סדרת השבוע- "בדויה"

0

מה קורה כשסדרה אמורה להיות משודרת בערוץ מסוים, אבל בסוף משודרת בערוץ אחר? המלצת השבוע- "בדויה".

//כתבה: דניאל אסולין

"בדויה" (Legends) היא סדרה חדשה מבית היוצר של הווארד גורדון הענק (שעומד מאחורי סדרות כמו "24", "הומלנד" ו"הרודן") והיא משודרת בערוץ TNT. התסריט של הפיילוט נכתב תחילה ל-NBC, אך בתהליכי משא ומתן שונים NBC החליטה לוותר על הסדרה. לדבר זה חשיבות רבה.  NBC היא רשת גדולה שיכולה להרשות לעצמה לקחת הרבה פחות סיכונים עלילתיים והפקתיים כמו עירום או אלימות. לעומת זאת TNT היא רשת כבלים צעירה יחסית, והיא יכולה להרשות לעצמה לקחת את הסיכונים הללו. מעבר זה יכול להוביל לסדרה הרבה יותר מרגשת.

הסדרה מבוססת על ספר בעל שם זהה מאת רוברט ליטל וסובבת אחר סוכן FBI בשם מרטין שתפקידו העיקרי הוא לאמץ זהויות חדשות ולחדור לארגוני טרור או ארגוני פשיעה אחרים. מרטין נחשב לסוכן הסמוי הטוב ביותר במחלקה, זאת בעקבות היכולת המדהימה שלו לעטות על עצמו כל זהות, מבטא והרגלים. הוא משנה את זהותו לזהות הבדויה הנחוצה ונפרד לחלוטין מזהותו הקודמת.

הבעיות מתחילות כאשר אדם זר צץ וטוען כי מרטין הוא לא מי שהוא חושב שהוא באמת. לטענתו, מרטין עצמו הוא זהות בדויה. הוא איבד את עצמו בין הזהויות השונות והחיים המזויפים שאימץ במהלך השנים עד ששכח מי הוא ומה הוא.

עד כה שודר הפרק הראשון של הסדרה והפיילוט באמת נראה טוב, ולדעתי זאת סדרה שתצליח להחזיק יותר מעונה אחת. לעומת זאת, בסדרה קיימים מספר קווי עלילה קלישאתיים מאוד. לדוגמא, מנסים להציג את מרטין כאב-נעדר שמתרחק ממשפחתו על מנת להגן עליהם (טוויסט – לא יודעים אם הם באמת משפחתו או חלק מזהותו הבדויה). דוגמא נוספת בהקשר הרומנטי-חברי הכושל של מרטין עם הבוסית שלו. מעבר לכך, לסדרה יש פוטנציאל טוב להיות סדרה מוצלחת מאוד.

את מרטין מגלם שון בין האגדי, הלא הוא נד סטארק מ"משחקי הכס", בורומיר מ"שר הטבעות" ותפקידים רבים וטובים אחרים. שון בין הוא שחקן בריטי מצוין וידוע לטובה. אולם המבטא הבריטי שלו פוגם קצת באמינות של הדמות, שכן בין מגלם דמות אמריקאית. הדבר מתורץ בסדרה על ידי הערה אקראית שמתייחסת לכך שהוא גר בלונדון במהלך גיל ההתבגרות. באופן אישי, דבר זה מפריע לי לקחת את הסדרה במלוא הרצינות ויש בכך כדי לתת תחושה של עצלנות מצד ההפקה. לצערי, עצלנות לא עוברת מסך.

את הבוסית היפיפייה בעלת הקשר הסבוך עם דמותו של שון בין, מגלמת אלי לרטר, שמוכרת לרבים מ"גיבורים", "יעד סופי" ו"האויב שבפנים". השחקנית נמצאת כרגע במצב של הריון מתקדם בעודה עובדת על שאר העונה – מעניין איך הפרט האישי הזה יציג את עצמו בסדרה – האם יכניסו תינוק בהפתעה לתסריט או שיעמידו את לרטר מאחורי הרבה כיסאות?

יש לסדרה פוטנציאל רב, החל מהשחקנים המוכשרים ועד למפיק והיוצר הווארד גורדון, שנחשב בשנים האחרונות לגאון טלוויזיוני. אולם, ייתכן והסדרה תהפוך לכישלון אחד גדול. זאת מכיוון שגורדון נוטה ליפול לקווי עלילה צפויים או מופרכים יתר על המידה. לדעתי, מילת המפתח פה היא איזון.

פרט חשוב נוסף בנוגע לכל דמות שאי פעם גולמה על ידי שון בין – היא תמיד מתה בסוף. השאלה כרגע היא האם דמותו של מרטין תהיה היוצאת מן הכלל או שמא עלינו כבר להתחיל לכתוב את ההספד?

שורה תחתונה: אני אתן לסדרה ציון סופי של 7 מתוך 10.

לטריילר: 

שתף
תגובות