היה שמו קשור להטעיות רבות: חריגה ממבצעים שאושרו, אי ציות לפקודות, דיבורים על הפיכה צבאית טרם מלחמת ששת הימים והטעיית מנחם בגין במלחמת לבנון הראשונה. פעמים רבות דווקא עצמאותו האישית קידמה את ביטחון ישראל, כפי שהיה במלחמת יום כיפור. יש שיראו בתחבולות אלו חלק מתדמית ה'בולדוזר' שדבקה בו: השגת המטרה שהציב בכל מחיר.

מאיר הר-ציון ערך טיולים אשר חצו את גבולות ישראל; המפורסם ביניהם הוא המסע אל הסלע האדום בירדן, בעיר פטרה. טיול זה עודד רבים אחרים לחצות את הגבול ורובם קיפחו את חייהם במסעות הללו. בן גוריון זימן אליו את הר-ציון וביקש ממנו לחדול מהפצת הסיפור על מנת שאחרים לא ישאבו השראה ממנו ויֵהרגו בדרך לפטרה. ב-1954 נרצחו אחותו של מאיר הר-ציון וחבר שלה, בעת טיול במדבר יהודה. הרצח הביא את הר-ציון, לכאורה, לקחת כמה מחבריו ליחידה 101 למסע נקם בשבט הבדואי אליו יוחס הרצח. מאיר וחבריו רצחו ארבעה בדואים, ושחררו את החמישי על מנת ש"יעביר את המסר". ראש הממשלה דאז, משה שרת, תמך בהעמדתו לדין אך דוד בן גוריון ומשה דיין לחצו שלא להעמידו לדין. לבסוף הוא שוחרר ממעצר עקב חוסר ראיות.

מיתוסים ופוליטיקה

אריאל שרון פנה אל הפוליטיקה ולבסוף הגיע עד לראשות הממשלה. לעומת שרון, הר-ציון לא אהב את אור הזרקורים. לאחר סיום הקריירה הצבאית שלו הוא בנה חוות גידול בקר בה חי עד ימיו האחרונים. בעיניו, גם פעילותו הצבאית וגם גידול הבקר נקשרים אל אותה נקודה ציונית עיקרית: שטח ואדמה. "בלי שטח ואדמה, הכול הבל הבלים" אמר.

תכנית ההתנתקות הייתה הנקודה בה דרכי השניים התפצלו מבחינה אידיאולוגית ובה היחסים ביניהם עלו על שרטון. "אריק שרון השתגע, הפייטר הגדול בורח, הוא פשוט איש מסוכן" אמר עליו מאיר הר-ציון בריאיון למעריב על רקע ההתנתקות וקרא לסירוב פקודה ואי פינוי יישובים. לעומתו, שרון הפנה את תדמית הבולדוזר שדבקה בו אל עבר בתיהם של שמונת אלפים מתנחלים והוציא לפועל את תכנית הפינוי הגדולה, היקרה והמסובכת בתולדות המדינה. "אבי ההתנחלויות" פינה את אותן ההתנחלויות שהוא קרא להקים.

תאריך הפטירה של מאיר הר-ציון לפני כחודשיים, חודשיים לאחר פטירתו של אריאל שרון, כאילו מעיד על הקשר החזק בין השניים, אם כאח לנשק ואם כמבקר חריף. יהי זכרם ברוך.

שתף
תגובות