סדרת השבוע- The Knick

0

אהבתם את "משחקי הכס"? מה לגבי "סקס והעיר הגדולה"? מחפשים עוד סדרה לחופש? דניאל אסולין ממשיכה להמליץ לכם על הסדרה החמה של הקיץ. והפעם, The Knick.

//כתבה: דניאל אסולין

ערוץ הכבלים של HBO  ידוע בכך שהביא לעולם הטלוויזיוני את מרבית הסדרות הכי פרובוקטיביות ומאתגרות מבחינה מחשבתית וחברתית. בזכות סדרות כמו 'סקס והעיר הגדולה' ו-'משחקי הכס' אפשר לצפות מ-HBO שייצרו סדרות איכותיות, מעוררות מחשבה ולעתים מלאות בדם.

The Knick לא שונה בכך.

The Knick הוא שמו של בית חולים ניו-יורקי מתחילת המאה ה-20, בשנים שלפני מלחמת העולם הראשונה. הייתה זו תקופה בה אמצעים טכנולוגים רבים טרם פותחו, ולא הרבה אחרי שגילו את קיומם של חיידקים וחשיבות הניקיון בעת ביצוע הליכים רפואיים למיניהם.

ד"ר ת'אקר מוצב בתפקיד ראש מחלקת כירורגיה של בית החולים, לאחר שהמנטור שלו, וחברו היקר, ד"ר ג'ולס כריסטנסן, התאבד לאור כישלון כירורגי שהוביל למות אישה נוספת בעת היריון. עליו להתמודד עם לחצים כלכליים שמציב עליו בית החולים על ידי העסקת רופא כהה עור מנוסה מאירופה בתקופה בה כהי עור לא נתפסו כשווי ערך לשאר החברה.

במהלך הפיילוט (הפרק הראשון) של הסדרה אנו עדים להתמכרותו של ד"ר ת'אקר לקוקאין לשם תפקודו. דבר זה מוביל להליכתו של הרופא על קו דק בין גאונות לשיגעון דרך התנסויות רפואיות שאחרים לא העלו על דעתם שהן אפשריות בכלל. השחקן, קלייב אוון, מציג בצורה נפלאה את הקונפליקט בו טמונה דמותו. מצד אחד ד"ר ת'אקר הוא אדם שסובל מהרצון לעזור, להציל חיי אדם על ידי הבנת הגוף האנושי והדרכים לרפאו. מצד שני הרופא שואף לשמור על תקווה על אף המוות ההמוני של חולים אותם ניסה להציל. אוון שיחק עד כה רק בסרטים קולנועיים כמו ה"מלך ארתור". סדרה זו מהווה דוגמא למגמה הגוברת בהוליווד בה כוכבי קולנוע מחפשים סדרות טלוויזיה טובה במטרה להציג את מירב יכולותיהם. בכך הם מנסים להגיע לקהל רחב יותר מזה שהיו מגיעים אליו דרך המסך הגדול.

אזהרה אחת לכל אחד שיחליט לצפות בסדרה – אם אתם לא מסוגלים להתמודד עם המחזה של דם או איברים פנימיים למיניהם, הישמרו, היזהרו והתרחקו נא. מעבר לאזהרה זו, הסדרה מספקת הצצה מטרידה ומדויקת לעולם הרפואה בתקופה בה כל ההליכים הרפואיים שאנו לוקחים כמובנים מאליהם כיום רק הומצאו. אותם הליכים נוסו על אנשים רבים ואת רובם הם כלל לא ריפאו, רק הובילו להחמרת המצב ולמותם.

בנוסף למצב הרפואי הקלוקל, רוח התקופה מיוצגת בסדרה בצורה מאוד ריאליסטית ביחס לתחילת המאה ה-20. מוצגות המחלות הרווחות בקרב העניים שחיים ללא סניטציה, בצפיפות יתרה, ילדיהם שעובדים מינקות לפרנסת משפחותיהם, שוק הבשר של בתי החולים, נהגי אמבולנסים מתקוטטים על הגישה לחולים שייקחו לבתי החולים ועוד. כל אלו גורמים לצופה להרגיש כאילו הסדרה והשחקנים בה אמתיים.

זוהי לא סדרה לבעלי לב חלש והיא גם לא סדרה עבור מי שמחפש דרמה, ריגושים וסיפוק מהיר. הסדרה מציירת בצורה שונה את עולם הרפואה המוכר לנו, וגורמת לנו להעריך מאוד את המזל שיש לנו בהיותנו חיים בחברה מודרנית במאה ה-21. מדי פעם אנחנו שומעים על מקרה כזה או אחר שקשור למערכת הרפואית – רשלנות רפואית פה או שביתת רופאים ואחיות שם. אנשים נוטים לפתח טינה למערכת שכזו, שנדמה כאילו היא מתפקדת בצורה לא יעילה בכלל. בהשוואה לתקופה המוצגת בסדרה, הרפואה השתנתה מקצה לקצה ואי אפשר להתעלם מכך שאנחנו חיים בתור-זהב מבחינה רפואית. חיי האנוש ארוכים וקיימת מערכת בריאות גלובלית שמטרתה להעניק, מעבר למרפא, גם הקלה מהכאב ואי-הנוחות שמתלוות לחולי. דברים אלו לא קיימים במציאות של הסדרה.

הפיילוט הודלף לקהל האינטרנטי ויוקרן בתחילת ספטמבר בארה"ב. נדרש מאתנו לחכות ולראות לאיזה כיוון תפנה העלילה אך עד כה טמון בה פוטנציאל רב.

שורה תחתונה: אני נותנת לסדרה הזו 8/10.

לטריילר:

שתף
תגובות