ירושלים כברלין

0

פרויקט חדש עומד להפוך את ירושלים לברלין מבחינה אומנותית. מוכנים לגראפיטי על קירות העיר ופסלים של סטודנטים מבצלאל בשכונות שונות? קבלו את המלגה האומנותית ביותר לשנת הלימודים החדשה.

//כתבה: דניאל אסולין

ברוח הדיון הציבורי הרחב על ירידת ישראלים לברלין, שסוחף בתקופה האחרונה את המדינה, ובעיקר את הדור הצעיר, פתחה קבוצת "רוח חדשה" יחד עם פרויקט "עיר אקדמיה" את מיזם 'עושים שכונה". מטרת המיזם היא להביא את רוח ברלין לאחר נפילת החומה ב89', לירושלים הקטנה שלנו. מעבר חד של מוחות הכוללים כישרון ואומנות מברלין המערבית והשוקקת למזרחית האפורה, המשלב גווני חופש מבצבצים מתוכה, אל ירושלים הקרירה שתחווה את חום האהבה מקרב הסטודנטים שבחרו לחיות בה וללמוד בשנים החשובות בחייהם.

כמו רבים, אנו נכלאים בבועה סטודנטיאלית. באנו לירושלים בשביל להיות חלק מהעיר הכי מעניינת בעולם ולרוב יוצא להיכלא בשגרת לימודים, עבודה, התמחות, שכר דירה, ושיחות לאמא ואבא כדי לבקש שיעזרו קצת לשלם ועד בית. אנחנו שוכחים פעמים רבות לעצור לפעמים ולהריח את השושנים, או לגעת באבן הירושלמית העתיקה שנמצאת בכל פינה בעיר. אנו שוכחים לדבר עם המוכר בפיצוציה שחי בירושלים כל חייו ויכול ללמד אותנו דבר או שניים על איפה באמת יש את החומוס הכי טעים בעיר.

עמותת "רוח חדשה" ופרויקט ״עיר אקדמיה״ מסכמים שלושה מיזמים שפונים לקהל הסטודנטים ולקהל האמנים הנמנים על כלל תושבי עיר הקודש. שלושת המיזמים מתמקדים בשינוי פני העיר לטובה: כדוגמת הפיכת שכונות ישנות ומתפוררות למוקדי עלייה לרגל עבור אמנים צעירים או לפחות מעט נעימות יותר ויזואלית לתושבים הנוכחים. המיזם הסטודנטיאלי, ״עושים שכונה״, בעצם מנסה להקים קהילות סטודנטיאליות בשכונות השונות ברחבי העיר.

יחד עם המטרות הללו ההשתתפות במיזמים השונים תכלול מלגה מכובדת שתתווסף לעלות הקמת הפרויקטים והוצאתם לפועל.

מיזם הסטודנטים, כאמור, מנסה להקים קהילות סטודנטיאליות בקרב השכונות הפחות מרכזיות בעיר. השתתפות במיזם זה תעניק מלגה בגובה 10,000 ₪ והוא מיועד לסטודנטים הגרים בגבעה הצרפתית, נחלאות, קטמונים, קרית היובל, וקרית מנחם אשר לומדים במוסד להשכלה גבוהה המוכר על ידי המל"ג (כמו למשל, האוניברסיטה העברית). בנוסף, סטודנטים שיתקבלו הם כאלו שנותרו להם שנתיים לפחות עד לסיום התואר הראשון. הפרוייקט כולל 200 שעות עשייה בעבודה במרחב הציבורי השכונתי, ערב קבוצה חברתי אחד בשבוע, שבת חברתית פעם בחודש שכוללת מפגשים בימי שישי על רקע נושאים חברתיים, קבלת שבת וארוחות שבת משותפות. לזה מתווספות 30 שעות שנתיות בהן ישתתפו בצוותי עבודה מצומצמים לבניית תכנים פנים קהילתיים, כמו סיורים בעיר, מפגשים וכדומה.

מיזם האמנים המגניב מזכה במלגה של 6,000 ₪ וקורא לכלל היוצרים בירושלים, ממגוון תחומים (אמנות פלסטית, עיצוב, קולנוע, אמנויות הבמה ועוד) ליצור פרויקט אמנותי-חברתי שישפיע על כלל הקהילה הירושלמית. על היוצרים להיות בוגרי ביה"ס הגבוה לאומנות או בוגר תואר אקדמאי אחר שמוכנים להעניק 200 שעות שנתיות המורכבות ממפגש קבוצתי שבועי בנוסף לעבודה אישית וקבוצתית לשם קידום הפרויקט. הפרויקט עצמו ימשך במהלך נובמבר 2014 ועד אוגוסט 2015. על היוצרים להיות תושבי ירושלים שבפרויקט ישתייכו לקבוצות קטנות, בראשן יעמוד מנטור מוביל מתחום האומנות, כאשר כל קבוצה תתמקד באזור אחר ברחבי העיר במטרה ליצור שינוי משמעותי בנוף העירוני.

מיזם חדש שהוסיפה עמותת "רוח חדשה" לאחרונה הוא "קטמונה" המשותף לסטודנטים ויוצרים. מלגה זו של 10.000 ₪ מונה 350 שעות שנתיות שמתחלקות ל4-5 שעות שבועיות, כאשר המפגש הקבוע הוא בימי שני בין השעות 19:00-21:30 ויחל בנובמבר 2014. פרויקט זה פונה לסטודנטים שונים מתחום הרוח והחברה (סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, פסיכולוגיה, לימודי תרבות, עבודה סוציאלית חינוך, תיאטרון וספרות) ולתחומים שונים של אומנות (צילום, תקשורת חזותית, עיצוב גרפי, אדריכלות וכדומה) לשם פיתוח ושיקום של קטמונה, ספרייה וגלריה קהילתית במרחב הציבורי בלב שכונת קטמונים ח'-ט' בירושלים.

לכל שלושת המיזמים החשובים הללו ניתן להירשם בקלות דרך אתר האינטרנט של עמותת "רוח חדשה". על ידי הקשת מספר פרטים בודדים וצירוף קורות חיים תוכלו במהרה לקחת חלק בפרויקט שגם יעזור לכם לשלם שכר דירה ובו גם תוכלו לעזור להפוך את ירושלים לבית טיפה יותר יפה ושמח.

ההשוואה ש"רוח חדשה" מעניקה לפרויקט היא ברלין בתקופה שלאחר הפלת החומה ולקראת סוף המלחמה הקרה. זה היה הרגע הסימבולי בו כבש המערב את המזרח ובדרך מסוימת הצליח לגרום לנסיגה מדומיינת של האפלה אל מול הנאורות והאומנות המערבית. נושא זה מאוד רלוונטי לאור הדיון הנוכחי שצוין לעיל שסוחף את המדינה. ישראלים רבים נטשו את ישראל בשנים האחרונות ועברו לברלין בטענה כי הם יכולים להרשות לעצמם להתפרנס ולכלכל את עצמם בצורה ראויה בגרמניה, בשונה ממדינתם.

הכלכלה קורסת, פרשיות שחיתות מתפרסמות אחת אחר השנייה ללא כל התראה מראש וככל הנראה אין פתרון לשום סוגיה מדינית בעתיד הקרוב. קולות הישראלים הממורמרים מתקבלים בחצי מחאה, חצי הבנה ולעיתים אף קנאה ביכולתם של האנשים הללו לעקור את חייהם למדינה זרה. אולם, הקולות הללו לא היו כאלו נזעמים ללא רצון נסתר בפתרון הדברים, הרצון לשקם את המדינה בשביל שהאנשים שאמורים לחיות בה, יוכלו להרשות זאת לעצמם. אותו רצון לשפר את ההווה קיים באותם יזמי הפרויקט, אשר קוראים לשפר וליפות את פני העיר בה הם גרים.

מי מכיר את הקושי הכלכלי במדינה יותר מאשר סטודנטים? רובנו חיים תחת עול שכר הדירה, שכר הלימוד, הארנונה, המים וחשבונות החשמל המופרזים. חלקנו מקבלים עזרה מההורים וחלקנו עובדים עד זוב דם בשביל לסיים את החודש. המלגות ש"רוח חדשה" מציעה לסטודנטים צעירים ברחבי ירושלים משלבות בין הצורך הכלכלי והחברתי של סטודנטים צעירים, בעיקר כאלו שבחרו לעזוב את בית הוריהם אל העיר הגדולה לבדם. לכן, על ידי הקשה על מספר מקשים, אנחנו יכולים להיות טיפה יותר קרובים לירושלים פורחת ומעט פחות חובות.

מעוניינים לשמוע יותר על הפרויקט?

http://new-spirit.org.il/%D7%A2%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%94-2/

שתף
תגובות