החזרי מס לסטודנטים שכירים? יש חיה כזו

0

סטודנטים רבים לא מודעים לכך שיתכן והמדינה חייבת להם כסף. זאת, בין היתר, כתוצאה מגביית מס גבוהה על-ידי המעסיק ומסיבות נוספות שיפורטו בהמשך. המשמעות היא שסטודנטים לא מעטים צפויים לקבל החזרי מס בסכומים ניכרים במידה ויגישו דוחות לרשויות המס.

 //עמוס כץ ושות', רואי חשבון. צילום תמונה עליונה: ויקיפדיה, מתן

מהם המקרים הנפוצים אשר עשויים לזכות סטודנטים בהחזרי מס?

מקרה נפוץ מאוד לגבי סטודנטים הוא עבודה במספר מקומות עבודה במקביל, או החלפת עבודות ומעבר בין עבודות רבות בשנת המס. במקרים שבהם לא בוצע תיאום מס, או שבוצע תיאום מס לא מדויק, בהחלט יתכן והנכם זכאים להחזרי מס. באופן דומה מי שעבד רק בחלק מהשנה, עשוי להיות זכאי להחזרים.

מקרה נפוץ נוסף הינו מצב בו המעסיק אינו מודע לכלל הנתונים האישיים של העובד, אשר מזכים אותו בנקודות זיכוי, כגון שירות צבאי (המקנה נקודות זיכוי כתלות בתקופת השירות), היותו של הסטודנט הורה לילדים, מצב רפואי וכדומה.

בין הגורמים אשר עשויים לזכות את הסטודנט בהחזר מס ניתן למנות גם תרומות למוסדות מוכרים, או הפקדות לקופות גמל שלא דרך המשכורת. בנוסף ישנם סטודנטים המחזיקים תיקי ניירות ערך – אם ינצלו את זכותם לקיזוז הפסדים משנים קודמות וקיזוז עמלות בנקאיות, יוכלו להקטין את חבות המס שלהם בשנים הבאות וכתוצאה מכך ליהנות מהחזרי מס בסכומים ניכרים.

לבסוף,  אם סיימתם תואר מוכר, הנכם זכאים לנקודות זיכוי בשנות המס הבאות (כתלות בסוג התואר, ובשנה שבה הנכם זכאים לו), באופן שמקטין את חבות המס שלכם, ועשוי לזכות אתכם בהחזרי מס במידה והמעסיק לא לקח זאת בחשבון.

איך פועלים – ואיך בודקים אם הנכם זכאים להחזר מס?

ראשית יש לדעת כי הזכות לקבל החזרי מס בגין מס שנגבה ביתר מוגבלת ל-6 שנים. בשנת 2014 ניתן להגיש דוחות לשנות המס 2008 עד 2013 (לגבי שנת 2014 ניתן יהיה להגיש דוח רק בתום השנה).
הדרך שבה יש לפעול כדי לקבל את ההחזרים היא הגשת דוחות לרשויות המס. נשמע מבלבל ומפחיד? אין סיבה לחשוש. תוכלו להיעזר במייצג (רואה חשבון או יועץ מס), וכעת כל מה שנדרש מכם הוא להביא למשרד רואי חשבון מטעמכם את המסמכים שהם יבקשו, ולאפשר למשרד לטפל בקבלת ההחזרים.

כמה עולה לבדוק את זכאותכם?

בין אם תחליטו להיעזר בשירותיו של רואה חשבון, ובין אם תחליטו לפעול לבד (לא מומלץ, הסבר בהמשך) במרבית המקרים לא תידרשו לשלם על עצם הבדיקה. רק במידה ויימצא במהלך הבדיקה שהנכם זכאים להחזרי מס המייצג שלכם יגבה אחוז מסוים מההחזר.

 

 

ממה יש להיזהר בעת הגשת בקשות להחזרי מס?

חשוב לדעת שבידי רשויות המס נתונים מלאים על מקורות ההכנסה שלכם. לכן, אם תגישו נתונים חלקיים או שגויים יתכן ואף תחויבו במס (במקום לקבל החזרים). לכן חשוב לעבוד עם גורם מקצועי, לענות לכל שאלותיו, ולא לנסות להעלים מסמכים או עובדות. במידה ותקפידו לפעול "לפי הספר" ולהעביר את כל המסמכים המבוקשים אין חשש ממשי ממצב שבו תדרשו לשלם מס נוסף.

לסיכום

סטודנטים רבים זכאים להחזרי מס, ועשויים לקבל החזרי מס בסכומים ניכרים אם יבדקו את זכאותם. אנו ממליצים מאוד לבדוק את הזכאות להחזרי מס, שהיא כאמור, חינם וללא עלות, ולאחר בדיקת מלוא הנתונים להחליט אם להגיש דוח באמצעות מייצג.

 

לוגו עמוס כץהמאמר מוגש באדיבות משרד רואי חשבון עמוס כץ ושות' – משרד רואי חשבון בירושלים.

אתר: www.AmosKatz.co.il

קרן היסוד 38, ירושלים.

טל: 02-5665122

פקס: 02-5665123

 

שתף
תגובות