האם חמאס הוא דאעש? – חלק ב

0

 

האם חמאס הוא דאעש? – חלק ב

בשנות התשעים, כשהצד החילוני בציבור הערבי פנה אל קו מדיני – הסכם אוסלו,  החמאס מחליט להגביר את פעילות הג'יהאד מול ישראל.
נעם בנעט ממשיך את המסע בנבכי העולם המוסלמי-סוני. טור שני בסדרה. 

בשנות התשעים, כשהצד החילוני בציבור הערבי פנה אל קו מדיני – הסכם אוסלו,  החמאס מחליט להגביר את פעילות הג'יהאד מול ישראל.
המשך הפיגועים ברחבי הארץ ובירושלים, בפרט ביולי 1997, הביאו את ראש הממשלה נתניהו להגיע להחלטה לפגוע בראשי החמאס. בהתחשב בעובדה שהשֵיח' יַאסִין עוד היה בכלא הישראלי, הוחלט לחסל את ראש הלשכה המדינית ח'אלד משעל. החיסול כשל, ובעקבותיו ישראל נאלצה לשחרר את השֵיח' יַאסִין מהכלא. בין השאר בכדי לרצות את המלך חֻסֵין, וכן מהחשש שמא ימות השֵיח' הזקן בכלא הישראלי והדבר יגרום למהומות.

השֵיח' הזקן הפתיע את המודיעין הישראלי והצליח לחזור בקלות להנהגת החמאס. חזרת השֵיח' יאסין חיזקה את הנהגת הפנים של התנועה, ובלי ספק הייתה זרז לפיגועים בסוף שנות ה-90 אל תוך האינתיפאדה השנייה. אך הכל נגמר במבצע "חומת מגן" וחיסולו של יאסין במרץ 2003.

תקופת החיסולים חיזקה את הנהגת החוץ בראשות ח'אלד משעל והחלישה את הנהגת הפנים, אותה קיבל דובר החמאס עַבְּד אלעַזִיז אלרַנְטִיסִי. גם הוא חוסל תוך זמן קצר ובמקומו מונה ראש לשכתו של השֵיח' יאסין, אִסְמַאעִיל הניה.

אִסְמַאעִיל הניה, בדומה למורו ורבו השֵיח' יאסין, נולד בכפר ג'ורה הסמוך לאשקלון והתחנך ברצועה. במהלך שנות ה-80 התקרב מאוד למייסד התנועה, ועם שחרור השֵיח' יאסין בשנת 1997 מונה הניה לראש לשכתו ולמקורבו. בזכות קרבתו ליאסין התקדם לחברות בהנהגה המדינית של התנועה.

במהלך המאה ה-21 עברה התנועה מספר שינויים: היא הגבירה את פעילותה הפוליטית, ניצחה בשנת 2005 בבחירות המקומיות, ובשנת 2006 הדהימה את רוב הסוקרים כשניצחה את הבחירות לפרלמנט. בפברואר 2006, הטיל מַחְמוּד עַבָּאס (המוכר כ"אבו מאזן") את הרכבת הממשלה על מספר אחת ברשימת החמאס, אִסְמַאעִיל הניה.

לאחר 37 שנות שליטת פַתְח היה זה מהפך במערכת הפלסטינית, ונקודת ציון חשובה במאבק ההיסטורי בין הזרם הדתי לזרם החילוני. לראשונה, תנועה אסלאמית המייצגת את האחים המוסלמים קיבלה שלטון על ישות מדינית באמצעות בחירות דמוקרטיות. כמו כן קמה ממשלה פלסטינית שמִשְנתהּ קוראת להשמדת ישראל ומאמינה בדרך הג'יהאד.

הצעד הבא היה פחות דמוקרטי ויותר כוחני: השתלטות חמאס על רצועת עזה וסילוקם של אנשי פַתְח, לא רק מהגגות, אלא בכלל מהשלטון ברצועה. לראשונה מאז שנת 1994 יש פיצול בין "הגדה" ובין "הרצועה".

אירועים לא פחות חשובים הִנם אירועי "האביב הערבי". ההשפעה על חמאס באה מהדרום ומהצפון גם יחד. במצרים נפל שלטונו של חֻסְנִי מֻבָּארַכּ, שלא היה מחובבי חמאס, לטובת מֻחַמַּד מֻרְסִי, איש האחים המוסלמים. כידוע, שלטונו שרד רק שנה ונשיא מצרים הנוכחי הִנו הגנרל עַבְּד אלפַתַאח אלסִיסִי, שנלחם קשות באחים המוסלמים ובחמאס.

בצפון נפתחה הרעה על החמאס עם מלחמתו של בַּשָאר אלאַסַד מול הגורמים הסונים בסוריה ובתוכם גורמים בחמאס. הדבר הביא להעברת משרדי הנהגת החוץ של מֻרְסִי מדמשק לקהיר, ועם הדחתו עברה ההנהגה לנסיכות קטר.

מסענו הביא אותנו להקמת המדינה האסלאמית בעזה, ובטור הבא נמצא את הדומה והשונה למדינה אסלאמית צעירה יותר – דאעש.

לשאלות, הערות ובקשות: aravimislam@gmail.com בפייסבוק.

שתף
תגובות