קום והתהלך בארץ- זוויתן

0

//כתבה: מיכל רחובי

אז הקיץ הגיע. תקופת המבחנים מתקרבת לסיומה וזה הזמן להפסיק לחרוש למבחנים ולהתחיל לחרוש את הארץ. יש המון מסלולים שניתן לעשות כמובן, אבל בחום יולי-אוגוסט קצת קשה לחשוב על הליכה ממושכת בשמש הקופחת. על כן החלטתי להמליץ לכם על שתי אפשרויות ליום טיול בשמורת הזוויתן שנמצאת במרכז רמת הגולן.

למה זוויתן?

ראשית כל, זה בצפון (שזה ההפך מהדרום, וזה כבר טוב בימים אלו). שנית, יש שם המון מים שיצננו אתכם במהלך המסלול.

המסלול הראשון הוא משולש שייח חוסיין; מדובר במסלול די קליל ונחמד אך הוא עדיין יכול למלא כמעט יום שלם של טיול, בתנאי שאתם אוהבים להתחרדן במים. חוץ מזה, הוא מתאים גם למשפחות וילדים למי מכם שהתגעגע קצת הביתה.

נקודת המוצא שלנו היא בחניון שייח חוסיין (שנמצא מספר קילומטרים מחניון יָהוּדייה אליו מגיעים בפנייה מכביש 87). מהחניון הולכים בשביל מס' 1461 כחול ומתחברים לשביל 1452 שחור עד למפגש עם הזוויתן. הדרך יפה וניתן לעצור בפינות מוצלות בדרך לארוחה קלה או להדרכה (לרציניים שביניכם). מהשביל השחור ממשיכים על שביל 1451 אדום עד לבריכת המשושות. מדובר בבריכה ענקית וכיפית שאפשר לרדת אליה בזהירות או לקפוץ אליה, קצת פחות בזהירות, ולבלות בה זמן לא מבוטל. אם הצלחתם לשמור על בירה קרה עד הנקודה הזאת בכלל טוב! לאחר שכשוך בבריכה וזמן ייבוש משוער של 5 דקות (בכל זאת, אוגוסט) ממשיכים בשביל עד למקום תצפית על מפל הזוויתן. מי שרוצה יכול להסתפק בסלפי על רקע המפל ומי מכם שעדיין בקטע של מים יכול לרדת בסולם אל המפל והבריכה הענקית שמתחתיו שם אפשר להעביר עוד שעה בכיף. מי שאוהב להתגרות בגורלו יכול גם לקפוץ מהמפל אל הבריכה שמתחתיו. לאחר מכן עולים חזרה בסולם והולכים בשביל הכחול חזרה לחניון שייח חוסיין שם ימתין לכם המזגן (והאוטו שמחובר אליו).

הצעה נוספת למסלול קצת יותר מאתגר היא מסלול זוויתן תחתון מעגלי. יוצאים מחניון יהודייה (אותו עברנו במסלול הקודם) בשביל ירוק 1463, משם מתחברים ל1431 אדום. בדרך תוכלו ליהנות מנופיו של הגולן – אבני בזלת, בריכות ומפלונים. משם מתחברים לשביל 1462 שחור לכיוון דרום מערב והולכים בו עד עין נטף, מעיין קטן ויפה שמומלץ לעצור לידו לארוחת צהריים. משם מתחילים לחזור לכיוון חניון יהודייה בשביל אדום ולאחר מכן בשביל ירוק. שימו לב לכך שמדובר בעלייה קצת קשה והמסלול בכללותו הוא מעט יותר מאתגר אבל עדיין מאד יפה ומומלץ.

משך המסלולים (כמובן שכל אחד מהם בנפרד) נע בין 3-6 שעות, תלוי כמה מהר אתם הולכים וכמה פעמים אתם עוצרים. לא משנה באיזה מסלול בחרתם, חשוב לזכור לקחת אתכם המון מים, כי המסלול מלא במים אבל לא כאלה המותאמים לשתייה. רצוי גם לקחת כובע, נעלי הליכה, קרם הגנה, בגדים למים ובגדים להחלפה, מגבת קטנה, קצת אוכל ו… סיימתי להיות אימא.

דרך אגב, המסלול לא כל כך מתאים למי שאלרגי/מפחד מאד מדבורים ודַבּוּרים. חרקים אלו נמשכים למים ונמצאים בכל המסלולים בסביבה. חשוב לזכור לא להשאיר פסולת בשטח כי היא רק תביא להתקבצות של הדבורים, וזה לא כל כך נעים, חוץ מזה שזה לא אקולוגי.

למי מכם שמעוניין לצאת למספר ימי טיול קיימת אפשרות ללינת שטח בחניון יהודייה, הלינה מותנית בתיאום מראש. כמו כן חשוב לשים לב לזמנים כיוון שהמסלולים נמצאים בתוך שמורת הטבע ובימי הקיץ השמורה נסגרת בשעה 17:00.

טיול נעים!

שתף
תגובות