האם לבטל דמי רווחה?

0

דמי הרווחה שכל סטודנט משלם הולכים מהאוניברסיטה אל אגודת הסטודנטים. אם לא רוצים לשלם, ניתן לבטל את התשלום עד שבועיים לאחר תחילת הלימודים ולקבל את הכסף חזרה. הלכנו לבדוק האם משתלם לשלם דמי רווחה, ואם לא משתלם- אילו סיבות ישנן בכל זאת לתשלום דמי הרווחה?

כל סטודנט משלם דמי רווחה על סך 321 ש"ח כחלק משכר הלימוד, כסף אשר בחלקו מגיע אל אגודת הסטודנטים. האם משתלם לשלם דמי רווחה? האם מן הראוי לשלם דמי רווחה על מנת לתמוך בפעילות האגודה? דרך אחת להחליט בנידון היא לבדוק האם זה משתלם כלכלית.

מבחינה כלכלית, סטודנט המשלם דמי רווחה מקבל הנחות אל אירועים ועוד מגוון שירותים בקמפוס. עם זאת, לרוב מדובר בהנחות של כסף קטן. לעיתים ישנן הנחות אל אירועים, כגון ההנחה עבור יום הסטודנט. אל חסכונות אלו יש להוסיף מתנת פתיחת שנה (במידה והמתנה נראית לכם אטרקטיבית). רק אם הסטודנט משתמש הרבה בשירותים המסובסדים לחברי האגודה והולך לאירועים רבים אותם האגודה מארגנת, רק אז תשלום דמי הרווחה עלול להשתלם עבורו. על כל סטודנט לעשות את החישוב באופן עצמאי בהתאם לשירותים בהם הוא משתמש ולאירועים אליהם הוא חושב שיילך.

דרך נוספת לחשוב על שאלה זו היא: האם ראוי לתמוך בפעילות האגודה כמייצגת הסטודנטים באוניברסיטה? ישנם הטוענים כי האגודה מייצגת את הסטודנטים בפני האוניברסיטה ויש לתמוך בה על מנת שתמשיך לעשות זאת. ניתן לתמחר שיקול זה באמצעות השאלה "כמה פעמים להערכתך תיוצג על ידי האוניברסיטה והאם זה שווה את תשלום דמי הרווחה?". דרך נוספת להסתכל על שיקול זה הוא לחשוב האם האגודה משתמשת בתקציבה באופן יעיל וכראוי לגוף האמור להשתמש בכל כוחו על מנת לקדם את האינטרסים של הסטודנטים באוניברסיטה. נשאיר שאלה זו לדיון, אך נציין כי תקציב אגודת הסטודנטים בעברית עולה על שישה מיליון שקלים. לא מעט.

איך מבטלים דמי רווחה. מקור: דף הפייסבוק "אין תמורה לאגרה- לא משלמים דמי רווחה"

איך מבטלים דמי רווחה. מקור: דף הפייסבוק "אין תמורה לאגרה- לא משלמים דמי רווחה"

עוד שיקול שיש לחשוב עליו הוא ההצבעה בבחירות לאגודת הסטודנטים. על פי החלטת אגודת הסטודנטים, רק המשלמים דמי רווחה יכולים להצביע בבחירות לאגודת הסטודנטים. מהלך זה בעייתי מבחינה דמוקרטית, היות והאגודה מתיימרת לייצג את כלל הסטודנטים ולא רק את המשלמים דמי רווחה. בהינתן מציאות זו, הסטודנטים צריכים לשאול כמה הם היו מוכנים לשלם, אם בכלל, בשביל הזכות להצביע בבחירות לאגודת הסטודנטים?

במידה והחלטתם לבטל את תשלום דמי הרווחה ולדרוש את כספכם חזרה, ניתן לבטל את דמי הרווחה עד שבועיים מתחילת הלימודים דרך המידע האישי. פירוט גראפי של הדרך לביטול דמי הרווחה סיפק עמוד הפייסבוק "אין תמורה לאגרה- לא משלמים דמי רווחה":

שתף
תגובות