בחירות באגודת הסטודנטים- המדריך למצביע המבולבל

0

//אלי מוגילבסקי. צילום: יו"ר אגודת הסטודנטים גיורא וואלה בהפגנה מול "קוסל", מתוך פייסבוק אגודת הסטודנטים באוני' העברית

לאחר מספר שינויי תאריך (שנבעו מהתנהלות כושלת של מנכ"לית האגודה, אשר כינסה את ועדת הבחירות באיחור רב), החליטה ועדת הבחירות של האגודה על תאריך הבחירות. הוחלט כי 86 מתוך 88 חברי ועידת הסטודנטים יבחרו בבחירות שיערכו בתאריך ה- 21.05.2014 (יום רביעי) ב-34 אזורי בחירה הכוללים את החוגים השונים, למעט תלמידי בי"ס רוטברג ותלמידי המכינה הקדם-אקדמית שיבחרו בדצמבר 2014. כשבועיים לאחר הבחירות צפויה להתכנס ועידת הסטודנטים הראשונה והיא תבחר את יושב ראש האגודה ואת סגנו.

לפי ההסכם שנכרת בין תאי אופק והתעוררות לפני הבחירות אשתקד, אמור היו"ר הנוכחי, גיורא ואלה מתא אופק, לפרוש. על פי הסכם זה יתמנה במקומו הסיו"ר  - אלדד פוסטן מהתעוררות, ואילו לתפקיד הסיו"ר עתיד להתמנות נציג תא אופק – עידו גרינבלום. כלומר, במידה וההסכם אכן ימומש תהיה זו הפעם הראשונה מזה שלוש שנים שיו"ר האגודה לא יהיה מתא אופק.

כמובן שמימוש ההסכם תלוי במשתנים רבים וברצון הצדדים לכבדו. לכאורה, במקרה שההסכם יופר אמורים נציגי הקמפוסים בגבעת רם, עין כרם ורחובות להביא לבחירתו של הצד שעמד בהתחייבות. אך יש לחכות ולראות האם יהיו שינויים משמעותיים בהרכב הוועידה בבחירות הקרובות על מנת להבין האם ישנה אפשרות כזו.  

חשוב לציין כי לאור תיקון שהתבצע לאחרונה בתקנון האגודה, תינתן לכלל הסטודנטים אפשרות להצביע באזור הצבעה לבחירתם על פי חוגי הלימוד שלהם, בניגוד למצב בעבר בו לסטודנטים נקבע אזור ההצבעה אשר רק בו הם יכלו להצביע.

אז על מה נצביע בבחירות הקרובות?

אמנם רשימת המעומדים תתפרסם רק ב-8 למאי, אך כבר עכשיו ניתן לצפות כי, כמו תמיד, רוב המועמדים יהיו חברי התאים הפוליטיים הגדולים: התעוררות, אופק ולביא. רבים אשר אינם מכירים את המועמדים ובכל זאת מעוניינים להצביע, נוטים לבחור על פי השיוך של המעומדים לתאים. הוג'יווטש ממליץ להימנע מדפוס הצבעה זה ולנסות לברר מול המעומדים מהם עמדותיהם בסוגיות שונות הקשורות לסטודנטים ולא לסוגיות פוליטיות או ערכיות אחרות.

להלן מספר סוגיות שעל סדר יומה של האגודה:

ראשית אנו ממליצים לכם לשאול את המעומדים בנוגע לסוגיות יוקר המחיה של הסטודנטים. בתחילת שנת הלימודים מחתה האגודה כנגד מחירי מרכזי הספורט של עמותת "קוסל" (לרנר וספרא), על מנת לדאוג למחיר מוזל לסטודנטים לחדר הכושר ולבריכה. לבסוף מרכז הספורט סיפק לסטודנטים מחיר מוזל, אך המנוי לסטודנטים עם המחיר המוזל מוגבל בשעות שאינן נוחות עבור סטודנטים רבים כך שסטודנטים אלה לא יכולים להשתמש בהנחת הסטודנט ונאלצים לשלם מחיר גבוה לקניית מנוי. אנו ממליצים לכם לשאול את המעומדים בנוגע לעמדתם בסוגיה זו.

האגודה ניסתה לפעול גם נגד העלאת המחירים הניכרת במעונות השנה, אך פעילות זו לא הניבה תוצאות, בין היתר בגלל התגייסות מועטה של נציגי הוועדים החוגיים. שאלו את אלו הרוצים להיות נציגים, מה ברצונם לעשות בנוגע ליוקר המעונות.

השנה החלה האגודה לפעול לאכיפת מחירים מפוקחים בקפיטריות, אך רוב הקפיטריות בכל הקמפוסים עדין אינן מפוקחות. מהי עמדת הנציגים לעתיד בעניין? יום הסטודנט של האוניברסיטה העברית עדין נחשב לאחד היקרים בארץ ביחס לתמורה אותה הוא נותן. האם המעומדים מתכננים לפעול בסוגיה?

במהלך השנה דווח על תלונות רבות על התנהלותה של חברת "סקופוס", החברה הכלכלית של האגודה. במקביל לכך שהאגודה נאבקה עבור הכיס הסטודנטיאלי מול עמותת "קוסל", סירבה סקופוס לפרסם מבצעים אטרקטיביים לסטודנטים אשר הוצעו על ידי city gym ממרכז העיר. ג'ואי מ-city gym מספר כי דיבר עם גורמים באגודת הסטודנטים על מנוי שנתי לסטודנטים לחדר הכושר במחיר מוזל במיוחד, אך כאשר רצה לפרסם זאת לסטודנטים באמצעות אגודת הסטודנטים והחברה הכלכלית של האגודה, סקופוס, נענה בשלילה בטענה שהם לא מפרסמים מכונים המתחרים עם מרכז הספורט לרנר, כך שבסופו של יום הסטודנטים לא שמעו על מבצע אשר יכול היה לחסוך להם כסף רב. כמו כן, נשמעו תלונות רבות בנוגע לחיוב של הוועדים החוגיים לערוך מסיבות לחוגים דרך "סקופוס" בלבד, מה שייקר לא אחת את עלויות המסיבות לסטודנטים. גם בנוגע להרשמה לנופש באילת ("הפנג'ויה"), הטבות למוקרבים של עובדי "סקופוס", והתנהלות לא תקינה של החברה יש לא מעט ביקורת. שאלו את אלו המעוניינים בקולכם – כיצד הם חושבים שנכון לפקח על "סקופוס" ושאר החברות אשר בבעלות האגודה.

סוגיה חשובה נוספת היא הביטחון האישי באזור קמפוס הר הצופים והגבעה הצרפתית. במהלך השנה הובילה האגודה מהלך רחב להתמודדות עם הטרדות ואלימות באזור. חשוב לשאול את המעומדים כיצד בדעתם לפעול במקרה של הסלמה במצב הביטחוני.

אם אתם לומדים בחוגים קטנים במדעי הרוח והחברה אנו ממליצים לכם בחום להזכיר לנציגכם כי בשנים האחרונות מחצית מתקציב הוועדים החוגיים הופנה לוועד החוגי של מנהל עסקים (כ- 30 אלף ₪!) בעוד שחוגים קטנים ברוח וחברה זכו לתקציבים זעומים של מאות שקלים בלבד. חוסר צדק חלוקתי זה נבע ממדיניות של תקצוב לחוגים אשר לכאורה מנצלים את התקציב, למרות שבשיטה הקיימת לחלק מהחוגים ממילא אין יותר מידי מה לנצל. שאלו את המעומדים, האם המצב הזה מקובל עליהם? והאם הם מעוניינים לעשות שינויים כלשהם בחלוקת התקציבים של האגודה? ואל תתנו להם למרוח אתכם באמירות שהם אינם מכירים את התקציב – הוא מפורסם באתר האגודה.

אם אתם סטודנטים לתואר שני (אבל לא רק) יהיה חכם מצדכם לשאול האם מי מהמעומדים מתכנן לפעול להחזרת מועדי ב' לתלמידי המוסמך. ואם אתן אימהות, או בדרך לשם, שווה לשאול את הנציגים לעתיד מה בדעתם לעשות לגבי הגדרת בדיקות הריון שונות כעילה למתן מועדים מיוחדים בבחינות. חשוב לשאול גם על תכניותיהם של המועמדים לפעילות של הוועדים החוגיים לשנה הקרובה וחזונם לשיפור התנאים האקדמיים בחוג.

אל תתביישו ואל תהססו, אם המעומדים יכולים לבקש מכם את קולכם, זכותכם לבקש מהם לדעת מה בדיוק הם מתכננים לעשות איתו.

הוג'יווטש מאחל הצלחה לכל המעומדים!

שתף
תגובות