יזמוּת וירושלים?!- טור חדש

0

תמיד רציתם להיות יזמים? עודד גרינברג, יזם ירושלמי ויועץ לחברות סטארט-אפ, בטור חדש שיעזור לכם להתקדם בעולם זה. הפעם - האם בכלל יש קשר בין עיר הבירה ליזמוּת?

//כתב: עודד גרינברג

סטארטאפים, ירושלמים ויזמים – תודו שהצירוף הזה נשמע לכם לא טבעי!

אם אתם צעירים, ונחשפתם לכל מיני יוזמות "מחתרתיות" המתרוצצות בעיר בשנתיים האחרונות – הצירוף של "יזמים ירושלמים" לא נשמע לכם מוזר. אבל מן הסתם זה לא הדבר הראשון שעולה לכם בראש כאשר אתם שומעים את המילה "ירושלים".

אמנם מספר חברות הסטארטאפ בירושלים עדיין נמוך משמעותית ממספרם באזור המרכז, אבל קצב הגידול מהיר מאד. התפתחות סצינת היזמוּת בעיר מרשימה גם בקנה מידה בין-לאומי, עד כדי כך שבשנה האחרונה מגזינים ובלוגים מובילים בעולם (כדוגמת Bloomberg ו- Mashable) שמו לב לתופעה והקדישו כתבות רבות לאותה יזמוּת ירושלמית.

האמת היא שהייטק אינו חדש בירושלים. אינטל התנחלה בעיר הרבה לפני ש- Microsoft  ו-Google  הקימו מרכזי פיתוח בארץ. מדובר בתקופה שלפני מכירת ה-ICQ  ל- AOL בשלהי שנות ה- 90.

NDS, חברה שפיתחה טכנולוגיה להצפנת שידורי טלוויזיה ונרכשה מאז על ידי "סיסקו", הוקמה בירושלים על ידי קבוצת יזמי תוכנה בוגרי מכון לב, לפני שמישהו ידע בכלל כיצד מאייתים Startup. הקרן הבולטת שעזרה ליזמים היא JVP, שנחשבת לאחת הקרנות הטובות בישראל. בנוסף לה היו מספר קרנות קטנות יותר, שהיו פעילות בעיקר בסוף המאה הקודמת ובתחילת שנות האלפיים.

מתברר שישנם יזמים ירושלמיים רבים, אך חלקם הגדול מימש את חזונו מחוץ לירושלים או בחו"ל. חנן ברנד, מנהל השקעות צעיר בקרן JVP, היה אחד הראשונים שהעז כשהקים לפני כשנתיים וחצי את Capital-J, ומטרתו הייתה לחבר בין היזמים הירושלמיים.

המגמה הזו לא נעלמה מעיניהם של אנשי הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י), שפתחו בשנה האחרונה מספר תכניות לתמיכה ביזמי הייטק ירושלמיים, כך לדברי סתיו ארז, מנהלת התוכניות ליזמי הייטק בהרל"י. סתיו ושותפים נוספים הקימו כבר לפני כשנתיים וחצי את Siftech (siftech.org.il), עמותה הפועלת לקידום היזמוּת בירושלים ויזמוּת הייטק בפרט.

Siftech, שהוקמה בחסות מרכז היזמוּת של האוניברסיטה העברית, וכן אירועי Startup-weekend נוספים בחודש מאי בשנת 2012, היו הסנוניות שבישרו את האביב עבור היזמים הירושלמיים. לאחר מכן הוקמו ,PICO Startup Hub, ועוד שורה של מוסדות ושירותים הפונים אל יזמים טכנולוגיים ירושלמיים.

כיום פועלות בירושלים למעלה מ-300 חברות סטארטאפ. חלקן צעירות העושות כעת את צעדיהן הראשונים, וחלקן בשלבים מתקדמים יותר. נפתחו בעיר מספר חללי עבודה משותפים, והם מעניקים ליזמים מקום עבודה נוח ומותאם. לבד מסביבת עבודה נוחה, היזם מקבל מהמקומות האלה אפשרות חיבור למנטורים ולמומחים בעלי ניסיון בתחומים עסקיים שרלוונטיים עבורו.

תנופה גדולה קיבלה קהילת היזמים הירושלמית עם הקמת Made in Jerusalem. זהו ארגון הגג של היזמים הירושלמיים המתמחה ביזמוּת טכנולוגית. פעילי הארגון פועלים בהתנדבות, כאשר המטרה היא קידום היזמוּת והחדשנות בירושלים. במסגרת הקהילה הירושלמית הוקמו בירושלים תתי קהילות על בסיס מקצועי. תתי קהילות אלו, כדוגמת: קהילת המעצבים, קהילת המפתחים וקהילת הגיימרים – מחברות יזמים ובעלי מקצועות בתחומים דומים. הקהילות פועלות לשיתוף מידע בין חבריהן ומקיימות מפגשים תקופתיים קבועים.

יזמוּת וירושלים כאמור, אינו צירוף שיוצא לנו טבעי. אבל הסצינה היזמית בעיר רותחת. ליזמים הירושלמיים יש את האופי שלהם, ויש שיאמרו שאופי הקהילה המקומית הוא יותר חברתי-שיתופי ופחות תחרותי.

 גם לסטודנטים הירושלמיים, שמור מקום של כבוד בעשייה היזמית. למען האמת, חלק מהיוזמות המצליחות ביותר בעיר הוקמו על ידי בוגרי האקדמיה. חברות כמו: Mobileye (מוביילאי), Lightricks  - מפתחת האפליקציה הפופולרית Facetune – הן תוצרים ישירים של בוגרי האוניברסיטה העברית.

אם כן, יש יזמוּת בעיר. ועליכם, יזמים עתידיים, לצאת החוצה ולהתחבר לסצינה היזמית. מידע רב על הפעילויות ניתן למצוא באתר http://madeinjlm.org/events.

בהצלחה.

*****

אולי תתעניינו גם בכתבה זאת:

ההשקעה מעבר לפינה!

מיזם חדש מגשר על הפער שבין דרישות המשקיעים לבין סטארטאפיסטים בתחילת דרכם, באמצעות בניית אפליקציה להדגמה בפני משקיעים במינימום עלות.

AppUgo_logo

שתף
תגובות