סדרת השבוע- Outlander

1

 איך הייתם מסתדרים אם הייתם צרכים לחיות בשני עולמות שונים? מה גרם למבקרת הסדרות שלנו להעניק לסדרה הזו את הציון הכי גבוה עד כה? ואחת ולתמיד- מה יותר טוב: הספר או הסדרה. Outlander תעשה לכם סדר בעניינים!

//כתבה: דניאל אסולין

Outlander היא ההפקה החדשה מבית היוצר של ערוץ STARZ. העלילה מגוללת את סיפורה של קלייר רנדל, אחות בצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר חמש שנים של ריחוק מבעלה, במהלכם היא טיפלה בפצועים והוא תכנן מבצעים חשאיים לצבא, הזוג מתאחד ב-1945 במטרה לעקוב אחר אילן השורשים של בעלה ברחבי סקוטלנד.

במהלך הטיול בו השניים מנסים להכיר שוב אחד את השני, קלייר מועברת בזמן לשנת 1743. חייה נמצאים בסכנה ועליה להינשא לזר בשם ג'יימי פרייז'ר, לוחם סקוטי צעיר אשר שונה לחלוטין באופיו מבעלה האקדמאי של קלייר. עקב כך, היא נמצאת בין הפטיש לסדן. מערכת יחסים מלאת תשוקה עם הלוחם הסקוטי לעומת הנישואין לפרופסור; חיים מלאי הפתעות בעולם זר מצד אחד, לעומת היציבות המוכרת.

דמותה של קלייר מגולמת על ידי השחקנית-דוגמנית האירית קטריונה בלפה שמוכרת משלל תפקידים קטנים בסרטים יחסית גדולים כמו "האשליה" ("Now You See Me"), "תכנית בריחה" ו- "super 8". את הלוחם הסקוטי המסוקס משחק סם היוגן, שחקן צעיר ולא מוכר לקהל הרחב, שזכה להערכה רבה בעולם התיאטרון הבריטי ואף היה מועמד לפרס לורנס אוליבייה (האוסקר של התאטרון הבריטי) בשנת 2003.

הסדרה בעלת 16 פרקים ומבוססת על הספר הראשון בסדרה של שמונה ספרים בעלי אותו השם המתארים את חייה של קלייר. הספרים זכו להצלחה רבה כשפורסמו לראשונה ב-1991. כעת מנסים לעבד את הסיפור למחזמר בברודווי – השירים עצמם כבר מוכנים ואפילו ניתן להורידם דרך ה-itunes.

המעריצים של הספרים טוענים שהסדרה נאמנה באופן יחסי לעלילה המקורית, ואין שופט ביקורתי יותר ממעריצים. לא קראתי את הספרים אבל הפרקים הראשונים של הסדרה פשוט מקסימים.

שם הסדרה, Outlander, הוא הכינוי של הסקוטים לאנגלים שהגיעו לשטחם, אבל הורחב באופן כללי לכל זר או זרה שתועים ומגיעים לאדמת סקוטלנד. בהתאמה, קלייר עצמה נחשבת לOutlander – זרה, גם בסקוטלנד של המאה ה-20 וגם בסקוטלנד של המאה ה18. במאה ה-20 היא מגיעה לשם לירח דבש שני, וכאשר היא נוסעת שתי מאות אחורה בזמן, טוענים הסקוטים סביבה כי היא מרגלת אנגלייה.

קיימים בסדרה זו מספר מרכיבים התורמים רבות לחווית הצפייה. ראשית – הנופים המדהימים של הרי סקוטלנד. שנית, האיטיות היחסית בהעברת העלילה – דבר מרענן לחלוטין לעומת מרבית הסדרות האחרות כיום, שמנסות להכניס כמה שיותר דרמה, קונפליקט ושינויים בפרק אחד. בנוסף, מוזיקת הרקע הסקוטית והשחקנים היפיפיים, הופכים את הסדרה הזו לסדרה מאוד טובה.

אי אפשר לקטלג את Outlander לסוג ז'אנר מסוים. היא משלבת קצת היסטוריה, קצת פנטזיה וקצת רומן. מה שבטוח זה שבחיים לא תיהנו יותר מלראות גבר בחצאית, כמו שתיהנו כשתראו את סם היוגן. אמנם זו חצאית סקוטית מסורתית, אבל אי אפשר לטעון שלבחור אין רגליים יפות.

המפיק של הסדרה, רונלד ד. מור, יכול לציין בקורות חיים את ההפקה של אחת מסדרות מדע בדיוני הטובות ביותר – "באטל-סטאר גלקטיקה". למרות הניסיון המד"בי, הסדרה הזו לא מנסה להתעמק יתר על המידה בסיבה שבגללה קלייר מצליחה לעבור כמעט מאה שנים אחורה. בOutlander מנסים להתעמק יותר בהיסטוריה הסקוטית ובאופן שבו החברה הסקוטית בנויה, והכל נעשה בצורה פשטנית ויפיפייה.

אני לא מנסה לטעון עכשיו לחלוקה מגדרית כלשהי – בשום אופן. אך כן אפשר לומר שסטריאוטיפית מדובר בסדרה של בנות: הרומנטיקה רבה, הדרמה הגוברת על האקשן, והדמות הראשית אודותיה הסדרה סובבת היא של אישה חזקה

גם בתור אישה, וגם בתור צופה אובייקטיבית לחלוטין – באמת אהבתי את הסדרה ומאוד מעניין לראות לאן היא תפנה במהלך 16 הפרקים של העונה.

שורה תחתונה: אני מעניקה לסדרה זו את הציון הכי גבוה שהענקתי עד היום לסדרה: 9 מתוך 10.

הטריילר:

שתף
תגובות