בנעט במזרח התיכון- טור חמישי

0

"חמאס הוא דאעש, דאעש הוא חמאס". כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך מבצע צוק איתן, וגם לאחרונה מעל במת האו"ם. עד כמה האמירה הזו נכונה? ומה עומד מאחוריה?
נעם בנעט ממשיך את המסע בנבכי העולם המוסלמי-סוני.

//כתב: נעם בנעט

תנועת האחים המוסלמים, אותה יסד השֵיח' חַסַן אלבַּנַא בשנת 1928 במצרים, רואה את הקמת הח'ליפות האסלאמית כאחד מיעדי התנועה. אך ארוכה הדרך אל האושר, והדרך כוללת בניית חברה מוסלמית-דתית הן במצרים והן ברחבי העולם המוסלמי.

במסגרת מלחמת העצמאות הישראלית לחמו ה"אחים" במסגרת הצבא המצרי, ובשנות ה-50 הוקמו סניפים של אגודות סטודנטים פלסטינים באוניברסיטאות המצריות (בין הפעילים היה אחד, יאסר ערפאת, לימים יעמוד בראש הארגון לשחרור פלסטין – אַשַ"ף). "כל כך הרבה רוע בכל כך מעט גוף", אמר ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר על אחמד יאסין, מי שנחשב לאחד הפעילים המרכזיים של האחים המוסלמים. יַאסִין נולד בכפר ג'ורה הסמוך לאשקלון, ולאחר מלחמת העצמאות עברה משפחתו לרצועת עזה. הוא מוכר בציבור הישראלי בתור השֵיח' עם הקול הגבוה על כסא הגלגלים. על איבוד הניידות שלו יש מספר דעות, והמוּכרת שבהן היא פגיעה בעמוד השדרה במהלך משחק בחוף הים. או לדברי יאסין עצמו – תחרות עמידת ראש בה ניצח, אך בעצם הפסיד.

לאחר התבוסה במלחמת ששת הימים התאחדו סניפי האחים ברצועת עזה וביהודה ושומרון תחת הנהגת התנועה בירדן. בשנת 1970 הוקמה האגודה האסלאמית שפעלה בקהילה בעיקר בתחום החברתי-דתי, ובמיוחד בקרב השכבות החלשות. יַאסִין המשיך בדרשותיו, בדרך כלל בימי שישי, והפיץ את תורת האסלאם. יחד עם זאת הוא פעל, בדומה לנביא מוחמד, לפתרון הסכסוכים בין החמולות ברצועה וסייע למשפחות החלשות.
בשנות ה-80 עמדו ה"אחים" לראשונה מול יריב מקומי בתוך התנועה האסלאמית – הג'יהאד האסלאמי, ארגון שהוקם בשנת 1981 בעזה ופעל נגד ישראל. כמובן שהשינוי האמיתי הגיע עם פרוץ האינתיפאדה. בתחילת האינתיפאדה (התנערות) האחים המוסלמים ברצועת עזה וביהודה ושומרון החליטו כי יש לצאת לג'יהאד אקטיבי. שינוי זה הוביל להקמת תנועת החמאס על ידי השֵיח' אַחְמַד יַאסִין.

עד 1989 הונהגה התנועה מבפנים בלבד, אך מעצר השֵיח' יַאסִין בידי ישראל באותה שנה הביא להיווצרותה של הנהגת חוץ. בהדרגה הלכה וקנתה לעצמה הנהגת החוץ מעמד דומיננטי. בראשה עמד מוסא אבו מרזוק, שלימים יחליפו סגנו ח'אלד משעל.

בדצמבר 1992, אנשי חמאס חטפו ורצחו את שוטר משמר הגבול נסים טולדנו. בעקבות ההסלמה, החליטה ממשלת יצחק רבין על גירושם של מעל לארבע מאות פעילי חמאס וג'יהאד אסלאמי אל מעבר לרצועת הבטחון בדרום לבנון.

במחנה המגורשים בלטו עַבְּד אלעַזִיז רַנְטִיסִי ומַחְמוּד א-זַהַאר ואחרים. המגורשים ניצלו את תקופת שהותם בלבנון ליצירת קשרים עם ארגון החיזבאללה וללמידת דרכי פעולה חדשות בתחום הטרור והחבלה. בלי ספק יש חשיבות לתקופה זו, במהלכה רכש חמאס את תורת הלחימה בה ישתמש בהמשך שנות התשעים במאבק נגד ישראל.

לשאלות, הערות ובקשות: aravimislam@gmail.com, ובפייסבוק.

שתף
תגובות