סוף גבולות הסרגל – בנעט במזרח התיכון.

0

// נעם בנעט. תמונה ראשית: מעלה היצירה, ויקיפדיה.

ב16 למאי 1916 נחתם הסכם סייקס פיקו. מה כלל ההסכם הזה? מה קרה מאז ועד היום? כמה הוא רלוונטי לימינו ואיך שמעון פרס קשור לכל זה?
נעם בנעט מסביר הכל בטור מזרחנות חדש.

כשלמדתי בבית הספר היסודי, היינו מביאים את ספר האטלס לאחד השיעורים. דרך האטלס למדנו על מדינתנו שלנו, על שכנינו ועוד.
אני זוכר שאחד הדברים בהם הבחנתי כשפתחנו את האטלס, הוא גבולות הסרגל של מדינות אפריקה והמזרח התיכון. כששאלתי בנושא נעניתי כי גבולות אלה אכן שורטטו בסרגל על ידי מר סייקס הבריטי ואדון פיקו הצרפתי. השאלות הללו הובילו אותי ללמוד עוד בנושא ולגלות, בין השאר, את המידע הבא.

למי שלא מכיר, קצת היסטוריה: בשנת 1916, במהלך לחימתן של בריטניה וצרפת במלחמת העולם הראשונה, הרבה לפני שהכריעו את העֻתְ'מאנים בפרט, ואת המלחמה בכלל, המדינות כבר חילקו את השלל.
הוחלט כי יהיה מנדט צרפתי במקום שמוכר לנו היום כרפובליקה הלבנונית והרפובליקה הערבית הסורית. בריטניה לעומת זאת קיבלה חלק גדול יותר שכלל את ארץ ישראל, אמירות עבר הירדן וממלכת עיראק. שתי האחרונות נשלטו על ידי האחים עַבְּדַאללה ופַיְצַל, למשפחה ההָאשֶמית.

המזרח התיכון ע"פ סייקס פיקו. צילום: אורי, מתוך ויקיפדיה.

המזרח התיכון ע"פ סייקס פיקו.
צילום: אורי, מתוך ויקיפדיה.

מאז הרבה מים זרמו בנהר הירדן, בארץ ישראל קם העם היהודי והקים את מדינת ישראל, בעיראק החזקה התרחשה מהפכה בשנת 1958 שהובילה לשלטון צבאי שבסופו של דבר העלה את צַדָאם חֻסֵין, ודווקא בירדן הצעירה שולט היום נינו של אותו עבדאללה העונה לאותו שם.

אחרי שלמדנו את שיעור ההיסטוריה החשוב הזה, נראה איך הכל מתפורר.
האם זה אומר שעוד רגע תהיה מלחמה כוללת? לא בהכרח ולא באופן מידי. ללא ספק, בשנים האחרונות (וביתר שאת מאז מהומות 2011, שקיבלו את הכינוי "האביב הערבי" או "החורף האסלאמי"), המזרח התיכון עובר טלטלות אדירות כשאחד הדברים הברורים הוא שמה שהיה לא יהיה עוד.
נתחיל בלבנון. במהלך שנות קיומה, זהותה של לבנון נדדה בין הזהות ערבית, השייכת לחזון 'האומה הערבית הגדולה', לבין זהות נוצרית-לבנונית, שרואה את עצמה כמדינה ייחודית במזרח התיכון שאינה מדגישה את הערביות שבה, אלא פונה למערב. עם השנים, בעיקר אחרי בואו של חכם הדת השיעי האימאם מוּסַא אַ-צַדֶר בסוף שנות ה-50, ובמיוחד אחרי המהפכה האסלאמית בשנת 1979, היתה הגירה מאסיבית של הקהילה השיעית ללבנון. דבר זה הביא בין השאר להקמת תנועת החִזְבּאללה. חזבאללה מוכרת לאזרח הישראלי בעיקר מעימותים צבאיים, אך משנות ה-90 היא פועלת חזק מאוד גם בתחום הפנים לבנוני. עד לאחרונה רבים ראו אותה משתלטת על לבנון, אך בתקופה האחרונה חזבאללה שינה כיוון והלך לעזור ל"אחיו" העלווים בסוריה.

מה קורה בסוריה? מאז שנת 1963 שולטת מפלגת הבעת' (התחיה, בעברית) ומאז שנת 1970 שולטת משפחת אסד. בשנים 1970-2000 שלט חַאפֶט' אלאַסַד ועם מותו החליפו בנו, רופא העיניים, בַּשַאר. כידוע סוריה עדיין לא יצאה מסערת האביב הערבי ומאז 2011 נמצאת במלחמת אזרחים.
יש לציין כי גם אסד האב ידע משברים – המפורסם שבהם נגמר בטבח חמאה, בו טבח אסד בין 20,000 ל30,000 מתנגדים סונים.
אצל אסד הבן הדברים מורכבים יותר. הרוב הסוני במדינה מתנגד לו. חלקם חילונים ליברלים, חלקם סלפים, חלקם כורדים שבכלל רוצים מדינה משלהם, וחלקם שייכים לתתי ארגונים יוצאי אלקעידה, דוגמת דאע"ש.

מה עם עיראק? מדינה ששנים איימה עלינו, בעיקר בתקופת צדאם חֻסֵין. אם נחדד את האיום נגיע לקיץ 1990, בו צדאם פלש לכווית. מה הוא חיפש שם? בעיקר נפט וכבוד ערבי. צדאם לא קרא את המפה נכון ולא ציפה ש"השוטר החדש של השכונה", ארצות הברית בראשות הנשיא בוש האב, יחייב אותו לצאת מכווית.
כעשור לאחר מכן ג'ורג' הבן סיים את מלאכת האב וסילק את צדאם מהשלטון, מה שהביא לראשונה לשלטון הרוב השיעי, אחרי מאות שנים של שלטון המיעוט הסוני. השלטון השיעי בעצם נקם בסונים. באופן כללי, בדומה לסוריה, עיראק מתפוררת. למצב רגיש זה נכנסה תנועת דַאעֶ"ש (המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה רבתי).

מדינה שקצת רחוקה מסייקס פיקו, אך ידעה כמה הפיכות היא מצרים, שעד לאחרונה הנהיגה את העולם הערבי. מצרים, מאז שנות החמישים, עמדה בראש מדינות ערב בהתנגדותן לקיומה של מדינת ישראל. עם בוא האביב הערבי, שהתבטא בהפגנות החילוניים הליברלים, התפטר חֻסְנִי מֻבַּארַכּ מתפקידו, דבר שהביא לבחירות דמוקרטיות ולעליית האחים המוסלמים. לאחר שנה, הצבא בראשות עַבְּד אלפַתַאח אלסִיסִי, הדיח את שלטון האחים והחזיר את הצבא לשלטון.

התיאור שנכתב כאן מעלה טענה כי אנו עומדים בפתחו של מזרח תיכון חדש.  אולם אני ספק אם לכך התכוון הנשיא היוצא שמעון פרס.

מזרח תיכון חדש? שמעון פרס צילום: דוד שנקבון, מתוך ויקיפדיה.

שמעון פרס. מזרח תיכון חדש?
צילום: דוד שנקבון, מתוך ויקיפדיה.

עם הזמן, בטור זה, ארחיב על מושגים מוכרים שיכול מאוד להיות שלא ממש מובנים, כגון: סונים, שיעים, עלווים, דאע"ש, אחים מוסלמים, הפיכות, מהפכות ועוד.

לשאלות, הערות ובקשות:  חפשו בפייסבוק – Aravimislam@gmail.com.

שתף
תגובות