לפתוח עסק כסטודנט

0

לא צריך לחכות למשיח בשביל לפתוח עסק, אפשר גם כעת בזמן הלימודים באקדמיה. לאפשרות פתיחת עסק דווקא כסטודנט יש יתרונות לא מעטים.

פתיחת עסק היא החלטה חשובה ועקרונית שיש להקדיש לה מחשבה רבה. ההחלטה לנסות ולצאת ממעגל החיים כשכיר היא החלטה משמעותית, הטומנת בחובה סיכויים וסיכונים רבים. בעוד החיים כשכיר מאפשרים יציבות (באופן יחסי), עם משכורת יחסית קבועה ומובטחת (כמובן שתמיד יש סכנה לפיטורים, אך על-פי רוב שכירים נהנים מחיים יציבים יחסית), החיים כעצמאי הם לרוב תובעניים יותר ודורשים שעות עבודה רבות יותר, כאשר רמת ההשתכרות אינה מובטחת כלל ועיקר. עם זאת, במקרים בהם העסק פורח ומצליח רמת החיים עולה באופן משמעותי. למעשה, ישנם שכירים מעטים מאוד שמשתכרים באותן רמות של עצמאים מצליחים. אחת הסיבות לכך היא שעצמאים נוטלים, כאמור, סיכון ששכירים אינם לוקחים על עצמם, וזאת בתמורה לסיכוי לרווחים גבוהים.

האם סטודנטים נמצאים בשלב בחיים בו הם יכולים לפתוח עסק עצמאי?

מתברר שסטודנטים רבים חוששים לבצע מהלך של מעבר לעסק עצמאי בשלב זה בחייהם. בין הסיבות לכך ניתן למנות היעדר ניסיון בעסקים או חוסר בהון עצמי מינימאלי שנדרש לפתיחת עסק. עם זאת, לדעתנו אין כל סיבה שסטודנטים ימָנעו באופן עקרוני מפתיחת עסקים. למעשה, יש הטוענים שדווקא אנשים צעירים הנמצאים בשלב בחיים בו הם אינם אחראים על פרנסתן של משפחות גדולות, ולעיתים אחראים בעיקר על עצמם, הם בדיוק בשלב הנכון והמתאים ביותר לפתיחת עסק חדש. זה השלב שבו הם יכולים לקחת סיכונים גדולים, להקדיש שעות עבודה אין ספור לפרויקטים שלהם, וכך לפתח עסק שיעמוד על רגליו ויהפוך למצליח.

ומה לגבי החשש מהתמודדות עם הבירוקרטיה והקשיים הניהוליים-פיננסיים?

כאן בא לידי ביטוי ליווי של משרד רו"ח. בעת פתיחת עסק חדש מומלץ מאוד להיוועץ במשרד רואי חשבון שיסייע הן בשמירה על הוראות החוק (פתיחת תיקים ברשויות השונות, הסבר על אופן ניהול ספרי העסק וכיוצ"ב), והן בליווי וייעוץ בעולם העסקים – כיצד לפנות לקבלת אשראי, כיצד לנהל את העסק מבחינה תזרימית ועוד ועוד. למעשה, ליווי צמוד של רואה חשבון יחסוך לבעל העסק הרבה דאגות ובעיות, ויאפשר לו להתמקד בפעילות העסקית תוך קבלת ייעוץ וליווי לאורך כל התהליך.

לסיכום

ההחלטה אם לנסות ולפרוץ ממעגל השכירים לעולם העצמאים היא החלטה שיש לשקול בכובד ראש. עם זאת, אין לפסול החלטה זו על הסף אך ורק עקב היותכם סטודנטים. עסקים מצליחים מאוד החלו לפעול כשבעל העסק היה סטודנט או אדם צעיר, ויתכן מאוד שזו הייתה אף הסיבה להצלחתם. בהקשר זה היוועצות עם רואה חשבון עשויה להקל מאוד את הצעדים הראשונים של פעילות העסק, ואף לסייע לבעליו מבחינה פיננסית, ניהולית וחשבונאית.

 

לוגו עמוס כץהמאמר מוגש באדיבות משרד רואי חשבון עמוס כץ ושות' – משרד רואי חשבון בירושלים.

אתר: www.AmosKatz.co.il

קרן היסוד 38, ירושלים.

טל: 02-5665122

פקס: 02-5665123

 

שתף
תגובות