אלכוהול. אלוהים. אבולוציה.

0

// דניאל אסולין//

איך זה להיות מורה במערכת החינוך בה לא נתנו ללמד על אבולוציה? איך תלמידים דתיים מגיבים על הנושא? איך כל זה קשור לאלכוהול ולבר ה Mike's place?

 פרויקט "מורים על הבר" הינו מיזם מטעם ארגון WIZE, ובסיוע מימון כספי נכבד מטעם קרן טראמפ אשר במהלכו מתקיימות הרצאות בפאבים ירושלמים שונים לאורך השנה. המטרה היא בעצם להפיץ את בשורת החינוך והידע בקרב צעירים ברחבי הארץ, בשילוב ניסיון פעיל לשינוי אופי חיי הלילה. הארגון פועל כבר מספר שנים והפיק מאות אירועים בשבע ערים שונות.

צילום: ירין טרנוס

צילום: ירין טרנוס

            ההרצאה האחרונה הייתה של אינה מיליס ארמון, מורה למדעים ורכזת תכנית "העתודה המדעית הטכנולוגית" בבית הספר זיו בירושלים. הרצאה זו התקיימה מטעם WIZE ירושלים, ב-Mike's place כיכר ציון. בהרצאתה דיברה מיליס על המאבק האישי שלה ללימוד אבולוציה במערכת החינוך הישראלית.

            לימודי האבולוציה במערכת החינוך הם נושא שנמצא בוויכוח שנים רבות. הנושא הוצא מתכנית הלימודים ב-1993 וכעת, בשנת 2014, הוחלט להחזיר חלקים ממנו ללימוד בחטיבת הביניים, לאחר מאבק של מורים לביולוגיה. קיימות קבוצות שונות באוכלוסייה אשר מאמינות כי לתיאוריה אין ביסוס בהיסטוריה האנושית ובעצם תיאוריה זו מתנגשת עם הדת. לדעת מיליס, מצב בו תכנית הלימודים אינה כוללת את לימודי האבולוציה מוביל לתהליך חינוכי מוטעה.

            בהרצאה, המרצה חלקה את חוויותיה האישיות בלימוד תורת האבולוציה. לטענתה, ככל שעוברות השנים והתלמידים גדלים כך הם פחות ופחות מוכנים לקבל את תורת האבולוציה ואף נוטים לתגובות תוקפניות. מיליס ספגה במהלך שנותיה תגובות כמו: "אני מאמין באלוהים ולא באבולוציה" והאשמות על היותה שמאלנית ועוכרת ישראל. היא מספרת גם כי ישנם תלמידים שעצם המחשבה על האבולוציה מהווה בעיה עבורם.

            במהלך ההרצאה מיליס הסבירה גם את התאוריה עצמה: החל ממיון מינים, לברירה הטבעית ומוטציות-שאינן שליליות או חיוביות. כל אלה הם ביטוי ישיר של האבולוציה והיכולת של מינים להתאים את עצמם לסביבה וכך בהמשך לשרוד.

            מיליס דאגה לשמור על הרצאה קולחת ודינמית בצורה בה הקהל בבר (כמעט מאה איש) יכל להשתתף. בקהל ניתן היה לפגוש סטודנטים להוראה, חלקם כבר מורים ועוברי אורח מתעניינים. חשוב לציין כי רבים מצופיה היו אנשים דתיים בעצמם. מיליס רצתה להעביר את המסר העיקרי כי הדת והאבולוציה לאו דווקא חייבות להיות מנוגדות אחת לשנייה. על אף היותה אישה חילונית אין היא מנסה להפריך את האידיאולוגיות של תלמידיה, אלא להעניק להם את ההבנה כי תורת האבולוציה היא מעבר לקביעה כי בני האדם התפתחו מהקופים. התאוריה היא נרחבת ואף רבים מהדתיים מאמינים בה, כדוגמת הרב קוק.

            WIZE הוא ארגון התנדבותי שעבודת החברים בו חשובה ומרכזית לעתיד החינוך במדינה. ב10.11 יתקיים אירוע נוסף מטעמם, שיכלול נציגות של לימודי אסיה מהאוניברסיטה העברית ב-Mike's place, שדואגים פעם אחר פעם לארח הופעות ומפגשים חשובים אלו עם אווירה נעימה ואינטימית. כל מי שרוצה לתרום בדרך כלשהי יכול לפנות לדף הפייסבוק של הפרויקט, להציע את עזרתו ובאמת להוביל לשינוי משמעותי.

להובלת שינוי כנסו לעמוד הפייסבוק של  Wize Jerusalem

הכתבה בחסות Mike's Place Jerusalem, יפו 33, ירושלים.

במקום מתקיימות הרצאות והופעות באופן תדיר.

שתף
תגובות