בחירות לאגודה- היום שאחרי

0

פלאיירים מכל עבר, טענות על גזענות, חשש להפרת הסכמים, יו"ר שכבר רץ לפוליטיקה ובלאגן אחד גדול. כך נראו הבחירות לאגודת הסטודנטים. בתוצאות הבחירות אין הרבה הפתעות, תא התעוררות זכה במספר הנציגים הרב ביותר.

//אלי מוגילבסקי

אם יצא לכם להסתובב באוניברסיטה ב-21 למאי ולהיתקל באינסוף השלטים, הפליירים והאנשים בחולצות התאים שמנסים לשכנע אתכם להצביע לחבריהם, בתוך כל הבלגן שעוטף את האוניברסיטה (ובעיקר את קמפוס הר הצופים) אחת לשנה, אז אתם ודאי כבר יודעים שביום הזה נערכו הבחירות לאגודה.

יו"ר האגודה היוצא, גיורא וואלה. בעודו מכהן בתפקיד היו"ר כבר הגיש מועמדות לתפקיד פוליטי

יו"ר האגודה היוצא, גיורא וואלה. בעודו מכהן בתפקיד היו"ר כבר הגיש מועמדות לתפקיד פוליטי

הבחירות לאגודה השנה נערכו בסימן חוסר הוודאות בנוגע להמשך שיתוף הפעולה בין התעוררות לאופק על פי הסכם הרוטציה שנעשה בין שני התאים הגדולים בשנה שעברה. התקופה שלפני הבחירות התאפיינה בהגברת המתח הקיים ממילא בין התאים, סביב שאלת מימוש הסכם. רבים טענו כי היו"ר הנוכחי, גיורא ואלה, חיפש סיבות להפרת ההסכם על מנת שיוכל להמשיך לכהן בתפקידו. כעת מסתמן שההסכם אכן ימומש והתעוררות, בפעם הראשונה מזה שלוש שנים, תזכה ליו"ר מטעמה (סגן היו"ר המכהן כיום, אלדד פוסטן). אולם אין ספק שיש להמתין לוועידת הסטודנטים הראשונה, אשר צפויה להתכנס מיד לאחר חג השבועות, על מנת לדעת אלו בעלי תפקידים אכן יבחרו בפועל.

נראה כי היו"ר הנוכחי כבר המשיך הלאה וכמו קודמיו בתפקיד מטעם תא אופק, איתי גוטלר ויעל סיני, החליט לרוץ למשרה פוליטית. בעודו מכהן בראשות האגודה, החליט ואלה להתמודד למשמרת הצעירה של מפלגת העבודה. לנו לא נותר אלא להודות לו על עשייתו במהלך השנה האחרונה ולאחל לו הצלחה. עם זאת, קשה לי שלא לתהות עד כמה מטרותיו הפוליטיות של היו"ר היוצא היוו משקל בהחלטותיו בשנה האחרונה, והאם מטרות אלו לא מנעו ממנו להשקיע יותר בצרכי הסטודנטים?

במהלך יום הבחירות עלו טענות חמורות בנוגע להתנהלות פסולה והתבטאויות גזעניות של חברי האגודה של מנהל עסקים כנגד מועמדת מטעם מרצ בחוג לחשבונאות, אמנה פריג', אשר זכתה לבסוף לניצחון סוחף. אמנה, מועמדת תא מרצ ובתו של ח"כ מטעם המפלגה עיסוי פריג' מספרת כי לפני הבחירות ביקשה את תמיכת האגודה למנהל עסקים אך נתקלה בסירוב לאור היותה מועמדת מטעם תא פוליטי. "הם אמרו לי שהם מריצים רק אנשים שאין להם שיוך פוליטי", מספרת אמנה, "אבל ביום הבחירות התחלתי לשמוע מחברים רבים שהאגודה מנחה סטודנטים רבים לא להצביע למועמדת הערבייה. בהמשך שמעתי שנאמר שאני מפיצה שמועות על גזענות כחלק מהקמפיין שלי, זה ממש לא נכון ויש לכך עדי שמיעה רבים". מעבר לכך מעלה אמנה גם טענות בנוגע למערבות פסולה של אגודת מנהל עסקים בבחירות עצמן, "כל שבוע אנחנו מקבלים מייל עדכון מאגודת מנהל עסקים, בשבוע הבחירות המייל היה שונה בתוכנו, האגודה החליטה להנחות את הסטודנטים לאלו מועמדים להצביע בבחירות לאגודה הכללית". עם זאת, חשוב לה להדגיש כי המועמדים אשר התמודדו כנגדה פעלו ביושר וצורה הוגנת. "ההתנהלות הבעייתית הייתה מצד אגודת מנהל עסקים בלבד" היא מדגישה. "התייעצתי כבר עם היועץ המשפטי של תנועת מרצ ובהמשך אגיש תלונה מסודרת לגורמים הרלוונטיים בגין ההתנהלות הלא דמוקרטית הזו". אם יעלה שאכן כך הם הדברים הרי שמדובר באירוע חמור אשר אנו מקוים שיטופל בחומרה. אולם מעבר לכך, לא נרשמו אירועים חריגים ביום הבחירות פרט לתלונות הרגילות בנוגע לתעמולת בחירות בקלפיות והצקת-יתר לבוחרים הפוטנציאליים.

אלדד פוסטן מהתעוררות. מסתמן שיהיה היו"ר החדש

אלדד פוסטן מהתעוררות. מסתמן שיהיה היו"ר החדש

אחוז ההצבעה בבחירות הנוכחיות עלה בצורה ניכרת, זאת כנראה הודות לתיקון תקנון הבחירות אשר אפשר לבוחרים להחליט באיזה אחד מחוגי הלימוד שלהם הם מעוניינים להצביע. אולם, תוצאות הבחירות לא הביאו לשינוי משמעותי ביחסי הכוחות הקיימים כיום באגודה. ארבעים ואחד נציגים (כמעט חצי מתוך שמונים ושמונה נציגים בסך הכול) נבחרו באופן אוטומטי מכיוון שאף אחד לא הציג מולם מעומדות. תופעה זו מצביעה באופן ניכר על חוסר המעורבות והעניין בנוגע למתרחש באגודה בחלק גדול מהחוגים (בעיקר בקמפוסים בגבעת רם ובעין כרם- שם התקיימו בחירות בחוג אחד בלבד).

מבחינת החלוקה לתאים, מתא מרצ נבחרה נציגה אחת לוועידה, תא לביא זכה לארבעה נציגים, תא אופק ישלח לוועידה שלושה עשר נציגים ותא התעוררות זכה לשבעה עשר נציגים ועוד חמישה שנבחרו תחת חסותו של התא אך מזהים את עצמם כנציגים עצמאיים. מעבר לכך, שאר הנציגים מוגדרים כנציגים עצמאיים (חמישה בהר הצופים, עשרה בגבעת רם, שמונה עשר בעין כרם ואחד עשר ברחובות).

בתקופה הקרובה יערכו בחירות חוזרות בין נציגי אופק להתעוררות בחוג למקרא ובחוג לתולדות האומנות עקב שוויון במספר הקולות. כך או אחרת תוצאות אלו לא צפויות להשפיע על מה שעתיד להתרחש בוועידה הראשונה בעוד כשבועיים.

השאלה האמיתית היא, האם יצליחו היו"ר והסיו"ר החדשים לשתף פעולה בצורה מוצלחת יותר ולהתגבר על המחלוקות וחוסר האמון בכדי להצדיק את הכסף והאנרגיה הרבים המושקעים מידי שנה בבחירות הללו? התשובות לכך במהלך השנה הקרובה.

*******

לצערנו, עקב פרק זמן קצר עד הירידה לדפוס, לא הספקנו לפנות אל אגודת הסטודנטים למנהל עסקים לקבלת תגובתם עבור הגיליון המודפס. להלן תגובתם:

תגובת אגודת הסטודנטים למנהל עסקים:

בגיליון האחרון של זקני ציון התפרסמה כתבה המאשימה את אגודת מנהל עסקים בגזענות בבחירות האחרונות.
לצערנו, לא נעשתה אף פניה רשמית לתגובה מנציגי האגודה בנושא, דבר המהווה סטנדרט עיתונאי בסיסי. ההאשמות הבוטות בדבר אלמנטים גזעניים בהליך הבחירות לאגודה הן חסרות כל שחר. האגודה מקדישה את זמנה ומרצה למען הסטודנטים, ופועלנו ההתנדבותי כולל ארגון פעילויות, כנסים ואירועים אשר כולם לטובת הסטודנטים.
בתחילת כל שנה מגייסת האגודה מתנדבים שיפעלו באגודה, כאשר ההרשמה פתוחה לכלל הסטודנטים של בית הספר ואיננו דוחים אף אחד. לאחר בחינת פעילותם במהלך השנה, ממליצה האגודה פה אחד על ארבעה נציגים שתרמו בצורה הרבה ביותר לרווחת הסטודנטים, ואשר יהיו מוכנים להמשך העשייה בנושא גם בתור נציגים בוועידת הסטודנטים.
אמנה פריג', נציגת תא "מרצ" וסטודנטית לחשבונאות בשנתיים האחרונות, ביקשה להצטרף לאגודה כשבועיים לפני הבחירות ,רק כדי לרוץ מטעם האגודה לוועידת הסטודנטים ,זאת למרות שלא לקחה חלק בפעילויות ההתנדבותית של האגודה למען הסטודנטים.
בחירתה של האגודה לקדם נציגים שהוכיחו את תרומתם במהלך השנה, על פני סטודנטים שלא ביצעו זאת, הינה רק הגיונית ומשרתת את הסטודנטים עצמם, יחד עם זאת, הליך הבחירות הינו פתוח ודמוקרטי ואנו מקבלים את תוצאות הבחירות.
לאורך כל ההליך, לא היה כל מניע או שיקול אחר בקידומם של הסטודנטים. ההאשמות השקריות במהלך יום הבחירות שטענו שאחד מנציגי האגודה קרא לא לבחור באמנה פרג' בשל היותה ערבייה, משוללת כל אחיזה למציאות. שמועות שקריות אלו מקורן בגורמים פוליטיים ואינטרסנטיים, אשר ככל הנראה מאוימים מאגודת סטודנטים, אשר מצליחה לקדם בהצלחה רבה נושאים החשובים באמת לסטודנטים מבלי לשרת  במקביל גורמים פוליטיים.
אגודת הסטודנטים למנהל עסקים וחשבונאות איננה גזענית. רק בשנה שעברה אחד מנציגינו היה ממוצא ערבי-  בזמן שבכל וועידת הסטודנטים המונה 88 נציגים היו רק שני נציגים ממוצא ערבי- כך שאנו מציעים לתאים הפוליטיים אשר תקפו את האגודה, לבדוק תחילה את עצמם.
אנו מזמינים את כלל הסטודנטים בבית הספר למנהל עסקים לבוא ולהמשיך להתנדב עבור האגודה, אשר תמשיך להיות הועד החוגי המוביל באוניברסיטה, ולכלל הסטודנטים להתעלם מהשקרים שהופצו בנוגע להתנהלותנו.
שתף
תגובות