אקסטנט- סדרת השבוע

0

כיצד אישה עקרה, שהייתה מעל שנה לבדה בחללית נכסה להריון? כדי לקבל תשובה לשאלה זו, דניאל אסולין ממליצה לכם לראות את "אקסטנט". 

//כתבה: דניאל אסולין

הפרק הראשון של אקסטנט שודר בתחילת חודש יולי בתור הסדרה הראשונה שהייתה אמורה לפתוח את עונת הקיץ. דרמה, מדע בדיוני ועולם עתידני בכיכובה של האלי בארי. המשמעות המעשית של המילים הללו היא תקציב עצום שכנראה יכול להאכיל מדינת עולם שלישי קטנה.

נגזרת נוספת של המילים הללו היא שהציפייה מהסדרה הראשונה של הקיץ, יכולה להוביל להצלחה מסחררת או לאסון אסטרונומי. השבוע כבר שודר הפרק האחרון של הסדרה, אבל הפרק הראשון מספיק בשביל להבין שמדובר בסדרה באמת טובה.

תחילה התנגדתי לרעיון, בעיקר בגלל סלידה טבעית לסדרות שנוצרו ברשתות גדולות (במקרה הזה – CBS). סלידה זו נובעת מהבחירה האוטומטית בשיקולים כלכליים, לפיהם פועלות הרשתות הגדולות. סדרות מצוינות נופלות וקווי עלילה נחתכים בשל תכנים שעלולים, באופן פוטנציאלי, לעורר סערה בקרב קבוצות שמרניות ברחבי ארה"ב.

סוגיית המדע בדיוני היא זו שהטרידה אותי עוד יותר. אם ההפקה לא מצליחה לעשות מדע בדיוני כמו שצריך ואם הם לא לוקחים את העלילה ברצינות, אז הצופה ירגיש את זה. צופים יכולים לחוש בקלות את הגיחוך של היוצרים או את רמת המופרכות של העלילה. אפילו סרטי גיבורי-על, שהם הדבר הכי לא ריאלי בעולם, מנסים כיום להעניק לצופה תחושת אמינות. אם הצופה לא יצליח להזדהות – הסדרה לא תצליח.

היתרון הגדול של אקסטנט הוא האלי בארי. כוכבת קולנוע ושחקנית מטורפת, שאמנם לא שיחקה בתפקיד טוב בעשור האחרון, אבל אי אפשר להתכחש ליכולות המשחק המופלאות שלה.

ד"ר מולי וודס, אותה מגלמת האלי בארי, בדיוק חזרה ממשימת סולו שארכה שלושה עשר חודשים בחלל החיצון. בעולם עתידני זה, מולי העקרה נשואה לג'ון וודס (גוראן ויסנצ'יק- המוכר מ"עידן הקרח", "ER" ו"נערה עם קעקוע דרקון"), מעין הייטקיסט בעולם שלא צריך פיתוחים טכנולוגיים נוספים אלא קשרים אנושיים.

וכך פיתח ג'ון את אית'ן, ילד לכל דבר, שמשחק ומשתולל כילד, אך מרגיש שהוא בעצם רק רובוט. שילוב מטריד של פינוקיו ואדם – רובוט למען האמת. ג'ון טוען כי עליהם לחנך את הרובוטים הללו כמו שמחנכים כל ילד, ללמד אותם את דרכי החברה וכך יצליחו להסתגל.

בסיום המשימה הארוכה של מולי בחלל היא חוזרת לביתה, ומרגישה שנוצר פער בקשר בינה לבין בנה, גדול מזה שהיה לפני המסע. לפני המסע היא לא הרגישה את חוסר האנושיות שבילד, ואילו כעת היא טוענת שכן.

אך הדרמה האמתית מתחילה כשמולי מגלה שהיא בהריון. מלבד העובדה שהיא לא נפגשה עם אף בן אדם אחר במהלך 13 חודשים שלמים, היא גם עקרה וידעה על כך שנים רבות. המקרה החריג היחידי שהתרחש במהלך שהותה בחלל הוא כאשר מולי הזתה פגישה עם מרקוס, אהובה מימים עברו.

הפרק הראשון לא ניסה להכביד ולא ניסה לדחוק דרמה ואקשן. במקום זאת, הוא פרס בצורה איטית ובשכבות את הדרמה ואת הפיתולים העתידיים בעלילה. כל השחקנים מצוינים ומטרידים במידה שווה והילד שמשחק את אית'ן- השחקן הצעיר פירס גגנון ששיחק גם ב"מגרש ביתי", "ריו 2" ו"לופר" זוכה לדעתי במקום הראשון כשחקן המטריד והמפחיד ביותר בתולדות האנושות.

העולם העתידני שהוצג בסדרה העיק עלי יתר על המידה – יש אנשים שאוהבים את זה אבל אלי אישית זה פחות מדבר. מלבד פרט זה, מדובר באמת בסדרה מעולה, שהשקיעו בה ושכרו את הצוות הטוב ביותר, אבל בינתיים הרייטינג יורד משבוע לשבוע. אם פרק סיום העונה לא יביא רייטינג מספיק גבוה רוב הסיכויים שעונת המשך לא תתקיים. ולפי מה שראיתי עד עכשיו – אצטער על כך מאוד.

שורה תחתונה: הסדרה מקבלת 7 נקודות בדירוג אסולין (מתוך 10).

לטריילר:

שתף
תגובות